Pagrindinis > Toli - arti > Kelionės > Vokiškosios dvasios ir didybės beieškant (VII dalis)

Vokiškosios dvasios ir didybės beieškant (VII dalis)

(Tęsinys)

Pagrindinius Hamburgo rajonus „išvaikščiojom“, o jų dar per trisdešimt… Beveik kiekviename rajone dar yra ir parkai bei žaliosios zonos (jau minėjau, kad tai labai žalias miestas). Šiandien aplankysime tris pagrindinius Hamburgo parkus ir… kapines – taip taip, kapines, pritraukiančias gausų būrį turistų. Bet apie viską iš eilės.

„Stadtpark Hamburg“ – 148 ha ploto viešasis parkas Winterhude rajone, atidarytas 1914 m. Po Antrojo pasaulinio karo parko teritorijoje buvo įrengtos skubios apgyvendinimo vietos. Ir tik 1952 m. buvo pradėti parko atkūrimo darbai – buvo iškirsta 300 medžių, o jų vietoje atsodinta 1000 ąžuolų, bukų, guobų ir liepų. Parke gausu skulptūrų, fontanų, sporto žaidimų aikštelių, o parko takeliais, besigėrėdamas gamta, gali vaikščioti visą dieną. Parke išlikę ir keletas pastatų: planetariumas, bliuzo namas… Beje, šiame name prieš pusantrų metų vyko Andriaus Mamontovo koncertas, o šią vietą koncertui parinko lietuvių bendruomenė. Savaitgaliais čia susirenka daugybė žmonių: kas sportuoti, kas mėsytę „pasigrilinti“ ar paprasčiausiai pasivaikščioti kvėpuojant tūkstančių medžių išvalytu oru. Man šis parkas patraukliausias rudenį, kai medžiai nusidažo visomis spalvomis, ir vėlyvą pavasarį, kuomet pražysta rododendrai, stebinantys savo puošnumu.

Hamburgo Stadparkas.
Hamburgo Stadparkas.
Hamburgo Stadparkas.
Bliuzo namas.
Vaikams – žaidimų aikštynai su baseinais braidymui.

Alsterio ežero žalioji zona. Alsteris – vaizdingas dirbtinis 164 ha ežeras istorinio Hamburgo centre. Aplink ežerą nutiesti takai, kuriais galite vaikščioti, mėgaujantis pagrindiniais Hamburgo lankytinais objektais: galerijomis, muziejais, paminklais, vietinių milijonierių  pastatais. Aplink ežerą įrengta sporto erdvė – septynių kilometrų „sveikatos takas“. Gausi medžių lapų laja ir vėsus ežero vanduo karštomis vasaros dienomis būna tikra atgaiva čia besilankantiems. Na, o tuo sveikatos taku savaitgaliais bėgioja, rodos, visas Hamburgas, tik spėk dairytis, kad nenublokštų koks įsilėkėjęs… Gerą pusdienį gali čia praleisti stebėdamas vandens paukščius ar Alsterio vandenis skrodžiančias jachtas.

Prie Alsterio ežero.
Prie Alsterio ežero.
Ežero pakrantės patrauklios ir žiemą.

Hamburgo sodas „Planten Un Blomen“. Jeigu būtų sudarytas geriausių Europos miestų parkų sąrašas, „Planten un Blomen“ su 47 hektarais sodų, vejos, tvenkinių, šiltnamių ir botanikos plantacijų būtų sąrašo viršuje.

Nuo 1821 metų Hamburgo miesto gyventojus džiugina nuostabaus grožio Hamburgo botanikos sodas. Jis yra sudarytas iš penkių tarpusavyje sujungtų šiltnamių, kurių bendras plotas siekia 2800 kvadratinių metrų plotą. Parodomajame šiltnamyje auga Viduržemio regiono, Kanarų salų, Pietų Afrikos, atskirų Kalifornijos bei Pietų Čilės augalai. Beje, „Planten un Blomen“ yra ir didžiausias Japonų sodas Europoje.

Hamburgo sodas „Planten Un Blomen“.
Hamburgo sodas „Planten Un Blomen“.
Hamburgo sodas „Planten Un Blomen“.
Hamburgo sodas „Planten Un Blomen“.

Ohlsdorfo kapinės Hamburge. Puikios parko kapinės, beje, pačios didžiausios Europoje, su daugybe gražių augalų ir gyvūnų bei su meile sukurtų kapų… Ohlsdorfo kapinės (pagrindinės kapinės Hamburge iki 1991 m.) buvo atidarytos 1877 m. liepos 1 d. Jose yra 202 000 kapų. Nuo pat įkūrimo Ohlsdorfo kapinėse buvo palaidota daugiau nei 1,4 mln žmonių. Kapinių plotas yra 389 ha, perimetras – 11,5 kilometro. Vanduo tiekiamas per 120 kilometrų vandens vamzdžių ir 700 šulinių. Kapinės tokios didelės, kad jose kursuoja maršrutiniai autobusai. Pasikeitus gedulo kultūrai, nuo 1970 m. prasidėjo kapinių kultūros įvairinimas. Be įprastų karstų ir urnų kapų laukų, atsirado vejų kapų, porų kapų, bendruomenės kapų ir anoniminių urnų giraites plotai. Jūsų dėmesiui maža dalelytė to, ką šiandien užfiksavau. „Kapinės neturėtų būti mirusiųjų ir griuvėsių vieta. Tapybinė architektūros, skulptūros ir kraštovaizdžio sodų sąjunga siūlo plačią vaizduotės erdvę ir neišsenkantį, laisvą darbo lauką. Kapinės, vadovaujantis šiais požiūriais, galėtų būti harmoningos architektūros, skulptūros ir kraštovaizdžio sąveikos pavyzdys“, – sakė Vilhelmas Kordas, Ohlsdorfo kapinių architektas.

Paminklas Johanui Vilhelmui Kordesui (Johann Wilhelm Cordes), vokiečių architektui, kuris specializavosi kapinių architektūroje. Hamburgo Ohlsdorfo kapinės tapo jo gyvenimo darbu.
„Gamtos džiaugsmas ir ilgesys, ypač miestiečiams, suteikia galimybę kapines puošti medžiais. Vaikščiojant tyliai po medžiais, tylus suoliukas po medžiais – toks yra bendras noras. Gamta su savo tyliu darbu, giliais, paslaptingais įstatymais susijungia su religiniu jausmu “, – sakė Vilhelmas Kordas, vyriausiasis kapinių architektas.
„Kai švelnios giesmės angelų/ Skambėjo man tą rytą…“
Šitas labai nustebino. Žmona nutvėrė savo vyrą su meiluže. Štai kas vyko toliau…
Britų imperijos kariai (1914–1918) taip pat rado ramybę šiose kapinėse.
Kapinių muziejus.
Kažkokio grožio čia nėra, bet vieta tokia šiurpi… Nuo 1943 m. liepos 25 d. iki rugpjūčio 3 d. buvo vykdoma operacija „Gomorrah“, kai sajungininkų kariuomenė užmėtė Hamburgą bombomis, praktiškai sulygindama miestą su žeme. Šioje vietoje palaidotos šio bombardavimo aukos. Viename kape – 36 918 aukų. Šalia „broliško“ kapo dar palaidotos 2282 aukos individualiuose kapuose.
Angelas su gyva gėle.
Kapinėse yra bent 14 koplyčių, du krematoriumai. Pastatai labai skiriasi vienas nuo kito savo architektūriniais sprendimais.
Planetariumas. Prieš 50 m. amerikiečių astronautai sakosi aplankė Mėnulį. Šia proga iš planetariumo garsiakalbių visu garsu skamba tuometiniai astronautų pokalbių bei įspūdžių su valdymo stotimi žemėje įrašai. Jausmas labai keistas – kažkoks KOSMOSAS!
Rododendrų žydėjimas Stadt parke. Kažkoks rojus žemėje!

Manau, kad Hamburgą truputį „apčiupinėjom“. Po kiek laiko vėl leisimės į kelionę. Lankydamiesi  kituose Vokietijos miestuose, ieškosime vokiškosios dvasios ir didybės!

Autoriaus nuotraukos.

(Bus daugiau)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE