Pagrindinis > Naujienos > Prisiminimai – lyg negyjanti žaizda

Prisiminimai – lyg negyjanti žaizda

Birželio 14 ąją Vilkaviškio tremtiniai, nepabūgę lietaus, rinkosi prie miesto bibliotekos, kur stovi jų skaudžią dalią menantis paminklas, dar Atgimimo metais tremtinių iš lauko akmenų sumūrytas. Tuomet buvo sunešti akmenėliai iš visų Vilkaviškio krašto vietovių, iš kur į tremtį, į nežinią, į mirtį iškeliavo tremtiniai. “Atminti, ir kiekvieną prisiminti” – bibliotekoje susibūrę tremties minėjimo dalyviai, tremtiniai, jų palikuonys, jaunieji skautai išgirdo pasmerktųjų nežiniai pavardes.  Iš kiekvienos seniūnijos atvykę skaitovai įvardino savo apylinkių tremtinių, politinių kalinių pavardes. 

Dar 1991 metais tremtinys  mokytojas Stasys Dambrava paskelbė pirmąsias susrinktas žinias apie ešelonų brolius ir seses. 1941 m.  iš Vilkaviškio geležinkelio stoties į nežinią išvežamieji  buvo taip sklaidomi: į Altajaus – 18 vietovių, Krasnojarsko – 9 bei Jakutiją – 8. Kiti – į  Sverdlovsko, Kemerovo, Irkutsko, Gurjevo, Novosibirsko, Akmolinsko, Permės, Čeliabinsko sritis, Krasnojarsko kraštą, Permę , Tomską, Birobidžaną ir garsiąją Lenos deltą. 1945 m. – į Tadžikiją, Komi ATSR, Permę , Čeliabinską, Krasnojarsko kraštą, įskaitant Igarką. 1946-1952 metais tremtiniai buvo skaidomi analogiškai.

 Trėmimų iš Vilkaviškio apskrities skaičiai: 1941 m. – 413 asmenų, 1948 m. – 1205, 1949 m. – 613, 1951 m. – 403. 1991 m. duomenimis, 177 mirė tremtyje, 202 likimas nežinomas. Vilkaviškio krašte tremtinių sąrašas prašoka 4000 asmenų.

  2022 m . Gedulo ir vilties dienos minėjimą pradėjo Tremtinių klubo pirmininkė tremtinė, vilkaviškio mero Algirdo Neiberkos motina Regina Neiberkienė. Įvadinį žodį tarė muziejininkė Elena Rupeikienė. Gyvais jautriais prisiminimais pasidalino tremtinys mokytojas Kęstutis Dambrava. Pasak jo, buvęs ištremtas tris kartus. Kalbėjo tremtinių palikuonys, skautai. Saujelė tremtinių atliko savo tradicinį ritualą, aplankė paminklinį ženklą Vilkaviškio geležinkelio stotyje bei stalinizmo aukas menantį paminklą miesto kapinėse. Čia savo graudžia giesme Kęstutis Dambrava jautriai palietė tremtinių širdis.

Autoriaus nuotraukose – minėjimo akimirkos.

Prie paminklo Vilkaviškio geležinkelio stotyje
Tremtinys Kęstutis Dambrava Regina Neiberkienė (kairėje), greta savivaldybės mero patarėjas Joris Juškauskas Skambėjo alvitiečių ansamblio atliekamos tremties dainos Skaitomos pavardės lightbox gallery phpby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE