Pagrindinis > Naujienos > Žaliojoje pagerbti 1919-1923 metų savanoriai

Žaliojoje pagerbti 1919-1923 metų savanoriai

Praėjusį sekmadienį prie Žaliosios parapijos bažnyčios susirinkę Klausučių seniūnijos gyventojai ir svečiai prisiminė ir paminklinėmis lentomis su savanorių pavardėmis pagerbė kukliuosius Žaliosios valsčiaus savanorius. Kovotojų už atgimstančią Lietuvos valstybę vardai įamžinti paminklinėmis lentomis su savanorių pavardėmis. Šios idėjos – pagerbti buvusio valsčiaus savanorius – įgyvendintojas – savanorio iš Bobių kaimo Prano Tamošaičio sūnus Stasys Tamošaitis. “Mano tėvas, prisirinkęs Pirmojo pasaulinio karo metais paliktų ginklų, būdamas 16 metų, savanorių punkte pasisakė turintis beveik 18 metų, – su šventės dalyviais prisiminimais dalinosi Stasys Tamošaitis. – Buvo priimtas savanoriu, nes atsinešė ginklų, kurių tuomet labai trūko. Guvų jaunuolį savo pasiuntiniu pasirinko jaunas karininkas S. Raštikis, būsimas Lietuvos kariuomenės vadas. Tikiu, kad mūsų paliktas ženklas – lentelės su savanorių vardais  ant šios parapijos klebonijos  sienos – primins ateities kartoms garbingus Tėvynės gynėjų vardus.”

Žurnalistas, visuomenininkas, knygų apie savanorius sudarytojas Vilius Kavaliauskas  pažymėjo išskirtinius Stasio Tamošaičio nuopelnus, siekiant  įamžinti Lietuvos istorines    asmenybes ir  jos ženklus. Stasys Tamošaitis – vienas iš fondo, kuris siekė  įamžinti  dr. Vincą Kudirką Vilniuje,  Vyties skulptūrą Kaune. Vilius Kavaliauskas išsakė įdomią alegoriją: “Esate Lietuvos pasienyje, ir, neduok, Dieve, čia per sieną prasiverštų rusų tankas.  Išvydę, kokie čia gyveno ir gyvena išdidūs  ir iš protėvių karingumą paveldėję žmonės, pasuktų atgal”.     Gerai, kad tai liktų tik alegorija. Savo įžvalgomis apie Vilkaviškio krašto savanorių indėlį ginant jauną Lietuvos valstybę nuo priešų pasidalino ir šių eilučių autorius.

Uždangoms nuo paminklinių lentų nukritus, Stasiui Tamošaičiui ir Vilkaviškio savivaldybės merui Algirdui Neiberkai jas atidengus, buvo pasodintas atminimo medelis.

Savanorių pagerbimo renginį vedė kultūros specialistas Ramūnas Puodžiūnas, šventę pagyvino Vilkaviškio muzikos mokyklos akordeonistai.

Dar ilgai prie bažnytėlės klegėjo senų bičiulių, kilusių iš Žaliosios apylinkių, balsai  prisimenant jaunystės dienas. Beje, Žaliosios mokykloje 1974 metais savo pedagoginę veiklą pradėjo jauni mokytojai Nijolė ir Antanas Žilinskai, patekę į ne vieno buvusio mokinio glėbį.        

Autoriaus nuotraukose: savanorių iš Žaliosios valsčiaus atminimo įamžinimo akimirkos. 

Žaliosios klebonijos siena su savanorių įamžinimo lentomis Siena su atminimo lentomis
Savanoriu paminklines lentas atidengia Stasys Tamošaitis(dešinėje) ir Vilkaviškio savivaldybės meras Algirdas Neiberka Meras A.Neiberka ir S.Tamošaitis
Žaliosios bažnytėlė
Šventės dalyviai bažnyčios šventoriuje Šventės vedėjas Ramūnas Puodžiūnas Susikaupimo akimirka Šauliai žygiuoja pagerbti savanorius sargyba Kalba Stasys Tamošaitis
Žurnalistas, savanoriu atminimo įamžintojas Vilius Kavaliauskas
lightbox gallery phpby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE