Pagrindinis > Kitos temos > Išmaniosios kartos liga – trumparegystė. Ką apie ją žinome?

Išmaniosios kartos liga – trumparegystė. Ką apie ją žinome?

Šiais modernių technologijų laikais, kai vis daugiau laiko praleidžiame prie kompiuterių, išmaniųjų telefonų bei televizorių ekranų nemaža dalis žmonių susiduria su įvairiomis akių ligomis. Viena iš tokių ligų – trumparegystė. Ir jei anksčiau trumparegystės atsiradimą daugiausiai lemdavo paveldimumas, tai šiuo metu trumparegystė labai dažnu atveju išsivysto ir dėl kitų priežasčių – dažno žiūrėjimo į kompiuterio, telefono ekraną, įtempto skaitymo, netinkamo apšvietimo ir net dėl per mažo fizinio aktyvumo. Todėl visame pasaulyje nuolat augant trumparegių skaičiui ši akių liga pradėta vadinti išmaniosios kartos liga.

Ką mes žinome apie trumparegystę? Ar bėgant laikui trumparegiais taps visi išmaniosios kartos atstovai? Susipažinkite su trumparegyste iš arčiau, sužinokite tai, ko galbūt nežinojote ir gaukite atsakymus į svarbiausius klausimus.

Ar trumparegystė išgydoma?

Mediciniškai trumparegystė apibūdinama kaip refrakcijos yda, sutelkianti objektų vaizdą prieš tinklainę, dėl ko žmogus gerai mato tik arti esančius daiktus, o nutolusių daiktų ar objektų vaizdai yra matomi blogai, liejasi.

Reikėtų akcentuoti tai, kad trumparegystė dažniausiai nustatoma mokykliniame amžiuje – 7–12 metų vaikams. Pagrindiniai šios akių ligos požymiai – neryškus vaizdas, matomas iš toli, mirgėjimas akyse, vaizdo liejimasis, žiūrėjimas į tolį prisimerkus ir kt. Pastebėta, kad trumparegystė mokykliniame amžiuje neretai atsiranda dėl pernelyg didelio krūvio tenkančio akims. Netinkami skaitymo bei rašymo įpročiai, ilgas žiūrėjimas į išmaniųjų prietaisų ekranus, sumažėjęs fizinis aktyvumas gali įtakoti trumparegystės išsivystymą. Ar trumparegystė išgydoma? Yra trys būdai trumparegystės simptomams šalinti:

Akiniai. Vienas efektyviausių būdų panaikinti trumparegystės simptomams yra akiniai. Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad akiniai – labai populiarūs tiek tarp trumparegystės problemų turinčių suaugusiųjų, tiek tarp vaikų. Be to, svarbu pažymėti, jog vaikams tai yra vienintelė išeitis kokybiškai matyti ir kovoti su progresuojančia trumparegyste. Ir nors anksčiau nešioti akinius buvo nepopuliaru, šiuo metu tai – itin madingas bei stilingas pasirinkimas. Tokias tendencijas įtakojo šiuolaikiški akinių rėmeliai. Šiandieninėje rinkoje esantys akinių rėmeliai džiugina dizainų bei spalvų įvairove, tad susikurti stilingą įvaizdį kovojant su trumparegyste ir nešiojant akinius yra labai paprasta. Įdomu tai, kad kai kurie žmonės net ir neturėdami problemų su regėjimu, renkasi akinius kaip madingą aksesuarą. O pačius mažiausius akinių rėmeliai žavi spalvine gama ir žaismingumu, todėl dažnu atveju akinius jie nešioja noriai ir netgi laiko tai privalumu.

Kontaktiniai lęšiai. Kovoti su trumparegyste taip pat padeda kontaktiniai lęšiai. Tačiau čia reikėtų pažymėti, kad kontaktiniai lęšiai yra tinkamesni suaugusiems. Vaikams kontaktiniai lęšiai nerekomenduojami dėl įdėjimo ir išėmimo proceso, kuris mažiesiems gali būti per sudėtingas. Derėtų pastebėti, kad kontaktinius lęšius dažniau renkasi tie trumparegiai, kurie užsiima aktyvia veikla, turi aktyvų darbą ar daug sportuoja. Tokiais atvejais kontaktiniai lęšiai yra patogesnis ir praktiškesni pasirinkimas nei akiniai.

Lazerinė trumparegystės korekcija. Šiais laikais moderni medicina suteikia galimybę visiškai išsigydyti trumparegystę. Atlikus lazerinę trumparegystės korekciją vėl puikiai matysite ir jums nebeprireiks nei akinių, nei kontaktinių lęšių. Tačiau svarbu žinoti, kad trumparegystės gydymas lazeriu galimas tik nuo 18 metų. Taip pat yra kitų veiksnių įtakojančių tai, ar jums bus galima atlikti lazerinę trumparegystės korekciją, tad prieš žengiant šį žingsnį labai svarbu pasikonsultuoti su specialistais.

Kodėl daugėja trumparegių?

Vienas aktualiausių klausimų – kodėl taip sparčiai daugėja trumparegių? Čia reikėtų pastebėti, kad trumparegystė gali būti ir įgimta, ir įgyta. Įgimta trumparegystė dažniausiai pasireiškia tada, kai abu tėvai yra trumparegiai, tuomet vaikui trumparegystė išsivysto iki 18 metų. Jei tėvai neturi regėjimo sutrikimų, tokiu atveju galimybė, kad vaikas bus trumparegis gerokai sumažėja. Įgytos trumparegystės priežastys yra labai įvairios, bet viena pagrindinių priežasčių įvardijama kaip tenkantis krūvis akims, kurį sukelia:

– Ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas;

– Ilgos valandos praleistos prie kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir planšečių ekranų;

– Netinkami skaitymo įpročiai – skaitymas blausioje šviesoje, gulint.

– Blogas darbo vietos apšvietimas;

– Sumažėjęs laisvalaikis lauke;

– Natūralios dienos šviesos trūkumas.

Būtent dėl šių priežasčių trumparegystė tampa vis dažnesnė akių liga. O ypatingai trumparegystės atvejų daugėja ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, neaplenkiant ir Lietuvos, kur išmaniosios technologijos ir naudojimasis jomis yra kasdienybė.

Trumparegystė susijusi su aukštesniu IQ ir ne tik

Panašu, kad šiuolaikinės technologijos ir pasikeitęs gyvenimo ritmas įtakojo tai, kad trumparegystė tapo nieko nebestebinančia akių liga. Tačiau faktų, kurių galbūt nežinojote apie trumparegystę vis dar yra:

– Prastas regėjimas arba trumparegystė yra siejama su aukštesniu IQ lygiu.

– Gausiausias trumparegių skaičius yra fiksuojamas Azijoje. Kai kuriose Azijos šalyse net 80% gyventojų yra trumparegiai. Apie tai daugiau galite paskaityti čia.

– Ne vienas atliktas tyrimas įrodė, jog vaikystėje daug laiko praleidžiant lauke gali sumažėti tikimybė tapti trumparegiu.

– Rinkoje pasirodžius išmaniesiems telefonams visame pasaulyje itin išaugo trumparegių skaičius.

– Mokslininkai mano, kad po kelių dešimtmečių trumparegiais bus maždaug pusė pasaulio gyventojų.

Mokslininkų prognozės išties nedžiugina, tiesa? Tačiau sumažinti trumparegystės atsiradimo riziką yra įmanoma. Visų pirma būtina profilaktiškai tikrinti akis tam, kad būtų užkirstas kelias trumparegystės ar kitų akių ligų progresavimui. Taip pat svarbu kiek įmanoma daugiau laiko leisti gryname ore, mažiau žiūrėti į išmaniųjų telefonų, kompiuterių ar kitų įrenginių ekranus. Taip elgtis derėtų skatinti ir pačius mažiausius, kuriems trumparegystės problemos yra itin aktualios. Nepamirškite daugiau dėmesio skirti ir savo darbo aplinkai – pasirūpinkite tinkamu apšvietimui, į patalpas įleiskite kuo daugiau natūralios dienos šviesos. Leiskite akims pailsėti, reguliariai atlikite akių mankštą. Atminkite, geras regėjimas – labai didelė dovana, tad branginkite ir saugokite šią dovaną.

3 komentarai(-ų) “Išmaniosios kartos liga – trumparegystė. Ką apie ją žinome?

  1. Kompiuteriai ir televizoriai. Pats sėdžiu prie kompo, jau akinius nešioju daug metų. Geriausias užsiėmimas daugeliui tai naršymas kompuose ir telefonuose

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE