Siekdamas paminėti Popiežiaus Jono Pauliaus II 100-ąsias gimimo metines Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Braniewo miesto Zespół Szkół Budowlanych jaunimas įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą „JO keliu“. Jaunimas tyrinėjo, rinko medžiagą ir parengė pristatymus apie popiežiaus Jono Pauliaus II pomėgius, gyvenimo principus ir vaidmenį kovoje dėl Lietuvos ir Lenkijos. Dėl COVID-19 projektas įgyvendintas nuotoliniu būdu: organizacijų partnerių jaunimo grupės veiklas įgyvendino savo valstybėse, susitiko, bendravo, rengė įgyvendintų veiklų pristatymus virtualioje erdvėje internetinių video transliacijų būdu – naudodami programą Zoom, video įrašus ir socialinių tinklų priemones. Projekto dalyviai penkias jaunimo mainų dienas gyveno vadovaudamiesi popiežiaus Jono Pauliaus II pamokymais gyvenimui Kiekviena mainų veiklos diena turėjo konkrečią popiežiaus Jono Pauliaus II pamokymo kryptį.
„Tautų politika jokiu būdu negali nepaisyti transcendentinio, dvasinio žmogiškosios patirties lygmens“, – teigė popiežius Jonas Paulius II. Vadovaudamiesi šia popiežiaus mintimi Lietuvos ir Lenkijos jaunuoliai nutiesė virtualų draugystės ir bendradarbiavimo tiltą, susipažino, vieni kitiems pristatė projekto tikslus bei aptarė planuojamas įgyvendinti veiklas. Viename pamokyme gyvenimui Popiežius Jonas Paulius II kvietė: „Tapkite draugais tiems, kurie neturi draugų“. Todėl vieną projekto „JO keliu“ dieną jaunimas skyrė savanorystei: Braniewo jaunimas globojo ožkytes, o Plutiškių jaunimas aplankė „Penktos kojos“ namų, įsikūrusių Linksmakalnyje, gyventojus: atvežė jiems lauktuvių ir dovanų, pakalbino ir pavedžiojo šunelius. Pokalbis su „Penktos kojos“ darbuotojais – puiki savanorystės edukacija, nes organizacijos žmonės – jauni ir tikintys, kad kalnus galima nuversti, jei tik noro ir tikėjimo tuo, ką darai, turi. Projekto dalyviai pasidomėjo ir vietovės istorija. Sužinojo, kad „Penkta koja“ įsikūrusi buvusio dvaro pastate, vokiečio savininko pavadintame Liustbergiu (vok. Lustberg – „linksmybių kalnas“). 1944 m. vasarą Linksmakalnyje įsikūrę rusų kariškiai buvusiame dvare įrengė KGB radiotechnikos užsienio žvalgybos ir diplomatinio ryšio su Vakarų Europa dalinį – ypač slaptą radijo žvalgybos centrą. Visiems atvira gyvenviete Linksmakalnis tapo 1993 m. Pasižvalgę „iš paukščio skrydžio“, pasimėgavo pasakišku gamtos grožiu, nes „Penkta koja“ įsikūrusi Šventupės ir Jiesios upelių santakoje, o juk projekto dalyviai atvyko nuo Jiesios ištakų!
Gyvenimas yra talentas – teigė Popiežius Jonas Paulius II (cit. „Gyvenimas yra mums patikėtas talentas, kurį turime perkeisti, pagausinti ir paversti dovana“, Jonas Paulius II). Trečiąją projekto dieną Lietuvos ir Lenkijos jaunimas skyrė kūrybiniams ieškojimams, savo mėgstamų veiklų tobulinimui. Lenkijos jaunimas kepė Popiežiaus Jono Pauliaus II mėgtą pyragą, pasidalino jo receptu. Sužavėta Lenkijos grupės kepamo pyrago vaizdu, Lietuvos grupė iškeliavo ieškoti idėjų kulinarinei kūrybai. Jų mokytoju tapo „Grūstės“ restorano „Pekinas“ šefas. Jis papasakojo, kad kinų virtuvėje vadovaujamasi keturiais principais: skonis, spalva, kvapas ir forma. Jų harmoningoje vienybėje glūdi kiekvieno patiekalo sėkmė. Lenkijos jaunimas eksperimentavo technologinėje veikloje – kūrė skudurines lėles, mėgino prisijaukinti molį. Lietuvos jaunimas ėjo tyrinėjimų keliu. Nors 1993 m., Jonas Paulius II apsilankymo Lietuvoje metais, jie dar nebuvo gimę, bet iš savo tėvų, senelių pasakojimų žino, koks svarbus tas vizitas buvo visiems Lietuvos žmonėms ir neseniai nepriklausomybę atkūrusiai Lietuvai – tiek politiškai, tiek dvasiškai, todėl leidosi į Popiežiaus Jono Pauliaus II lankytų vietų paieškas, mėgino pajusti tų vietų svarbą ir didybę. Neišdildomą įspūdį paliko Kryžių kalnas, aplankyta ir Kryžių kalne esanti koplyčia, kurioje 1993 m. Šv. Tėvas meldėsi ir aukojo šv. Mišias, tai yra laikoma svarbiausiu įvykiu Kryžių kalno istorijoje. Kaip teigiama žiniasklaidoje, Jonas Paulius II yra keletą kartų pasakęs: „Pusė mano širdies – Lietuvoje!“, todėl Lietuvos jaunimo grupė nuvyko į Leckavą, čia, kaip manoma, palaidota Popiežiaus senelė. Keliaudami mėgino eksperimentuoti su naujosiomis technologijomis: meninių fotografijų kūrimas, filmavimas ir kt. Be to, daug judėjo, sportavo, grūdinosi jau vėstančios jūros bangose. COVID-19 virusas projekto dalyviams metė didžiulį iššūkį – įvykdyti Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą nuotoliniu būdu. Viskas vyko puikiai, jaunimas ir šioje situacijoje vadovavosi Popiežiaus Jono Pauliaus mokymu: „ Nepaisant visko, vis tiek bus puiku. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai apsiauti patogius batus, nes visą gyvenimą turite išgyventi …“
Ketvirtąją projekto dieną (ji pavadinta Veiklus tikėjimas) Lietuvos ir Lenkijos jaunimo grupės stiprino savo pozityvų požiūrį į gyvenimą, kalbėjosi apie tai, kad labai svarbu net mažiausioje kasdienybės detalėje įžvelgti pozityvą, nestokoti optimizmo. Keliaudami „JO keliu“, vadovavosi tokiu Popiežiaus Jono Pauliaus II kvietimu: „Tegul mūsų tikėjimas bus veiklus“. Skaitlingų susitikimų su vietos bendruomenėmis jaunimas neorganizavo, bet keliavo į tas vietas, kur vyko Jono Pauliaus II susitikimai su Lietuvos ar Lenkijos žmonėmis. Braniewo jaunimas lankėsi Sopote ir Gdanske, čia 1987 m. į susitikimą su popiežiumi susirinko beveik milijonas žmonių. Tai buvo laikas, kai Lenkija kovojo už nepriklausomybę, o Gdanskas visada buvo kovos už laisvę simbolis. Vizitas buvo nepaprastai svarbus. Gdansko altorius laikomas gražiausiu iš visų Jonui Pauliui II sukurtų altorių per JO 100 piligriminių kelionių. Plutiškių jaunimas vyko į Kauną, čia 1993 m. Popiežius Jonas Paulius II susitiko su trimis dešimtimis tūkstančių Lietuvos jaunuolių. JIS sakė trokštąs, kad jaunimas būtų laimingas, ragino juos vengti klystkelių, savo būties gelmėse puoselėti Dievo žodį, praktikuoti sakramentus, kliautis Bažnyčia. Popiežius jaunuoliams linkėjo būti Bažnyčioje veikliems, stipriems, kupiniems šventos liepsnos. Ir jie (Braniewo ir Plutiškių jaunimo grupės) ten buvo: mąstė apie savo egzistenciją, kūrė ateities planus, svajojo… Taigi, ši diena tiek Lenkijos, tiek Lietuvos jaunimui leido įsigilinti į popiežiaus pasakytus žodžius ir suprasti jų prasmę.
Penktoji diena – Viso pasaulio auksas (cit. „Atmink, kiekvienas asmuo yra brangesnis už viso pasaulio auksą“, Jonas Paulius II). Braniewo grupė lankėsi Europos solidarumo centre Gdanske, skyrė dieną Lietuvos istorijai. Plutiškių jaunimas Plutiškių Šv. Juozapo bažnyčioje susitiko su kunigu teol. lic. Remigijumi Gaidžiu – tai žmogus, turėjęs laimę ne kartą bendrauti su popiežiumi Jonu Pauliumi II.
Projekto dalyviai džiaugiasi, jog, nepaisant visko, projektas įvyko ir tikisi, jog kitais metais draugus iš Lenkijos galės pamatyti gyvai, o įgyvendintos projekto veiklos paskatins mokyklų partnerių bendruomenes rinktis popiežiaus Jono Pauliaus II parodytą gyvenimo kelią – dvasingo, moralaus, tolerantiško, pilietiško, savo kūrybiškumą ir veiklumą skatinančio žmogaus kelią.
Skaistė Urbanavičiūtė,
Plutiškių gimnazijos III gimnazijos klasės mokinė,
projekto dalyvė