Pagrindinis > Regione > Kultūra > Žvilgsnis į Mažąją Lietuvą

Žvilgsnis į Mažąją Lietuvą

 

Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos kvietimu Kultūros centre savo fotografijų parodą „Atgarsiai. Senųjų Rytprūsių palikimas“ pristatė humanitarinių mokslų daktarė, istorikė, žurnalistė Eglė Senapėdienė. Personalinė autorės paroda šiais metais buvo surengta Kaliningrade, Trakų pilyje, Pagėgių kultūros centre, Seinuose. Iš gausios kolekcijos marijampoliečiams atvežti parodyti 34 eksponatai.  Parodos organizatorė ir renginio vedėja, Draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė,  pristatydama p. Eglę, domėjosi jos kelionėmis po Prūsijos žemę, pirmomis užfiksuotomis nuotraukomis, idėjomis įamžinti šio Lietuvai ir lietuviams brangaus krašto istoriją bei  šių dienų šio krašto situaciją.

„Prūsų Lietuvos tematika įdomi ir artima kiekvienam savo tautos istorija besidominčiam lietuviui. Buvimas šioje žemėje suteikia ypatingą emocinį užtaisą, norą prisidėti prie unikalaus paveldo išsaugojimo“, – parodos atidaryme kalbėjo autorė, 2011–2015 m. kartu su vyru Romanu Senapėdžiu, ėjusiu LR kultūros atašė pareigas, gyvenusi Kaliningrado srityje. Daug keliaujant po šį kraštą istorikę sudomino senovę menantys statiniai. „Senųjų prūsų ir vakarinių lietuvių žemė patyrė daugybę karų ir ne vieną kolonizaciją. Dabar čia neliko nė vieno istorinėmis šaknimis su senaisiais Rytprūsiais susijusio gyventojo. Sovietiniais metais prarasta daug vertingų istorijos paminklų“,  – sako E. Senapėdienė, informacijos apie juos ieškojusi ir istorinėse knygose, ir internete. Surinkta medžiaga apstulbino – laikas ir ideologija negailestingai niokoja unikalius istorijos faktus, taigi bent jau fotografijose užfiksuoti vaizdai teišlieka ateities kartoms.

Tarp baltistikai neįkainojamų, sparčiai nykstančių objektų yra Pabėtų bažnyčios liekanos. Šioje XIV a. bažnyčioje kunigavęs Abelis Vilis (Abel Will, 1540–1575), išvertė į prūsų kalbą ir parengė spaudai M. Liuterio „Katekizmą“. Svarbią parodos dalį sudaro su lietuvių grožinės literatūros klasiko Kristijono Donelaičio palikimu susijusių objektų fotonuotraukos. Greta Tolminkiemio vaizdų eksponuojamos Valtarkiemio ir Gerviškėnų bažnyčių nuotraukos.

Kaip bebūtų keista, žvelgiant į užfiksuotus ne vieną šimtmetį menančius griuvėsius, visai nesijaučia juos slegiančių metų naštos. Autorės profesionalumo dėka meniškose fotografijose sustingusios akimirkos jaudina žiūrovą ir skatina nepamiršti Mažosios Lietuvos istorijos. Apie tai kalbėjo ir mero pavaduotoja p. Irena Lunskienė sveikindama autorę ir dėkodama  parodos organizatoriams. P. Irena pabrėžė, kad daug parodų atkeliauja į Marijampolę, vadinasi esame mylimi, o ir marijampoliečiai nuolatos domisi kultūros reiškiniais ir juos aktyviai išgyvena. Tai parodo ir šiandien į parodos atidarymą susirinkę žmonės (jų dauguma buvo Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos nariai – straipsnio autorės pastaba). Tikrai verta pamatyti šias unikalias nuotraukas – paroda Marijampolės kultūros centre bus iki gegužės 23 dienos.

Zita KRUKONIENĖ,

Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos narė

Rimos Dragūnevičienės  nuotraukos.

lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE