Pagrindinis > Regione > Kultūra > Monografija „Pilviškiai“. Ilgai brandinta knyga

Monografija „Pilviškiai“. Ilgai brandinta knyga

 2021 m. gegužės 20-ąją Vilkaviškio turizmo informacijos centras, Pilviškių miestelio bendruomenė ir Vilkaviškio kultūros centro Pilviškių padalinys Pilviškių vasaros estradoje surengė 1192 puslapių monografijos „Pilviškiai“ pristatymą. Renginyje apsilankė beveik 100 Pilviškių istorija ir kultūra besidominčių Vilkaviškio krašto šviesuolių. Tarp jų – nemaža dalis monografijos straipsnių autorių, rajono muziejininkai, bibliotekininkai, kultūros ir savivaldybės administracijos darbuotojai, žurnalistai.

Tai jau 41 -oji „Versmės“ leidyklos Lietuvos valsčių  serijos monografija. Ši, kaip planuojama šimtatomė Lietuvos istorijos ir tradicinės kultūros lokalinių monografijų serija, pradėta kurti dar 1994 -aisiais. Ji skiriama Lietuvos tūkstantmečiui, minėtam 2009-aisiais, Lietuvos valstybės susikūrimo 750 metų jubiliejui (1253–2003) ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui (1918–2018).Tai nuoširdi ir altruistinė vilniečio leidyklos vadovo, verslininko ir pagrindinio rėmėjo Petro Jonušo  iniciatyva. Pilviškių monografija taip pat dedikuota ir miestelio 485 -osioms metinėms (1536-2021).

Monografijos atsiradimo šaknys, kaip prisimena Venatas Mačiekus, siekia 1978 – uosius, kai jis  su draugais keliavo po Suvalkiją. Tada jauniems Vilniaus universiteto kraštotyrininkams kilo mintis surengti čia kraštotyros ekspediciją ir  1981 -aisiais gausus virš 130 kraštotyrininkų būrys pasklido po Vilkaviškio rajono Paežerių ir Pilviškių apylinkes. Jų surinkta tautosaka, etninės kultūros ir kalbos perliukai – svarbi šios monografijos dalis. Tik visa medžiaga gal taip ir būtų likusi kraštotyros fonduose, jei ne  ekspedicijoje dalyvavęs pilviškietis matematikas, poetas, eseistas ir  vertėjas Liudas Giraitis. Tai jis, dabar jau Londono universiteto fizinių mokslų daktaras, paskatino savo giminaitę Mariją Giraitytę imtis iniciatyvos surinktą medžiagą išleisti. 2006 metais M. Giraitytė kreipėsi į „Versmės“ leidyklą ir ėmėsi iniciatyvinės veiklos parengti monografiją “Pilviškiai“. Pati rinko  archyvinę  ir kraštotyrinę medžiagą apie Pilviškių krašto mokyklas, rengė straipsnius. Redaktoriumi sudarytoju sutiko tapti V. Mačiekus. Knygos parengimas ir išleidimas  užtruko beveik 15 metų.

Monografija pristato Pilviškių apylinkių gamtą, etninę kultūrą, tautosaką, architektūrą, senojo valsčiaus,  miestelio ir parapijos istoriją. Daug dėmesio skiriama žydų bendruomenės gyvenimui ir tragiškam likimui, sovietų okupantų represijoms, tremtiniams ir atkakliam partizanų pasipriešinimui. Ypač išsamiai pristatytas švietimas ir kultūrinis  gyvenimas – senojo valsčiaus teritorijoje esamos ir buvusios  mokyklos, bibliotekos, Pilviškių, Alksnėnų ir Paežerių meno saviveiklos kolektyvai. Čia randame ir dabartinę seniūniją,  kaimų bendruomenes, žymių kraštiečių biografijas, daug gyventojų prisiminimų ir nuotraukų. Knygos pabaigoje beveik 5000 monografijoje minimų pilviškiečių asmenvardžių rodyklė.           

Leidinio pristatyme dalyvavo monografijos vyriausiasis redaktorius ir sudarytojas Venantas Mačiekus, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys, istorikas Antanas Žilinskas. Už dėmesį Vilkaviškio krašto istorijai ir kultūrai, kraštotyros ekspedicijų Paežeriuose ir Pilviškiuose organizavimą, monografijos „Pilviškiai“ parengimą monografijos sudarytojui Venantui Mačiekui įteikta savivaldybės mero padėka. Pilviškiečių vardu sudarytojui, leidyklai ir straipsnių autoriams  dėkojo Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas, Pilviškių bendruomenės pirmininkė Loreta Bieliukienė.

V. Mačiekus nuoširdžiai padėkojo visiems straipsnių autoriams, įteikdamas daugiau nei 30 autorinių knygos egzempliorių. Ypač dėkota pilviškiečiams – monografijos rėmėjams. Nuoširdžius autografus kiekvienam įsigijusiam monografiją redaktorius dalijo dar gerą valandą po knygos pristatymo. O ji išleista kukliu 300 egzempliorių tiražu. Parėmė tik Lietuvos Kultūros taryba, LR Kultūros ministerija ir Pilviškių miestelio bendruomenė. Likusias lėšas skyrė bei rengiant leidinį vykdytas ekspedicijas ir tyrimus finansavo  leidyklos vadovo Petro Jonušo vadovaujama UAB ‚Magnolija“. Leidiniu susidomėję dar  galės jį  įsigyti Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre arba Pilviškių seniūnijoje.

Tikrai džiugu, jog istorija Pilviškių krašte gyva ne tik leidinio puslapiuose, bet ir gausiai susirinkusių kraštiečių širdyse. Simboliška, jog ilgai brandintos monografijos pristatymas vyko per  gerokai primiršto pilviškiečio varpininko, Lietuvos  I,II ir III seimų nario, visuomenės veikėjo Jono Staugaičio  gimtadienį. Istorinės atminties gyvybės palaikymas – kiekvieno iš mūsų kasdienis rūpestis. Ypač čia, Vilkaviškyje, kurį, kaip mena A. Žilinskas,  aktorė Virginija Kochanskytė pavadino Lietuvos Dvasios Centru. Tikėkimės, kad tame centre atsiras galimybių ir kitų mūsų rajono valsčių monografijoms. Juolab – tai puiki dovana ne tik moksleiviams, jų mokytojams, bet ir kiekvienam istorikui, kultūrininkui, bibliotekininkui, gidui ar tiesiog – savojo krašto patriotui.                          

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Vitas Girdauskas

Nuotraukų autorė Ieva Šlivinskienė.

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE