Pagrindinis > Naujienos > Ar yra greitas būdas užkasti karo kirvį?

Ar yra greitas būdas užkasti karo kirvį?

 

Leisti konfliktą išspręsti teismui ar perimti atsakomybę į savo rankas ir mėginti susitarti? Vakarų šalyse populiari praktika ginčą spręsti ne teisme, o bendru susitarimu įsitvirtina ir Lietuvoje. Mediatorių teigimu, žmonės vis dažniau renkasi tarpusavio derybas, taip išvengia didelių išlaidų teismo procesams ir sutaupo laiko bei nervų.

„Žmonės dažnai kreipiasi į teismą net nežinodami savo teisių ir įstatymų, nebūna girdėję apie taikinamuosius tarpininkus. Norvegų programos dėka nuo šių metų pradžios mediaciją sėkmingai taikome baudžiamuosiuose procesuose, kai abi pusės turi galimybę sutarti dėl moralinės ir materialinės kompensacijos. Mediacija naudinga, nes nereikia mokėti žyminio mokesčio, samdyti advokato, o sprendimai priimami greičiau nei teismo procese. Svarbiausia, kad pasinaudojus mediatorių pagalba ir pasiekus abipusį sutarimą, nelieka pralaimėjusių, kaip būna vienai iš konflikto pusių teisme“, – pabrėžė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Europos Parlamento duomenimis, mediacija Europoje plačiausiai taikoma Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje. Per metus taikiai išsprendžiama daugiau kaip 10 tūkst. bylų.

Vilniaus regiono mediatorė Renata Mikalauskaitė sako, kad svarbiausia jų misija – padėti megzti dialogą tarp nukentėjusio ir nusikaltusio asmens.

„Laimi abi pusės: nusikaltęs labiau nori pasitaisyti, o nukentėjusiajam atlyginama ne tik materialinė žala, bet atkuriama ir vidinė ramybė“, – sakė specialistė.

Daugelyje Europos valstybių taikoma mediacija vertinama kaip geriausia alternatyva bylinėjimuisi teismuose. Pavyzdžiui, Norvegijoje, kuri buvo pirmoji mediaciją baudžiamosiose bylose ėmusi taikyti Skandinavijos šalis, 2010 m. buvo išnagrinėtos 8 684 bylos dėl vagysčių, chuliganizmo, grasinimų, smurto ir pan. Beveik 90 proc. atvejų tarp nusikaltusio ir aukos buvo pasirašyti susitarimai. Ginčų sprendimas taikant mediaciją žymiai palengvino Norvegijos teismų ir teisėjų krūvį – šalies apylinkės teismuose išnagrinėjama tik 16 tūkst. bylų per metus.

Lietuvoje mediacijos paslaugos baudžiamojoje justicijoje pradėtos teikti nuo š.m. vasario mėn. ir yra nemokamos.

 Daugiau informacijos:

Teisingumo ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Sergejus Tichomirovas  tel. 8 (5) 266 2904, 8 (671) 84621

Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyrius tel. 8 (5) 2191882, 8 (686) 50011

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE