Pagrindinis > Regione > Kultūra > „Pasaulio sūduviečiai“ – projektas, buriantis šio krašto menininkus

„Pasaulio sūduviečiai“ – projektas, buriantis šio krašto menininkus

Marijampolės kultūros centre M.B. Stankūnienės ir dailės galerijose nuo 2006 metų rengiamos profesionalaus meno parodos, susitikimai su žymiais menininkais, edukacinės pamokos. Įvertinus pastarųjų metų meno sklaidą visuomenėje iškilo būtinybė profesionalų meną padaryti patrauklesnį visuomenei, o ypač jaunimui.

Dėl šių priežasčių gimė projektas „Pasaulio Sūduviečiai“, kurio pagrindinė idėja – ne laukti, kol žmonės atvyks pažiūrėti, o eiti pas juos, eiti į bendruomenę, į mažuosius miestelius, į mokyklas, kviesti žmones, bendrauti su jais.

Projekto metu buvo pasiūlyta susipažinti su skirtingo amžiaus menininkais, jų darbais, parodomis. Nemažai parodų buvo pristatyta regiono miestelių bendruomenei. Kurtos instaliacijos, organizuojamos edukacinės veiklos su moksleiviais. Projekto dėka pasaulyje pripažintų menininkų, kilusių iš Sūduvos ir jaunų kūrėjų gyvenimas ir kūryba tapo prieinama ne tik Marijampolės, bet ir Sūduvos regiono meno gerbėjams. Virtuali erdvė leido gerą žinią paskleisti ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

 Sėkminga pažintis buvo su jaunaisiais kūrėjais: Žilvinu Bražuku, Ieva Voroneckyte ir Gabriele Venckute. Visas jaunųjų parodas aplankė daugiau nei 600 meno mokyklos moksleivių, Rygiškių Jono, Marijonų ir Sūduvos gimnazijų gimnazistų. Edukacinių užsiėmimų metu buvo giliau susipažįstama su jaunųjų menininkų gyvenimu, pasiekimais kūryboje.

Renginių ciklas „Protėvių takais“ su mokslininku, menininku Audriumi Pliopliu (JAV) suartino Sūduvos krašto bendruomenes, padėjo pamatus ne tik savo krašto istorijos pažinimui, bet ir tolimesnei inovatyviai meno sklaidai. Šie renginiai ypač išjudino Kybartų, Virbalio, Vilkaviškio, Pilviškių bendruomenes. Visur vyko menininko, mokslininko kūrybos parodos, paskaitos. Įspūdingai pristatyta jo sukurtų šilko skarų paroda su arfos ir fleitos muzika Virbalio liuteronų bažnyčioje. Svarbu tai, kad ši erdvė panaudota pirmą kartą ir jau svajojama apie naujus meninius projektus joje.

Į „Pasaulio sūduviečių“ projektą įsiliejo dar vienas garbaus svečio inicijuotas projektas – meninė akmenų instaliacija prie Varnupių piliakalnio, skirta Marijos Gimbutienės 100-mečiui.

Tai didžiulis iššūkis organizatoriams. Mat šis inovatyvus, istoriškai pagrįstas projektas, tikimasi, prisidės prie Varnupių piliakalnio atgaivinimo, stiprins vietos gyventojų, Sūduvos ir pasaulio lietuvių bendrystę, prisidės prie istorinių vertybių išsaugojimo, gimtojo krašto kultūros kūrimo, stiprins turistų trauką prie šio archeologinio paminklo.

Dabar padėti 102 akmenys, dauguma jų turi savo šeimininkus. Per Lygiadienį instaliacijos pristatymo metu pamatėme iš naujo susibūrusią Varnupių bendruomenę, kuri jau neapleis šio projekto.

Sėkmingi projekto renginiai sutelkė organizatorius įkurti internetinę svetainę www.pasauliosuduvieciai.lt., kurioje daug informacijos: skelbiamos naujienos, laikraščių straipsniai, filmuoti reportažai, fotografijų albumai. Tikimasi, kad svetainė ateityje bus lankoma visų pasaulio sūduviečių ir jų gerbėjų.

Projektą „Pasaulio sūduviečiai“ rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Marijampolės savivaldybė. Kūrybiniame procese dalyvavo Vikaviškio rajono Paežerių dvaro, Kybartų, Virbalio, Pilviškių kultūros specialistai, Varnupių, Virbalio bendruomenės, Kauno Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus vadovai.

Dabar jau intensyviai ruošiamasi tęstiniam projektui „Pasaulio sūduviečiai“, kurio tikslas – stiprinti Sūduvos krašto kultūrinį – meninį identitetą, didinti populiarumą ir prieinamumą per šio krašto menininkų darbus, edukacines veiklas, bendravimą su bendruomene ir tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas prisidės ir prie Sūduvos metų garbingo paminėjimo.

Marijampolės kultūros centro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE