Pagrindinis > Namai > Būstas > Energinio naudingumo sertifikatai naudingi bet kokios paskirties statiniams

Energinio naudingumo sertifikatai naudingi bet kokios paskirties statiniams

Daugumai komercinės, gyvenamosios ir kitų paskirčių pastatams reikia energinio naudingumo sertifikato, kad būtų aišku, koks yra statinio energijos vartojimo efektyvumas. Šiame straipsnyje pateikta viskas, ką reiktų žinoti apie energinius naudingumo sertifikatus.

Kas yra energinio naudingumo sertifikatas?

Energinio sertifikavimo metu nustatomas energijos sunaudojimas, įvertinamas energetinis naudingumas, priskiriant pastatą A–G energetinio naudingumo klasei, kur A laikoma efektyviausia, o G mažiausiai efektyvia klase. Atlikus reikiamas procedūras statiniui išduodamas pastato energinio naudingumo sertifikatas. Lietuvoje tokia tvarka – kuomet statiniui reikalingas energinis naudingumo sertifikatas – buvo įvesta 2005 metais. Tai aprašyta buvo tuo metu galiojančiame Statybos techniniame reglamente, kuriame buvo apibrėžtos statinių energinio naudingumo klasės: A klasei priklauso statiniai su mažiausiomis energijos sąnaudomis; B klasei dažniausiai priklauso statiniai, kurie statyti laikantis naujesnių šiluminės izoliacijos reikalavimų; E ir F klasei priskiriami statiniai, statyti 1970–1990 metais; o G klasei priskiriami pastatai, kurių sąnaudos pačios didžiausios.

Pastato energinio naudingumo sertifikatas būtinas išnuomojant ar parduodant patalpas; atlikus (baigus) bet kokios paskirties statinio statybas; keičiantis pastato dalių skaičiui, įskaitant šildymo, oro ir vėdinimo sistemų pakeitimus. Visas sąlygas, kada reikalingas statinio energinio naudingumo sertifikatas, o kada taikomos išimtys, galima rasti galiojančio Statybos techninio reglamento STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ nuostatose arba susisiekus su pasirinkta šias paslaugas teikiančia kompanija.

Žinotina, kad ilgainiui energinio naudingumo reikalavimai statiniams kinta. Pavyzdžiui, po 2014 metų statomiems statiniams buvo reikalaujama B energinio naudingumo klasės atitikties, po 2016 metų – A klasės, po 2018 metų – A+ klasės, o po 2021 metų bus reikalaujama A++ klasės. Rekonstruojant ar atnaujinant (modernizuojant) statinius, reikalavimai šiek tiek švelnesni. Šiandien energinis naudingumo sertifikatas išduodamas laikantis Statybos techninio reglamento STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“. Ir, kaip sako Klaipėdos statybos kompanijos direktorius Ričardas Petrikauskas, tai yra ne tik neišvengiama procedūra, bet ir statinio savininkui naudinga, vertę suteikianti paslauga.

R. Petrikausko teigimu, vertinga ši paslauga yra tuo, kad parodo, kiek kainuos išlaikyti pastatą, kokios bus šilumos ir elektros energijos išlaidos. Be to, energinis naudingumo sertifikatas atskleis ir galimą statinio vertę, jei atliksite rekomenduojamus nekilnojamojo turto patobulinimus.

Kaip vyksta statinio energinio naudingumo sertifikavimas?

Pastato energinio naudingumo sertifikavimo metu atsižvelgiama į daugelį pastato veiksnių ir ypatybių, tokių kaip apšvietimo energijos vartojimo efektyvumas, pastato dydis (plotas), sienų izoliacijos ypatumai, langų energinis efektyvumas, vėdinimo ir šildymo sistemų veikla ir pan.

Klaipėdos statybos kompanijos direktorius pažymi, kad nuo 2020 metų rugsėjo sertifikavimas atliekamas tik, kai užsakovas patvirtina pastatų energinio naudingumo sertifikavimo eksperto surinktus pastato (jo dalies) būklės duomenis (pastato adresą, pastato paskirtį, pastato statybos metus, pastato modernizavimo metus ir energinio naudingumo sertifikavimo užsakovo kontaktinius duomenis). Taip pat turi būti nurodyta, kurie iš atitinkamų dokumentų buvo pateikti prieš atliekant pastato energinio naudingumo sertifikavimą: pastato projektinė dokumentacija; pastato kadastrinių matavimų byla; pastato energinio naudingumo užsakovo nubraižyti atitvarų pjūvių ir sandūrų brėžiniai; langų, durų, vartų, apdarinių sienų deklaracijos (ar jų kopijos); atitvarų termoizoliaciniams sluoksniams panaudotų statybos produktų šilumines savybes pagrindžiantys dokumentai; elektros energijos tiekimo pastatui iš nutolusios hidroelektrinės sutartis ir kiti dokumentai. Reikalingos dokumentacijos kiekiai išties nemaži, tačiau Klaipėdos statybos kompanijos atstovas nuramina, kad jų klientui nebūtina iš anksto turi žinoti visus reikalavimus ar pateiktinus dokumentus: „mes visada individualiai vertiname kiekvieną atvejį ir nurodome klientui, kokių dokumentų reikės, kaip viskas vyks ir apžvelgiame visas būtinas atlikti procedūras“.

Klaipėdos statybos kompanija, atlikusi daugybės pastatų energinio naudingumo sertifikavimo procedūras, gali atlikti bet kokios paskirties statinio sertifikavimą geriausiomis rinkos kainomis. Šios paslaugos kaina vyrauja nuo 77 iki 377 eurų – priklausomai nuo pastato sudėtingumo bei jo paskirties; sertifikavimo termino; kliento pateiktos dokumentacijos pilnumo; pastato vietos bei paslaugos teikimo pastovumo.

Jei Jus domina statinio energetinis sertifikavimas, energetinio naudingumo sertifikato išdavimas ar ilginių šiluminių tiltelių skaičiavimas, galite susisiekti su Klaipėdos statybos kompanija ir gauti atsakymus į jus dominančius klausimus arba preliminarų pasiūlymą: telefonu 8 686 53020  arba el.paštu: info@ksk.lt. Tai greitai ir kokybiškai visoje Lietuvoje dirbanti komanda!

https://www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE