Pagrindinis > Kitos temos > Vandens ir dirvožemio taršos įtaka augalams

Vandens ir dirvožemio taršos įtaka augalams

Šiandien taršos problema – itin opi. Tiek vanduo, tiek dirvožemis gali būti užterštas dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, oro taršos, klimato kaitos, tiesiogiai su dirvožemiu susijusių žmogaus veiklų. Nepriklausomai nuo priežasties, dirvožemio tarša daro neigiamą poveikį augalams ir nuo jų priklausomiems organizmams. Šiame straipsnyje pateikiami aspektai, kokią įtaką augalams turi dirvožemio ir vandens tarša.

Tarša augalams ir žmogaus organizmui

Norint apsaugoti augalus nuo piktžolių, vabzdžių, graužikų ar ligas sukeliančių grybelių, neretai žemės ūkyje naudojami pesticidai. Iš dirvožemio išplauti pesticidai gali užteršti vandens telkinius, gruntinius vandenis, patekti į žmogaus organizmą ir pakenkti sveikatai.

Žinoma, vandens ir dirvožemio taršą kelia ne tik tiesioginės žmogaus veiklos, susijusios su dirvožemiu, bet ir kiti aspektai. Pavyzdžiui, buitiniai, pramonės nutekamieji vandenys, šiukšlės ir rūgštieji lietūs. Keletas aspektų, kokią įtaką augalams daro vandens tarša:

– Naikinami mikroorganizmai. Rūgštus dirvožemis, susidaręs dėl rūgščių junginių, pavyzdžiui, sieros dioksido nusėdimo, sukuria nepalankias sąlygas. Sieros dioksido netoleruoja mikroorganizmai, kurie gerina dirvožemio struktūrą ir skaido organines medžiagas. Dėl to dirvožemyje mažėja mikroorganizmų, užtikrinančių palankias sąlygas augalams augti.

– Sustabdoma fotosintezė. Dirvožemis, užterštas rūgštaus lietaus, daro neigiamą įtaką augalams. Rūgštūs lietūs sutrikdo dirvožemio cheminę sudėtį ir sumažina augalų gebėjimą pasisavinti maisto medžiagas ir, žinoma, vykdyti fotosintezę.

– Skatinamas dumblių žydėjimas. Užterštas dirvožemis, kuriame yra daug azoto ir fosforo, gali patekti į vandens telkinius ir po kiek laiko sukelti dumblių žydėjimą. Dumblių žydėjimas neleidžia saulės šviesai patekti žemiau vandens paviršiaus esančių augalų. Dėl to, kad ištirpsta deguonis, žūsta vandens augalai ir, žinoma, vandens gyvūnai.

– Pakeičiamas dirvožemio rūgštingumas. Tam, kad augalai augtų tinkamai, reikalingas tinkamas dirvos pH. Nors dirvos rūgštėjimas yra natūralus procesas, dirvožemiai gana intensyviai rūgštėja dėl cheminių priemonių naudojimo. Pasikeitęs dirvos rūgštingumas gali pakenkti augalams, sustabdyti jų augimą ar paskatinti kitų augalų vešėjimą.

Taigi, akivaizdu, kad vandens tarša turi įtakos ne tik žmogaus organizmui, bet ir augalams. Norint prisidėti prie taršos mažinimo, specialistai rekomenduoja įsigyti nuotekų valymo įrenginius, atsakingai tręšti dirvožemį. Nuotekų valymo įrenginių kaina, lyginant su tuo, kokią žalą augalams gali padaryti nuotekos – pakankamai nedidelė. Be to, nuotekų valymo įrenginiai kaina skiriasi, galima įsigyti savąjį pagal galimybes.

Vanduo – labiausiai žemėje paplitęs junginys, be kurio nebūtų gyvybės žemėje. Vandens taršos šaltinių šiandien yra itin daug. Tačiau kiekvienas galime prisidėti prie taršos mažinimo. Žinoma, kartais reikia ne tik skiriamo laiko, bet ir finansinių investicijų, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje – visos pastangos ir išlaidos atsiperka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE