Pagrindinis > Kitos temos > Tyrimas: kurioje Europos šalyje gyventi brangiausia, o kurioje – pigiausia?

Tyrimas: kurioje Europos šalyje gyventi brangiausia, o kurioje – pigiausia?

 

Prieš dešimtmetį pasaulį sudrebino finansų krizė, po kurios visos šalys atsitiesė skirtingu tempu – tačiau Lietuvoje atlyginimus ir kainas gerokai supurtė ir euro įvedimas 2015-ais metais. EBPO duomenimis, per dešimtmetį nuo krizės Lietuvoje realusis vidutinis atlyginimas augo labiausiai, lyginant su kitomis organizacijos šalimis – net 40 proc. Tuo tarpu „Eurostat” duomenimis, maisto kainos po euro įvedimo šalyje tepakilo 5,3 proc.

Greičiausiai Europoje augantis fintech startuolis „Revolut” palygino Europos šalių gyventojų vidutines pajamas ir būtiniausias išlaidas, kad įvertintų, kiek žmonėms kainuoja gyvenimas kiekvienoje Europos šalyje. Įmonės duomenų analitikai įvertino vidutinius kiekvienos šalies altyginimus, ir paskaičiavo, kiek jose gyventojai išleidžia nekilnojamojo turto nuomai, transportui (skaičiuota viešojo transporto, taksi bei pavežėjimo paslaugų kainų suma) bei maisto prekėms.

Įvertinus, kuriose šių sąrašų vietose atsiduria Lietuva, matome, kad visose kategorijose šalis užima beveik tą pačią vietą – tarp 4-tos ir 6-tos pozicijos nuo sąrašo pabaigos. Tačiau kai kurioms šalims ne taip pasisekė: tarkime, Didžioji Britanija išlaidų kategorijose užima 1-ą arba 3-ią vietą, tačiau pagal vidutinio atlyginimo dydį (2220 EUR po mokesčių) yra 11-ta Europoje.

Atlyginimai

Greičiausiai jau nieko nebenustebins, kad didžiausi atlyginimai mokami Šveicarijoje, kur vidutinis atlyginimas siekia net 3303 eurus atskaičiavus mokesčius. Skandinavija taip pat žinoma dėl aukštų atlyginimų – Norvegija, Danija, Švedija ir Suomija patenka į aukščiausių Europos atlyginimų šešetą, o trečioje vietoje įsiterpia Liuksemburgas.

Lietuva, deja, atsiduria šio reitingo žemutinėje dalyje – šiuo metu esame ketvirti nuo sąrašo galo pagal mažiausią vidutinį atlyginimą visų Europos Ekonominės erdvės šalių tarpe (722 EUR po mokesčių). Žemiau Lietuvos sąraše rikiuojasi Vengrija, Rumunija ir Bulgarija, kurioje vidutinis atlyginimas tesiekia 457 eurus per mėnesį.

Didžiausi vidutiniai atlyginimai (po mokesčių)

Switzerland    €3303
Denmark        €3270
Luxembourg   €3159
Norvegija       €3124
Sweden         €2570

Mažiausi vidutiniai atlyginimai (po mokesčių)

Latvia         €738
Lithuania    €722
Hungary     €635
Romania    €565
Bulgaria     €457

Būsto nuoma

Brangiausiai nuomotis būstą Europoje kainuoja Londone – čia kaina vidutiškai siekia net 2426 eurų per mėnesį. Nedaug atsilieka ir tokie miestai kaip Paryžius (2166 eurai per mėnesį), Liuksemburgas (2108 eurai) ir Ženeva (1989 eurai), kurie visame pasaulyje žinomi kaip vieni iš aukščiausią gyvenimo kokybę užtikrinančių vietų.

Tarp miestų, kuriuose būsto nuoma yra brangiausia, „laimi” Bulgarijos sostinė Sofija – čia vidutinė nuomos kaina mėnesiui yra 443 eurai. Vilnius šiame sąraše yra penktas pagal pigumą – skaičiuojama, kad vidutinė būsto nuomos kaina čia siekia 619 eurų per mėnesį.

 Brangiausia būsto nuoma

Londonas           €2426
Paryžius             €2166
Liuksemburgas   €2108
Ženeva               €1989
Ciurichas            €1970

Pigiausia būsto nuoma

Vilnius          €550
Budapest     €509
Bratislava     €440
Bucharest    €381
Sofia            €359

Transporto paslaugos

Pažvelgus į išlaidas transportui matome, kad keturis brangiausius miestus skiria vos 3 eurai: britai ir danai kas mėnesį tam išleidžia daugiausiai – vidutiniškai po 151 EUR. 150 eurų transporto paslaugoms atseikėja švedai, o norvegai – 148 eurus.

Bulgarija ir vėl išsiskiria mažiausiomis transporto kainomis – čia per mėnesį transporto paslaugomis vidutiniškai pakanka 27 eurų. Vos truputį daugiau -28 eurus – išleidžia rumunai. Lietuva ir šiame sąraše yra penkta pagal pigiausias keliones – vienam lietuviui transporto paslaugos vidutiniškai atsieina 48 eurus per mėnesį.

Brangiausios transporto paslaugos

Didžioji Britanija    €151
Danija                   €151
Švedija                 €150
Norvegija              €148
Liuksemburgas     €117

Pigiausios transporto paslaugos

Lietuva         €48
Latvija          €47
Lenkija         €32
Rumunija     €28
Bulgarija      €27

Maisto prekės

Diskusijos dėl maisto prekių kainų šalyje netyla nuo pat euro įvedimo. Visgi įvertinus  „Revolut” klientų išlaidas matosi, kad lietuviai maisto prekėms vidutiniškai išleidžia vieną iš mažiausių sumų Europos Ekonominėje erdvėje – Lietuvoje maisto prekėms per mėnesį žmogus vidutiniškai skiria apie 115 eurų.

Pigiau nei lietuviai apsiperka Serbijos, Juodkalnijos, Čekijos, Ukrainos ir Lenkijos gyventojai – pastarieji per mėnesį maistui išleidžia mažiausiai, apie 90 eurų.

Prie daugiausiai išlaidaujančių šalių vėl matome tuos pačius pavadinimus: Liuksemburge vienas gyventojas maistui vidutiniškai išleidžia 277 eurus per mėnesį, Šveicarijoje – 253 eurus, Didžiojoje Britanijoje maisto prekių mėnesiui vidutiniškai nuperkama už 231 eurą, o Italijoje ir Belgijoje – už 227 eurus.

Brangiausios maisto prekės

Liuksemburgas   €277
Šveicarija            €253
Didžioji Britanija  €231
Italija                   €227
Belgija                €227

Pigiausios maisto prekės

Serbija           €107
Juodkalnija    €105
Čekija            €104
Ukraina          €90
Lenkija           €90

Komentaras “Tyrimas: kurioje Europos šalyje gyventi brangiausia, o kurioje – pigiausia?

  1. Na kažkaip čia įdomiai jūs tas kainas suskaičiavę. Bet tiesos yra. Galėtumėt dar kokį straipsnį parašyti apie mokesčių grąžinimą, padirbus Europos šalyse. Kas kiek grąžina pinigų, būtų labai įdomu. Pradžiai pasiskaityti reikia čia, po to konsultuotis..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE