Vytenis – Lietuvos didysis kunigaikštis 1295–1316 m., pertvarkęs Lietuvos valstybę pagal nuolatinio karo su vokiečių ordinu poreikius.
Vytenis buvo Butvydo sūnus, pradėjęs aktyviai veikti dar prie tėvo gyvos galvos ir įvedęs valstybę į naują amžių ne tik laiko, bet ir politine prasme. Vytenis išsprendė dar jo tėvui valdant prasidėjusius nesutarimus su Pietų Žemaitijos didžiūnais, kurie išvarginti karo jau buvo bepasiduodą vokiečių ordinui: Karšuvos žemėje netrukus įsikūrė Vytenio pusbrolis Gediminas, ir, matyt, perėmė žemaičių seniūno pareigas (Gedimino pilis, lokalizuojama netoli nuo dabartinės Kvėdarnos, šaltiniuose primą kartą paminėtas 1305 m.). Konfliktas su žemaičių didžiūnais greičiausiai paskatino Vytenį atlikti ir platesnio masto valdžios reformą. Jo laikais etninėje Lietuvoje galutinai išnyko dalinių kunigaikščių institutas, ir tik kelios giminės išsaugojo titulą; vietinių administratorių funkcijas perėmė valdomo skiriami pilies seniūnai.
Esminiai pokyčiai įvyko ir užsienio politikoje: 1298 m., pasinaudojęs konfliktu tarp kryžiuočių ir Rygos arkivyskupo bei miestiečių., Vytenis sudarė sąjungą su rygiečiais ir pažadėjo krikštytis.
Parengė Antanas Žilinskas
Nuotraukoje – Vytenis.
Dailininkas – Artūras Slapšys.