Pagrindinis > Toli - arti > Kelionės > Vokiškosios dvasios ir didybės beieškant (VI dalis)

Vokiškosios dvasios ir didybės beieškant (VI dalis)

(Tęsinys)

St. Pauli. Hamburgui esant stambiam uostui, natūralu tikėtis, kad turėjo būti vieta, kur iš plaukiojimų grįžę jūreiviai galėtų išlieti susikaupusią energiją. Tokia vieta Hamburge yra Sent Paulio rajonas, nuo seno garsėjęs prostitučių (ir kitokių seksualinių paslaugų) sankaupa. Čia pilna barų, užkandinių, „tatoo“ salonų, viešnamių, firminių parduotuvių. Gatvėse zuja narkotikų prekeiviai, tyso benamiai, prašydami išmaldos. Iki 1990-ųjų Sent Paulis buvo vienas iš skurdžiausių rajonų Europoje. Šiandien šiame rajone gyvena imigrantų šeimos, studentai, pensininkai, socialinės paramos gavėjai, savarankiškai dirbantys asmenys, menininkai ir intelektualai. Įvykdžius rajono deindustrializaciją, į Sent Paulį perkėlus tokias įmonės kaip „MontBlanc“, „Hermann Laue“ ir „Bavaria-St. Pauli“ alaus daryklą, rajono veidas ėmė keistis. Šiandieninę ekonominę situaciją formuoja daugelis gastronomijos, amatų ir meno sektorių įmonių, o pramogų pramonė vis dar yra svarbiausias veiksnys. Sent Paulis yra svarbiausia pramogų ir turizmo vieta Hamburge. Dėl savo vietos (netoli miesto centro), geros infrastruktūros ir daugybės restoranų bei muzikos klubų, Sent Paulis tapo populiariu gyvenamuoju rajonu, o būsto rinka pasižymi sparčiai kylančiomis nuomos kainomis. Anglų laikraštis „The Guardian“ 2012 m. sausio 20 d. Sent Paulį įvertino kaip vieną iš penkių tinkamiausių gyventi vietų pasaulyje. Sent Paulyje yra daugybė įvairių stilių ir kokybės muzikos klubų, barų ir diskotekų, kurios kiekvieną savaitgalį tampa hamburgiečių ir turistų susibūrimo vieta. Primenu, kad ir garsioji Anglijos ketveriukė „The Beatles“ būtent iš Sent Paulio klubų šovė į „olimpines aukštumas“.

Pagrindinė Sent Paulio gatvė – Reeperbahn.
Išskirtinis rajono bruožas – grafičiai ant namų fasadų.
Gatvelė, į kurią padorioms moterims įeiti pavojinga. Ji skirta tik vyrams. Moterys gali būti apipiltos vandeniu, apspjaudytos ar įžeidinėjamos. Tai vietinių prostitučių valdos!
Apatinukų („šniūriukų“) parduotuvės vitrina.
Rock’n’rollo namai.
Neseniai Anapilin išėjusio Lemmy Kilmister dvasia vis dar rusena Sent Paulio rajono gatvelėje.
Reeparbahn gatvė. 500 m nuodėmės. Ateisime pafotografuoti ryte, kai žibės reklamos. Vakare ir naktį – gali likti be fotoaparato ir su didele mėlyne paakyje…
Sakiau, kad sugrįšiu į šią gatvę. 5 val. ryto. Tūkstančiai žmonių jau prasiskirstę. Gatvėje liko tik aitrus alkoholio, šlapimo, kvepalų ir vėmalų kvapas. Vaikščioti ir paryčiais nemalonu.

Ta pati nuodėmių gatvė – Reeperbahn. Čia parasidėjo „The Beatles“ šuolis į „olimpą“. Atminimo skulptūros ta proga. Ar atkreipėt dėmesį? Už Harisono nugaros „trūkęs“ narkomanas miega. Niekaip nesitraukė iš kadro…

Speicherstadt – sandėlių rajonas“. 1883–1927 m. ties Elbės upe iškilęs Hamburgo istorinių sandėlių kompleksas laikomas didžiausiu pasaulyje. Sandėliai čia buvo statomi ant 12 m ilgio medinių polių. Dauguma sandėlių pastatyti iškėlus metalinį karkasą, o fasadai, nors ir skirtingi, tačiau visi išmūryti vienodu stiliumi raudonomis plytomis. Speicherstadt yra maždaug 26 ha ploto ir išsidėstęs buvusiose Kehrwieder ir Wandrahm Elbės salose, o patį rajoną vagoja net 6 kanalai, kuriais anksčiau būdavo plukdomos prekės ir iškraunamos keliant tiesiai į reikiamą aukštą. Prieš gerą šimtmetį daugiaaukščiuose Speicherstadt sandėliuose buvo laikoma kava, kakava, prieskoniai, vyko prekyba kilimais. Hamburgas buvo pirmasis miestas, kuriame kava pradėta skrudinti pramoniniu būdu. Niūrokos išvaizdos sandėliuose ir šiandien laikomos prekės, kaip antai turkiški kilimai (jais Hamburgas labai garsus) ar kitos rytietiškos gėrybės. Tačiau kiti sandėliai yra sumaniai pritaikyti šiuolaikinėms atrakcijoms ir net muziejams. Buvusiose sandėliavimo patalpose įsikūrę Jūreivystės, Muitinių ir net Prieskonių muziejus, kaip teigiama, vienintelis toks pasaulyje. Čia lengvai surasite ir Miniatiūrų muziejų, kurį aplankyti tiesiog būtina! Šis rajonas 2015 m. liepos 5 d. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Speicherstadt – sandėlių rajonas.
Speicherstadt – sandėlių rajonas.
Kavos aikštė su paminklu kavos pupelei.
Miniatiūrų muziejuje.

Geležinkelio stoties rajonas. Supanti architektūra gal ir vokiška, bet vietinių vokiečių čia nelabai tepamatysi. Gal vienas kitas prabėgdamas įsigys gatvėje parduodamą vaisių ir skubiai neš kudašių iš tos vietos, nes čia pilna pabėgėlių, migrantų, benamių ir šiaip neaiškių tipelių, kurie pasitikėjimo nekelia. Bent jau sekant spaudą rodosi, kad čia susirinkę viso miesto padugnės, o jų „lizdas“ – pati gražuolė Hamburgo geležinkelio stotis. Cituoju NDR info: „Visoje Vokietijoje nėra tiek nusikaltimų, kiek šioje Hamburgo geležinkelio stotyje. Per metus (iki dabar) čia įvykdyta apie 600 smurtinių nusikaltimų. Pagal statistiką, pagrindiniai įtariamieji iš Afganistano, Sirijos, Rumunijos ir Turkijos“.

Hamburgo centrinė traukinių stotis.

Hamburgo centrinė traukinių stotis.
Stoties rajono gatvėse.
Stoties rajono gatvėse.

Na, ir ketvirtasis rajonas, kurį šiandien aplankysime – Blankenezė (Blankenese). Elbės pakrantės kalvoje įsikūręs rajonas – visiška priešingybė triukšmingai ir energingai didžiajai Hamburgo daliai. Rodos, papuolei į kitą planetą. Dažniausiai balta spalva dažomi nedidukai vilhelmiško stiliaus namukai, „sulipę“ vienas ant kito, dvelkia Viduržemio  jūros nuotaika, o tylias, siaurutes gatveles kartais „prižadina“ Elbe praplaukiantis suūkęs laivas… 5000 laiptelių veda į Elbės šlaitą – 5000 žingsnių pajuntant ramybę, suvokiant grožį, išgirstant tylą… Tai perlas Hamburgo vakaruose – kontrastas Hanzos miesto šurmuliui.

Blankenezė (Blankenese).
Blankenezė (Blankenese).
Blankenezė (Blankenese).
Blankenezė (Blankenese).
Blankenezė (Blankenese).
Blankenezė (Blankenese).
Blankenezės rajono Elbės, kurios vandens lygiui didelę įtaką turi Šiaurės jūros potvyniai ir atoslūgiai, paplūdimyje po atoslūgių galima pamatyti nuskendusių laivų.

Komentaras “Vokiškosios dvasios ir didybės beieškant (VI dalis)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE