Pagrindinis > Toli - arti > Kelionės > Naujienos kaimo bendruomenės narių pažintinė kelionė kunigo Juozo Zdebskio keliais

Naujienos kaimo bendruomenės narių pažintinė kelionė kunigo Juozo Zdebskio keliais

Ko gero, ne daugelis yra girdėjęs apie Marijampolės apskrityje, Liudvinavo seniūnijoje, esantį Naujienos kaimą. Apie 20 kilometrų nuo Marijampolės nutolęs kaimas, įsikūręs Žaltyčio ežero pakrantės vakarinėje dalyje, alsuoja ramybe. Naujiena gali didžiuotis – čia gimė ir augo šviesaus atminimo gerbiamas kunigas Juozas Zdebskis (1929–1986). Jis yra vienas žymiausių XX a. pokario disidentų ir kovotojų už tikinčiųjų teises. Garsėjo itin nuoširdžiais ir išskirtinai tikėjimu bei meile Dievui paremtais pamokslais. Ypač didelį autoritetą kunigas turėjo tarp jaunimo. Kartu su bendraminčiais organizavo jaunimo, dalyvaujančio Eucharistijos bičiulių judėjime, stovyklas, žygius pėsčiomis į Šiluvą, Kryžių kalną, Vasario 16-osios minėjimus. Per savo gyvenimą kunigas buvo ne vieną kartą kilnojamas iš vienos parapijos į kitą. Dėl savo aktyvios veiklos kovoje už tikinčiųjų teises kun. J. Zdebskis buvo labai nepalankus tuometinei valdžiai, dėl to ilgus metus buvo persekiojamas  KGB agentų, pakliuvęs į kalėjimą, ne kartą pasikėsinta ir į jo gyvybę. Žuvo autoavarijoje, tikėtina, kad ir prie jos prisidėjo jau minėta KGB.

Naujienos kaimo gyventojai ir šiandien su didele pagarba prisimena kunigą Juozą Zdebskį. Spalio 17–18 dienomis kaimo bendruomenės nariai patraukė į pažintinę kelionę kraštiečio dvasininko pėdomis.

Pažintinė kelionė – bendruomenės narių idėja

Naujienos kaimo bendruomenės pirmininkė Inesa Lukašinskienė pasakojo, kad norą tokiai kelionei išreiškė bendruomenės nariai. Iš pradžių niekas tikslios krypties neturėjo, tiesiog norėjosi daugiau laiko praleisti su kaimynais, artimiau pažinti kaimo gyventojus, pabūti kartu, aplankyti kitas vietoves. Kaimo pirmininkė operatyviai sureagavo į kaimo gyventojų idėją ir pradėjo kelionės įgyvendinimo darbus, kurie užtruko apie pusę metų! Naujienos kaimo bendruomenės pirmininkė pateikė Paraišką gauti paramą pagal Marijampolės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“. Laimėjus projektą Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos skyrė 85 % finansavimo, likusią dalį pinigų skyrė Marijampolės savivaldybės administracija. Projektą pirmininkė apibūdino taip: „Laikas bėga, bet praeitis išlieka. Kunigo J. Zdebskio kunigystės keliu“. Projektas susideda iš dviejų dalių: pažintinės kelionės ir renginio kun. Juozui Zdebskiui pagerbti. Vos pajudėjus  kelionės organizavimo darbams, koją pakišo karantinas. Pagaliau sulaukus palankaus meto ir visiems organizaciniams darbams pasibaigus, 35 kaimo bendruomenės gyventojai susirinko prie bendruomenės namų, kur jų laukė didelis autobusas su gide Rasa Kasperaitiene priešakyje.  Prasidėjo daug žadanti kelionė kraštiečio kun. Juozo Zdebskio pėdomis.

Pirmoji kelionės dalis – bažnyčių lankymas

Pajudėjęs iš Naujienos kaimo autobusas pasuko link Rudaminos. Čia, Švč. Trejybės bažnyčioje, kun. Juozas Zdebskis praleido paskutinius savo tarnystės metus ir šventoriuje atgulė amžinojo poilsio. Prie kapo palikę gėlių puokštę, uždegę žvakę, pagerbę tylos minute ir mintyse sukalbėję maldą, galėjome apžiūrėti minėtą bažnyčią iš lauko.

Iš ten važiavome aplankyti Šlavantų Viešpaties Apreiškimo Švenčiausiai Mergelei Marijai bažnyčią, kur kun. J. Zdebskis praleido vieną ilgiausių kunigavimo periodų – net 11 metų. Sena, medinė, kukli kaimo bažnytėlė skleidė nepaprastą jaukumą ir paprastumą.

Apsižvalgę bažnyčios teritorijoje, keliavome toliau. Kita stotelė – Alytaus Baltosios Rožės tiltas. 240,53 m ilgio ir 38,10 m aukščio pėsčiųjų ir dviračių tiltas suteikė galimybę pasigrožėti Dzūkijos kraštovaizdžiu. Nuo tilto atsiveria Nemunas, piliakalnis, medžiai, pastatai ir takai. Alytuje taip pat užsukome į  Švč. M. Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčią. Ši bažnyčia išsiskiria tuo, kad ji yra pastatyta iš trinkelių, apšiltinta striukėmis ir sutvirtinta šaldytuvų durimis. Žinoma, šiandien nesimato nei striukių, nei šaldytuvų durų, tačiau žinant žaliavas, iš kurių buvo pastatyta bažnyčia, ji tampa tam tikru traukos centru ne vien dėl pamaldų.

Toliau – Pivašiūnai

Kelias toliau vedė į Pivašiūnus. Ten aplankėme Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, kuri garsėja Dievo Motinos paveikslu. Pabuvojome šv. Mišiose, pasigrožėjome išskirtinio grožio altoriumi, apsuptu aukso spalvos angelų skulptūromis, pamatėme Dievo motinos paveikslą. Visai šalia šios bažnyčios, kitoje kelio pusėje, Amatų centre, mūsų laukė tikros, autentiškos dzūkiškos bulvinės bandos. Tiesa, ne vien garuojančios bandos nustebino kelionėn išvykusius Naujienos kaimo gyventojus. Tarpduryje pasitiko linksma, charizmatiška gaspadinė Stasė, pasižyminti nuostabiu humoro jausmu. Ji turi ir pagalbininką, kurį šmaikščiai vadina Regina, nepaisant to, jog jis vyras. Paragavus bandų, minėtoji „Regina“ išsitraukė akordeoną ir kartu užtraukė kelias dainas. Pavalgę, padainavę ir pralinksmėję kelionę tęsėme toliau.

Kun. J. Zdebskis gyvas ir Prienų parapijiečių širdyse

Aplankėme Prienų Kristaus Apsireiškimo bažnyčią. Čia kun. Juozas Zdebskis buvo vikaras, to meto aplinkybės nulėmė, kad būtent Prienuose jis buvo areštuotas ir nuteistas kalėti 1 metus už vaikų katekizaciją. Vos peržengę bažnyčios slenkstį, Naujienos kaimo gyventojai bažnyčią, ko gero, greičiau užuodė nei pamatė. Viduje vyko valymo darbai, kuriuos atliko parapijiečiai. Nenorėdami jiems trukdyti, po kelių minučių palikome bažnyčią, su vietiniais pakalbėję apie šviesaus atminimo kun. J. Zdebskį, kuris liko gyvas ir Prienų parapijiečių širdyse.

Antroji dienos dalis: fontanas, midus, žemaitiškų patiekalų degustacija

Pakeliui stabtelėjome pasigrožėti išskirtiniu ir vieninteliu tokiu Lietuvoje Butrimonių fontanu. Fontano vanduo ne trykšta, kaip būna paprastai, bet sukasi didelėje „stiklinėje“. Kita stotelė – Stakliškių miestelis. Įmonėje UAB „Lietuviškas Midus“ pabuvojome ekskursijoje, kurioje sužinojome, kaip atsirado midus ir kaip jis gaminamas šiandien. 

Metas keliauti toliau. Kelias vedė į Šiaulius. Ten mūsų laukė žemaitiškų patiekalų degustacija. Ragavome kastinio su bulvėmis, kopūstienės, lašiniuočio ir obuolių pyrago su ledais. Sočiai pavalgę apsistojome nakvynei viešbutyje „Tomas“.

Lankytinos vietos Šiaulių apylinkėse

Prasidėjo antroji diena. Papusryčiavę nuskubėjome link vienos populiariausių ne tik Šiaulių apskrityje, bet ir visoje Lietuvoje katalikiškos lankytinos vietos – Kryžių kalno. Per užpildytą kryžiais kalvą nužingsniavome į Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos Kryžių kalno vienuolyną. Tada autobusas su Naujienos kaimo gyventojais pasuko Naisių link. Ne paslaptis, kad Naisiai išsiskiria savo ypatingai puoselėjama aplinka. Pabuvojome Triušių saloje, aplankėme Karališkųjų Žalčių šeimyną. Didelį įspūdį paliko miestelio gatvėse „pasiklydę“ dirbtinės žolės gyvūnai: triušiai, arkliai, avys, karvė. Vos tik įsėdus į autobusą, užklupo lietus. Todėl grįždami į Šiaulius Saulės laikrodžio aikštę su „Auksiniu berniuku – šauliu“ apžiūrėjome tik per autobuso langą. Tada nuskubėjome prie geležinės lapės. 25 metrų ilgio ir apie 7 tonų svorio lapės skulptūra iš skardų Naujienos kaimo gyventojus traukte ištraukė iš autobuso, nepaisant gana stipraus vėjo ir lietaus.

Aplankėme dar daugiau bažnyčių

Palikę Šiaulius, keliavome į Tytuvėnų vienuolyną ir Švč. Mergelės Marijos angelų karalienės bažnyčią. Apsukę ratą vidiniame vienuolyno kliemelyje, turėjome progą dalyvauti mišiose. Besižvalgant vienuolyno teritorijoje, apima ramybė ir ypač jaučiamas Dievo buvimas šalia.

Tęsiame kelionę į Šiluvą. Čia kun. J. Zdebskis buvo vikaras. Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilika išsiskiria tuo, kad už altoriaus yra įstiklinta daugybė papuošalų. Ten galima pasimelsti Mergelei Marijai, prašant sveikatos sergantiems.

Šeduvos malūne ir Kėdainių senamiestyje

Sukalbėjus maldą, toliau kelias vingiavo link Šeduvos malūno. Papietavę turėjome galimybę pasigrožėti puoselėjama aplinka. Velnių ir raganų skulptūros suteikia žaismingumo šalia daugybės augalų, alpinariumų, tvenkinio. Pakeliui link namų užsukome į Lietuvos geografinį centrą ir valandėlę pasivaikščiojome po Kėdainių senamiestį. Senovinė architektūra, akmenimis grįstas kelias laiko srove nuneša kelis šimtmečius atgal. Tik gatvės gale pravažiuojantys automobiliai primena, kuriame laikotarpyje esame iš tikrųjų.

* * *

Naujienos kaimo gyventojai namo sugrįžo pasisėmę energijos ir idėjų. Visi pagrindinai kelionės tikslai buvo įgyvendinti, o gal net viršijo lūkesčius. Kelionė leido artimiau susibendrauti  kaimynams, puikiai praleisti laiką, puoselėti gerbiamo kunigo atminimą. Aplankėme tik dalį vietų, kurios mena šviesios atminties dvasininką, tačiau po kelionės kun. J. Zdebskio vardas dar giliau paliko savo antspaudą gimtojo kaimo gyventojų širdyse. Tiems, kas kelionėje dalyvauti negalėjo,  nusiminti neverta – lapkričio mėnesį Naujienos kaimo bendruomenės namuose planuojama kita projekto dalis – renginys, skirtas kun. J. Zdebskio atminimui pagerbti.

Nuotraukos iš asmeninių kelionės dalyvių archyvų.

Alytaus bažnyčia.
"Auksinis berniukas". Baltosios Rožės tiltas. Baltosios Rožės tiltas. Butrimonių fontanas. Geležinė lapė. Karališkoji žalčių šeimyna. Naisiai. Kėdainių senamiestis. Kryžių kalnas. Kryžių kalnas. Kryžių kalnas. Kryžių kalnas. Kryžių kalnas. Kryžių kalno bažnyčia. Lietuvos geografinis vidurys. Naisiai. Naisiai. Naisiai. Naisiai. Pivašiūnų bažnyčia. Pivašiūnų bažnyčia. Prienų bažnyčia. Prienų bažnyčia. Šlavantų bažnyčia. Rudaminos bažyčia. Šeduvos malūnas. Šeduvos malūnas. Šiluvos bažnyčia. Šiluvos bažnyčia. Tytuvėnų vienuolynas. Tytuvėnų vienuolynas. lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE