Pagrindinis > Naujienos > Stabdo policija. Stoti ar bėgti? (Į pagarbą policijai – tik nelaimių ir tragedijų keliu?)

Stabdo policija. Stoti ar bėgti? (Į pagarbą policijai – tik nelaimių ir tragedijų keliu?)

 

Sakoma, kad protingas yra tas, kuris mokosi iš kitų klaidų – jų nekartoja. Pagal šį posakį išeitų, jog gyvenime yra labai daug kvailių, nes šie iš nieko nepasimoko – nori viską išbandyti savo kailiu. Tokios mintys sukasi apie asmenis, įvairiose situacijose vis rizikuojančius sprukti nuo policijos, nors yra puikiai žinoma, kad pareigūnų pastangos bėgliams sulaikyti yra jų tarnybos kasdienybė, kartais atnešanti ir žūtį.

Amžina kova, pavojai

Taip, net ir tragedijų per bėglių gaudynes vis dažniau neišvengiama, nes kasdien su įžūliais nepaklusniaisiais susiduriantys policijos ir pasienio pareigūnai yra gavę „palaiminimą“ bet kokia kaina kovoti su tvarkos pažeidėjais. Juk šalies policijos ir pasienio vadovai kaskart po dramatiškai pasibaigusių gaudynių vis viešai praneša, jog tarnybinis ginklas ir didžiulis tarnybinio automobilio greitis vaikantis sprukusiuosius – tai neatsiejama pareigūnų kasdienės tarnybos dalis, jiems patiems kartais rizikuojant ir savo gyvybe.

Amžinos gaudynės ir lenktynės, amžinas karas ir kova su nusikalsti linkusiais asmenimis, amžini pavojai – taip tarnybos policijoje ir pasienyje kasdienybę glaustai yra apibūdinęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Renatas Požėla, prieš tai daugybę metų buvęs vienas iš Lietuvos policijos vadovų.  

Būtent pasienio rajonuose, per kuriuos iš užsienio šalių į Lietuvą parvairuojami pavogti automobiliai, ten pat įsigytos kontrabandinės prekės ir kita, kitaip tariant – prie šalies vartų, kurie būtini blogiukams parsigabenti savo lobius, ir yra užfiksuojama daugiausia pareigūnų gaudynių lekiant paskui tvarkos laužytojus, nusikaltėlius ir jų pagalbininkus. Antraip, jeigu žmogus nieko blogo nepadaręs – turi savo ir automobilio tvarkingus dokumentus, vairuoja blaivus, neveža to, kas draudžiama, ir panašiai, jis visada paklus ištiestai policininko lazdelei, raginančiai sustoti.

Sprukdamas žuvo

Tai, suprantama, geriausiai žino patys pareigūnai, todėl ir vejasi bėglius, nepaklususius reikalavimui sustoti ir tik padidinusius sparčiai tolstančios mašinos greitį, nes įtaria, kad žaibiškai sprukta ne dėl noro tik paprasčiausiai palenktyniauti.

5Toks įvykis neseniai buvo Pakruojo rajone. Policininkai, vėlų vakarą gavę pranešimą apie avariją Mažeikonių kaimo pakelėje, nuskubėjo į įvykio vietą. Ten rado tik apvirtusį automobilį, o žmonių nebebuvo. Tuomet pareigūnai, išsiaiškinę, kas yra mašinos savininkas, nuvyko ieškoti jo, o vėliau vėl grįžo į avarijos vietą. Kaip tik tuo metu prie nelaimę patyrusio automobilio stovėjo kitas automobilis – „Toyota Corolla“ įjungtomis avarinėmis šviesomis, o išlipęs žmogus atidžiai apžiūrinėjo nelaimėlę mašiną. Tačiau vyras, vos pastebėjęs policijos automobilį, šoko į tojotą ir skubiai leidosi pirmyn. Pareigūnams tai pasirodė įtartina, tad jie leidosi paskui.

Netrukus policininkai pastebėjo, kad bėglys staiga pasuko į laukus ir vairuotojas išjungė tojotos švesas bei paskendo tamsoje. Pareigūnai suprato pametę bėglį iš savo akiračio, tačiau tuoj pat aptiko bėglio vėžes ir ėmė sekti jomis.

Taip privažiuota iki kaimyninio Telišionių kaimo ir tuoj pat pastebėta griovyje apvirtusi ta pati tojota latviškais numeriais. Nesuabejota, kad šio bėglių automobilio nelaimę prišaukė netvarkingas ir nesaugus vairavimas.

Tuoj tapo aišku, kad tojota važiavęs vienas vyras (23 m.) sunkiai susižalojęs, o kitas (49 m.) –  žuvęs. Abu – Pakruojo krašto gyventojai. Tokia buvo šių vyrų siekio išvengti akistatos su policija kaina.

Pareigūnai netrukus suprato, kodėl automobiliu lėkta nuo jų. Ogi žuvusysis – gerai žinomas vietos policijoje, nes buvo 9 kartus teistas už reketą, vagystę, plėšimą, narkotikus, kitus nusikaltimus. O pas žuvusįjį buvo aliuminio folijos paketas su marihuana („žole“). Iškart įtarta, kad vyrai, pasirinkę bėglių kelią, galėję būti apsvaigę nuo alkoholio ar kvaišalų. Tai bus atsakyta vėliau. Vadinasi, ne be reikalo važiuota paskui juos, nes skubėdami ir lėkdami tamsoje jie nešė mirtį. Taip jau išėjo, kad mirtį prišaukė sau.

Pasieniečio nušautas

Sunku pasakyti, ar minėti pakruojiškiai buvo girdėję, kad rugpjūčio pabaigoje lygiai taip pat automobiliu nuo pasieniečių Druskininkų krašte, netoli sienos su Baltarusija, paryčiais spruko pareigūnams nestoję du automobiliai ir jie buvo raginami stoti šūviais iš tarnybinio ginklo. Vienas pasieniečio paleistas šūvis nelygiame kelyje pataikė ne į automobilį „Peugeot 607“, o į jo keleivį. Šis, alytiškis E. B. (18 m.), netrukus mirė nuo sužalojimo. Šiurpus įvykis dar tebetiriamas. Pasieniečiai jau nuo pirmų minučių tikino, kad automobiliu „Peugeot“ vyko ekipažas, turėjęs apsaugoti, pridengti kitą tuo pat metu sprukusį automobilį, kuriuo važiavo kontrabandinių cigarečių gabentojai. Netrukus šioje mašinoje išties buvo rastas tokių cigarečių krovinys. O žmonės jau buvo spėję pabėgti (vėliau sulaikyti). Tai tik patvirtina, kad bėglius buvo verta vytis, nes jie – įstatymų pažeidėjai, ryžęsi nusikaltimui.

Vertindama šį skandalingą įvykį, visuomenė tuoj pasidalijo į skirtingas stovyklas. Vieni – už tai, kad pareigūnai padarė gerai, jog stabdė bėglius šūviais, nes tai yra leidžiama tvarkos sergėtojams, o  kiti – kad labai blogai, nes mūsų pareigūnai esą nėra profesionaliai pasirengę šaudyti taip, kad nesužalotų žmogaus. Bet juk ir kitose pasaulio šalyse, net ir tose, kurias daugelis lietuvių laiko pavyzdinės tvarkos šalimis, vis pasitaiko tokių atvejų, kad pareigūnai tarnyboje nušauna ar sužaloja sulaikomą pilietį. Tad ir Lietuva nėra išimtis.

Ministro priesakai

Po tragedijos Druskininkų krašte šalies vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis viešai užstojo pareigūnus, tarnyboje siekiančius bet kokia kaina sulaikyti nusikaltėlius ar įtariamuosius. Ministras aiškino, kad pareigūnams skubiai veikti ir iki galo viską pabaigti pavyzdingai, kai tokiose „lenktynėse“ situacija kaitaliojasi kas sekundę ir klostosi dramatiškai, kai sprunkantys bėgliai kelia pavojų aplinkiniams ir sau, ir patiems pareigūnams, yra itin sudėtinga. S. Skvernelis kreipėsi tada į visus savo pavaldinius sakydamas: „Nesiklaupkite, kovokite ir nebijokite. Tai, kas įvyko, yra nuolatinio realaus karo mūsų šalies pasienyje, karo, kuriame kariaujame tam, kad mūsų žmonės būtų saugūs, kad apsaugotume valstybės ekonominius interesus, rezultatas. Jūs kariaujate kasdien. Daugelis – netausodami sveikatos, rizikuodami, kai kiti ,,įsisavina” protu nesuvokiamas eurų sumas. Bet valstybės žmonių ekonominiams interesams ginti, kasdieniam saugumui užtikrinti pareigūnas paliekamas tik kaip gyvasis skydas, o ištikus bėdai neretai skubama jį pasmerkti. (…) Neabejokite – dauguma Lietuvos žmonių remia sąžiningai savo pareigas vykdančius pareigūnus.“

Anot S. Skvernelio, toliau pareigūnams galima elgtis dvejopai: „būti parklupdytiems ant kelių, abejingiems, nematyti daromų nusikaltimų ir ramiai imituoti darbą“ arba „išlikti pareigūnais, stengtis sąžiningai atlikti savo pareigas. Nesiklaupti ant kelių prieš kriminalinį pasaulį, kovoti, nepasiduoti, nebijoti!“

Ministras siūlo pareigūnams eiti tik antruoju keliu: „Niekada nesiklaupkite prieš neteisybę, smurtą, spaudimą, baimę. Niekada neatsukite nusikaltėliui nugaros. Duodami priesaiką Lietuvai, jūs ištarėte ne tuščius žodžius, o prisiekėte Lietuvai ir jos žmonėms“.

Pavojai – kasdienybė

Deja, ir po tokių ministro priesakų, „užkūrusių“ pareigūnus aktyviai ir drąsiai veikti, rizikuojančių bėglių vis tiek netrūksta, o nusikalstamas gyvenimas virte verda, tad ir pavojais pulsuojančių situacijų apstu.

Štai – vien pastarosiomis dienomis: Šalčininkų rajone nuo pasieniečių spruko kontrabandininkai, pakeliui pametę apie 4000 kontrabandinių cigarečių pakelių (9500 eurų vertės); Tauragės krašte bėglys (20 m.) naktį tikrino policininkų kovinį pasirengimą, sprukdamas nuo jų, kaip netrukus paaiškėjo, ką tik pavogtu automobiliu ir vairuodamas girtas; Kalvarijos apylinkėse pareigūnai vaikėsi du bėglius, važiavusius Vokietijoje pavogtais automobiliais, ir netrukus vieną rado netoliese jau patyrusį avariją; taip pat Kalvarijos krašte pasieniečiai vijosi jiems nestojusį įtartiną automobilį, irgi pavogtą Vokietijoje, ir sulaikė jį tik po 17 kilometrų vykusių gaudynių, kai visą tą kelią skuosdamas bėglys buvo lyg skrendanti bomba galėtiems sutikti kitiems automobiliams ar žmonėms. O Lazdijų rajone automobiliu vakare sprukęs vyras, stabdomas ir šūviais iš tarnybinių ginklų, savo mašina kliudė vieną pareigūną ir užgavo jam koją, tuomet sustojo miške ir pabėgo; jo automobilyje pareigūnai rado raugo naminei degtinei, o miško tankmėje – ir veikiantį patį naminukės fabrikėlį…

Apmaudžiausia, kai bėgliais kartais tampa ir patys pareigūnai, kurių pareiga – tramdyti kitus. Taip neseniai nutiko Druskininkų krašte, ties Švendubrės kaimu. Čia nuo patruliavusių pareigūnų spruko, kaip netrukus paaiškėjo, keturi Druskininkų pasienio užkardos pareigūnai, važiavę tarnybiniu VSAT automobiliu. Juos teko vytis. Paaiškėjo, kad dviveidžiai pasieniečiai trijose kuprinėse vakare nelegaliai gabeno kontrabandinius rūkalus. Po savaitės tie visi 4 bėgliai (35–46 m.) buvo atleisti iš tarnybos pasienyje už pareigūno vardo pažeminimą, o Druskininkų teismas jiems paskyrė administracines baudas po 1450 eurų dėl akcizais apmokestinamų prekių laikymo bei gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką.

Po policijos mašina

Dar vienas įvykis, kurio atomazga po pažeidėjo lenktynių su policija – gana liūdna, neseniai įvyko netoli Elektrėnų, greta Panerių kaimo (Vievio sen.), ties keliu Vievis–Maišiagala. Čia patruliavę pareigūnai, dienos metu pastebėję važiuojantį motociklą be valstybinių numerių, instinktyviai pasuko įkandin jo – šalutiniu miško keliu. Motociklininkas nepaisė pareigūnų teisėtų reikalavimų sustoti – lėkė tolyn. Netrukus jis, matyt, sutrikęs, kad pareigūnų tarnybinis visureigis jau kone lipa jam ant kulnų, skubėdamas nesuvaldė motociklo ir parvirto. Motociklas trenkėsi į prie jo priartėjusio visureigio priekį, o motociklininkas (18 m.) atsidūrė po pačiu visureigiu. Kai iš sustabdytos mašinos iššoko ja važiavę du policininkai, motociklininkas vaitojo, rėkė ir prašė kuo greičiau jį ištraukti.

Visureigį vairavo blaivus ir uniformuotas Elektrėnų policijos Patrulių būrio vadas S. G. (36 m.). Jis netrukus sulaukė liudytojais tapusių žmonių priekaištų, kad neskubėjo traukti vaikino iš po visureigio ratų ar pakelti tarnybinio automobilio. Tačiau policininkai aiškino, kad tokiu atveju gelbėti motociklininką gali tik ugniagesiai gelbėtojai ir medikai, idant ištrauktų jį saugiai ir nesužalotų dar labiau, nepražudytų.

Taip ir buvo – vaikiną iš po mašinos išlaisvino greitai atvykę profesionalūs gelbėtojai. Jis dėl patirtų kaulų lūžių ir kitų sužalojimų, nepavojingų gyvybei, buvo nugabentas į ligoninę.

Paaiškėjo, dėl ko motociklininkas bandė sprukti – ogi jis, anot pareigūnų, buvo neblaivus.

Bėglys turi džiaugtis

Šis įvykis iškart sulaukė daugybės piliečių neigiamų vertinimų dėl neva negailestingų ir kelių eismo taisykles esą pažeidusių (važiuodami paskui motociklininką, nesilaikė saugaus atstumo) policininkų. Tuomet Policijos departamentas išplatino visuomenei vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotos ir minėtos gaudynės, ir motociklininko prašymai jį ištraukti, ir vaikino gelbėjimo operacija. Be to, medikai oficialiai pakomentavo, kad tokiais atvejais iš po automobilio traukti nukentėjusiuosius turi teisę tik tam gerai pasirengę ugniagesiai gelbėtojai ir medikai. Vadinasi, policininkai, po kurių visureigiu gulėjo motociklininkas, elgėsi deramai – skubiai iškvietė gelbėtojus, kalbino vaikiną, jį stebėjo.

Galima tik pridurti, kad bėglys motociklininkas turėtų džiaugtis, jog liko gyvas tokioje pavojingoje situacijoje ir kad policininkai nebandė stabdyti jo šūviais, nes tada bėglys galėjęs ir šautinių sužalojimų ar net mirtinos tragedijos nebeišvengti.

O dažnus ir gausius kritinius policijos veiklos vertinimus, kuriais policija tuoj pat, net neįsigilinus į situaciją, apiberiama po kiekvieno garsesnio incidento, vidaus reikalų ministras linkęs paaiškinti tuo, kad mūsų visuomenėje vis dar yra labai daug agresyvumo ir „sveiko proto deficitas“.

„Mūsų savaitė“ dar priduria, kad visuomenėje yra labai daug piliečių, jau iš anksto nusiteikusių prieš policiją, todėl Lietuvoje kasdien užfiksuojama net po keletą įvykių, kai pažeidėjų agresyviai priešintasi policijos pareigūnams, šie vis apdraskomi, apdaužomi, plėšomos jų uniformos… Todėl absurdas, tačiau gali būti, kad pagarba policijai ilgainiui didės ir tokių nelaimių, tragedijų, kokios čia buvo paminėtos, keliu. 

Tik faktai:

Vidaus reikalų ministerija neseniai parengė teisės aktų pataisas, kurios gerokai aiškiau bei konkrečiau nustato, kada pareigūnai tarnyboje turi teisę naudoti prievartą ir šaunamąjį ginklą.

Pagal tas pataisas, fizinė prievarta ir specialiosios priemonės pareigūnų turėtų būti naudojamos tik tada, kai psichinė prievarta buvo arba neveiksminga, arba negalima.

Įvairiose užsienio šalyse situacijos, kai pareigūnų gaudomas pažeidėjas ar nusikaltėlis, vertinamos skirtingai: ispanai ir britai teigia, kad jokios aplinkybės nepateisina įtariamojo mirties – geriau tegul jis pabėga ir bus sulaikytas vėliau, o vokiečiai yra kategoriški, kad tokį pilietį būtina sulaikyti šaunamuoju ginklu, bet štai Norvegijoje pareigūnui draudžiama turėti ginklą ir t.t.

KOMENTARAI

3Saulius SKVERNELIS, Lietuvos vidaus reikalų ministras:

Piliečiai privalo paklusti pareigūnų reikalavimams – stabdomi turi nebėgti. O kas pasirenka bėglio kelią, tas rizikuoja būti sužalotas. Nebūtų priežasties (įstatymų pažeidinėjimo) – nebūtų ir liūdnų pasekmių.

 

 

2Linas PERNAVAS, Lietuvos policijos generalinis komisaras:

Vienaip galima vertinti grėsmingas situacijas iš šalies, kai jos jau yra įvykusios, ir visai kitaip, kai viskas dar tik vyksta, kai konkrečioje situacijoje pareigūnams reikia veikti žaibiškai, skubėti, užkirsti kelią pažeidimams.

 

 

1Vladimiras BANEL, Lietuvos nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas:

Gerai, kad nufilmuota bėglio gaudymo medžiaga parodyta visuomenei – tai yra gera pamoka kitiems tokiems bėgliams. O policija turi teisę išnaudoti visas priemones tokiose situacijose. Ir turi gebėti valdyti rizikas.

 

 

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Redakcijos ir policijos archyvo nuotraukos.

Bėglio gaudynės gali bagtis ir taip. Bėglio gaudynės gali bagtis ir taip. Lenktynėse su policininkais bėgliai dažniausiai pralaimi. Neretai, gaudydami bėglius, pareigūnai naudoja vadinamąjį ežį, kurio spyglių vengia automobiliais sprunkantys bėgliai. Gaudyti nepaklusnius ir sprunkančius piliečius – policijos ir pasienio pareigūnų kasdienybė. Šis automobilis „Lexus“, pavogtas Vokietijoje, pasieniečių buvo pastebėtas Kalvarijos krašte ir skuodė nuo persekiotojų, kol už keliolikos kilometrų patyrė avariją – laimei, bėglys vairuotojas nežuvo. 

lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Komentaras “Stabdo policija. Stoti ar bėgti? (Į pagarbą policijai – tik nelaimių ir tragedijų keliu?)

  1. bėgti! 😀 žinoma juokauju, jei žinai,kad auto tvarkingas ir pats nieko nepadarei blogo – stoti ir tiek. jei jautiesi kaltas ir norisi nestoti.. stok vis tiek, nes ko gero dar nežinau atvejo, kai pavyko nuo policijos pabėgti.. arba dar baigiasi ir avarijom, jei bando bėgti ne blaivi. tvarkykime auto, padėti gali dalių parduotuvė būkime drausmingi, bus visiems lengviau..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE