Pagrindinis > Naujienos > Ar po tėvų santuokos nutraukimo galima pakeisti pavardę vaikui?

Ar po tėvų santuokos nutraukimo galima pakeisti pavardę vaikui?

 

Klausimas:

Su vyru esu nutraukusi santuoką prieš 10 metų, viena auginu vaiką. Norėčiau vaikui pakeisti pavardę (po santuokos nutraukimo susigrąžinau savo mergautinę pavardę), tačiau vyras nesutinka dėl vaiko pavardės keitimo. Ar yra būtinas jo sutikimas.

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą vaikams suteikiama teisė įgyti bendrą tėvų pavardę ar vieno iš tėvų pavardę, kai jų pavardės yra skirtingos. Dėl vaiko pavardės keitimo reikėtų kreiptis į savo deklaruotos gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje civilinės metrikacijos įstaigą. Jeigu gyvenate užsienyje ir neturite gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje, prašymą dėl pavardės pakeitimo galite pateikti paskutinės gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje civilinės metrikacijos įstaigai arba Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigai.

Priėmusi prašymą ir įvertinusi kitus, su pavardės pakeitimu susijusius dokumentus, civilinės metrikacijos įstaiga kreipsis į Teisingumo ministeriją, siūlydama pakeisti pavardę arba jos nekeisti. Teisingumo ministerija, gavusi civilinės metrikacijos įstaigos pateiktus dokumentus, nuspręs, ar pritarti pateiktam siūlymui. Civilinės metrikacijos įstaiga, gavusi Teisingumo ministerijos nuomonę dėl pateikto prašymo keisti pavardę ir atlikusi kitus reikalingus veiksmus, informuos pareiškėją  apie pavardės pakeitimo procedūros užbaigimą.

Jeigu keičiama nepilnamečio vaiko pavardė, tai kartu su nustatytos formos prašymu, kuris Jums bus pateiktas civilinės metrikacijos įstaigoje, ir vaiko gimimo liudijimu civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateikiamas kito iš vaiko turimų tėvų rašytinis sutikimas ir vaiko, jeigu jam yra suėję 10 metų, rašytinis sutikimas dėl pavardės pakeitimo. Kito iš vaiko turimų tėvų rašytinio sutikimo nereikalaujama, kai jam teismo sprendimu yra neterminuotai apribota tėvų valdžia. Visais kitais atvejais, jeigu vaiko tėvas nurodytas vaiko gimimo liudijime, nepaisant aplinkybės, kad esate išsituokę, būtina, kad vaiko tėvas sutiktų dėl vaiko pavardės keitimo. Pastebėtina, kad jeigu su buvusiu sutuoktiniu nepavyksta pasiekti susitarimo dėl vaiko pavardės keitimo, turite teisę kreiptis į teismą su prašymu pakeisti vaiko pavardę be kito iš vaiko turimų tėvų sutikimo. Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad teismų praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet tokie pareiškimai nėra tenkinami.

Kilus papildomiems klausimams dėl vaiko pavardės pakeitimo procedūros, dokumentų pateikimo, įvertinę pateiktą prašymą, išsamią informaciją galėtų suteikti civilinės metrikacijos įstaigos, į kurią kreiptumėtės, darbuotojai.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE