Pagrindinis > Kitos temos > Įdomybės apie brangiausią kavą pasaulyje – Kopi Luwak

Įdomybės apie brangiausią kavą pasaulyje – Kopi Luwak

Daugelis žmonių negali įsivaizduoti savo ryto be puodelio aromatingos ir skanios kavos, kuri suteikia energijos ir žvalumo. Būtent dėl to kiekvienoje šalyje ji yra laikoma populiariausiu gėrimu. Tačiau, ar žinote, kad yra kavos rūšis, kuri yra tokia reta ir brangi, jog ją galima pavadinti tikru delikatesu? Tai – Kopi Luwak.

Kas yra Kopi Luwak ir kodėl ji tokia brangi?

Kopi Luwak yra kavos pupelės, kurios yra išskiriamos su civetų (mažų plėšriųjų gyvūnėlių, gyvenančių Pietryčių Azijoje) išmatomis. Šie gyvūnai mėgsta valgyti kavos vaisius (uogas), kurie sudaro apie 60% jų mitybos raciono. Civetos renkasi tik brandžiausias ir saldžiausias uogas, kurios turi daugiausiai kofeino ir antioksidantų. Tačiau, jos nesuvirškina viso uogos minkštimo, o tik dalį jo. Likusi dalis, kartu su kavos pupelėmis, praeina per virškinimo sistemą ir yra pašalinamos su išmatomis.

Kodėl tai yra svarbu? Nes civetų virškinimo procesas keičia kavos pupelių cheminę sudėtį ir skonį. Šių gyvūnų skrandyje ir žarnyne vyksta fermentacija, kurios metu bakterijos ir fermentai skaido baltymus ir riebalus kavos pupelėse. Tai sumažina pupelių rūgštingumą ir kartumą, o taip pat padidina saldumą ir aromatą. Be to, šių gyvūnų virškinimo sultys prasiskverbia į pupelių vidų ir suteikia jiems unikalų prieskonį, kuris primena šokoladą, vanilę, medų ir karamelę.

Kopi Luwak yra brangiausia kava. Jos puodelis gali kainuoti 30-100 eurų. Taip yra dėl dviejų pagrindinių priežasčių: retumo ir gamybos sudėtingumo. Kopi Luwak yra reta, nes civetos yra laukiniai gyvūnai, kurie gyvena tik tam tikrose Pietryčių Azijos šalyse, tokiose kaip: Indonezija, Filipinai, Vietnamas ir Tailandas. Jos nėra lengvai prižiūrimos ar auginamos namuose ar fermose. Tai yra nepriklausomi ir teritoriniai gyvūnai, kurie reikalauja didelės erdvės ir maisto įvairovės. Civetos taip pat nesirenka bet kokių kavos uogų, o tik geriausios kokybės ir brandumo. Todėl šios kavos gamybai reikalingos didelės laiko ir darbo sąnaudos.

Šios kavos gamybos procesas susideda iš kelių etapų: rinkimo, valymo, džiovinimo, lupimo ir rūšiavimo. Rinkimas yra sunkiausias etapas, nes miške ar plantacijose reikia ieškoti civetų išmatų su kavos pupelėmis. Tai daroma rankiniu būdu arba su gyvūnų pagalba. Valymas reikalauja nuodugniai nuplauti kavos pupeles, kad neliktų jokių išmatų ir kitų nešvarumų. Džiovinimas yra būtinas tam, kad sumažinti pupelių drėgmę ir užkirsti kelią pelėsiui. Lupimas yra procesas, kai nuimama plona oda, kuri apgaubia kavos pupelę. Rūšiavimas yra galutinis etapas, kai atrenkamos tik geriausios kokybės ir dydžio pupelės.

Kiek kainuoja ši kava ir kur jos galima rasti?

Kopi Luwak yra viena iš brangiausių kavos rūšių pasaulyje. Jos kaina gali būti iki 1000 eurų už kilogramą, priklausomai nuo pupelių kokybės, šaltinio ir paklausos. Ši kava yra brangesnė nei dauguma kitų specialiųjų kavos rūšių, tokių kaip Geisha, Jamaican Blue Mountain ar Kona.

Kopi Luwak galima rasti daugelyje Pietryčių Azijos šalių, kuriose ji yra gaminama. Taip pat ji yra eksportuojama į kitas pasaulio dalis, kaip Europa, Šiaurės Amerika ar Australija. Lietuvoje šią kavą galima nusipirkti internetu arba specializuotose kavos parduotuvėse. Tačiau, reikia būti atsargiems ir tikrinti pupelių autentiškumą ir sertifikatus, nes yra daug sukčių, kurie bando parduoti netikrą kavą ar prastos kokybės klastotes.

Ši kava yra vienas iš nedaugelio kavos pasaulio paslapčių ir stebuklų. Tai yra neabejotinai unikali, brangi ir, ko gero,  geriausia kava, kuri kelia daug diskusijų ir nuomonių tiek tarp paprastų kavos mėgėjų, tiek ir ekspertų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE