Pagrindinis > Naujienos > Pasienio bendradarbiavimo darbo grupės posėdyje – apie pandemiją, migrantų krizę ir galimybes įgyvendinti naujus projektus

Pasienio bendradarbiavimo darbo grupės posėdyje – apie pandemiją, migrantų krizę ir galimybes įgyvendinti naujus projektus

Neseniai Balstogėje susitiko Pasienio bendradarbiavimo darbo grupės nariai iš Lietuvos ir Lenkijos. Lietuvos delegacijos vadovas Marijampolės regiono plėtros tarybos kolegijos pirmininkas E. Pilypaitis sveikindamas posėdžio dalyvius teigė, kad susitinkame iššūkių akivaizdoje – praėjusiais metais prasidėjo pasaulinė Covid-19 pandemija, o šiais metais susidūrėme su hibridine ataka ir su tuo susijusia migracijos krize. E. Pilypaitis posėdžio dalyviams linkėjo, kad šis susitikimas būtų pagalba su krizėmis susiduriančių institucijų atstovams sprendžiant šių dienų problemas.

Posėdyje dalyvavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento atstovė L. Radzevičienė apžvelgė Covid-19 ir kitų užkrečiamųjų ligų situaciją Marijampolės regione. Nuo pradžios Marijampolės regione užfiksuoti 12 566 susirgimai (sudaro 4,3 proc. šalies susirgimų), o mirė 231 asmuo (t. y. 5,2 proc. šalies mirčių). Pagal amžiaus grupes daugiausiai sergančiųjų yra 50–59 m. amžiaus grupėje. Statistiniai duomenys liudija, kad infekcija daugiausia plinta šeimose ir darbe. Lyginant Covid-19 susirgimų statistiką šalyse, Lenkijoje susirgimų šiuo metu fiksuojama kur kas mažiau nei Lietuvoje. Tačiau lyginant vakcinacijos rodiklius, Lietuvoje pasiskiepijusių asmenų dalis yra didesnė nei Lenkijoje. Šakių rajono savivaldybėje iš Marijampolės regiono savivaldybių yra paskiepyta daugiausia gyventojų – 60,5 proc. Tai viršija šalies vidurkį. Antroje vietoje – Marijampolės savivaldybės gyventojai (55,6 proc.)). Mažiausia pasiskiepijusių asmenų – Kalvarijos savivaldybėje (48,4 proc.).

G. Gvazdaitis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento direktorius, kartu su kolega iš Lenkijos pasikeitė informacija apie afrikinio kiaulių maro ir paukščių gripo situaciją ir protrūkius Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose. Taip pat išsakė poreikį griežtinti gyvūnų prekybos ir judėjimo kontrolę Lenkijos pasienio su Lietuva regionuose.

Galimybes bendradarbiaujant vykdyti naujus ES fondų lėšomis finansuojamus projektus aptarė Priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų atstovai. V. Barauskas pabrėžė, kad šių dienų krizės rodo kaip svarbu tarnyboms būti iš anksto pasiruošusioms spręsti sudėtingas situacijas. O tam reikalinga moderni įranga ir kompetentingas personalas. Todėl dalyvavimas bendruose projektuose su kolegomis iš Lenkijos yra vienas iš veiklos prioritetų. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas H. Poškevičius atkreipė dėmesį, kad Policija, reaguodama į pastarųjų metų iššūkius, bendradarbiauja su kitomis institucijomis valdant Covid-19 pandemiją bei migracijos krizę. Komisariato viršininkas pristatė su kolegomis iš Lenkijos bendrai įgyvendintų projektų rezultatus.

Aktualią šių dienų problemą – nelegalią migraciją gvildeno Valstybės sienos apsaugos tarnybų atstovai. Varėnos pasienio rinktinės Sienos kontrolės skyriaus viršininko A. Lažaunyko teigimu, šių metų liepos mėnesį buvo didžiausias nelegalių migrantų srautas – vien Varėnos rinktinės teritorijoje sieną kirto daugiau nei 2 000 migrantų. Detalizuodamas migrantų srautus A. Lažaunykas informavo, kad didžiąją dalį migrantų sudaro Afrikos valstybių, Irako piliečiai. Pradėjus taikyti atgrasymo priemones, į Lietuvą patekusių imigrantų skaičius gerokai sumažėjo. A. Lažaunyko teigimu, į pagalbą kovojant su nelegalia migracija pasitelkiamos ir kitos tarnybos – policija, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, kariuomenė. Paramos sprendžiant nelegalią migraciją sulaukiama iš savivaldybių, kurios suteikia vietas apgyvendinti. Išklausius Varėnos rinktinės atstovo pranešimą, dar kartą įsitikinta, kokiomis nelengvomis aplinkybėmis ir psichologiniu krūviu šiuo metu susiduria pareigūnai saugodami valstybės sieną.

Darbo grupei posėdyje taip pat atstovavo Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Tumelis, Aplinkos apsaugos departamento Marijampolės valdybos viršininkas G. Česaitis ir Marijampolės regiono plėtros tarybos administracijos direktorė J. Mitrulevičienė.

Apibendrindamas posėdžio rezultatus Lietuvos delegacijos vadovas E. Pilypaitis pabrėžė, kad vieni kitų supratimas, pagalba ir palaikymas yra vienas iš įrankių norint įveikti šių dienų krizes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE