Visi, kuriuos domina kelionė-misija, teatro kūrėjų gyvenimas, pačios įvairiausios patirtys apskritai, džiaugėsi gruodžio 9-osios vakarą atėję ir dalyvavę Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje vykusiame aktorės Nijolės Narmontaitės ir kapitono Pauliaus Kovo knygų pristatyme.
Knygos „Gyvenimas audroje: kaip išlikti sausam“ autorius Paulius Kovas – „Lietuvos 1000-mečio odisėjos“ jachta „Ambersail“ dalyvis, patyręs keliautojas (beje, ir verslininkas) – pasidalino patirtimi, įgyta jūroje ir krante, pagrįsdamas tai filmuotais, fotografuotais vaizdais. Kaip svarbu turėti svajonę: visos svajonės, jei labai nori, pasak autoriaus, anksčiau ar vėliau išsipildo. Patyręs buriuotojas pasakojo apie savo išsipildžiusį didelį norą-svajonę apiplaukti pasaulį, paremdamas tai tikrais nutikimais plaukiant aplink pasaulį jachta „Ambersail“, organizaciniais šios tūkstantmečio Odisėjos užkulisiais. Ir svarbu pasakyti sau, kad kapitonas laive – pirmas po Dievo. Ne tik už krovinį, už laivą, bet ir už sielas (SOS signalas ištikus nelaimei šifruojamas taip: „Išgelbėkit mūsų sielas“) atsakingas kapitonas. Kapitonas turi gerai pažinoti komandos narius, žinoti jų pomėgius, gebėjimus ir apie kiekvieną visada turi pagalvoti, o situacijas (taip vadinamos atsiradusios problemos) sprendžia kūrybingai, tik būtina – žinios, teisingas situacijos įvertinimas, išmoktos patirties pamokos. Kaip nepasiduoti panikai, stresui atskiroje situacijoje? Buriavimo ir verslo patirtis labai papildė viena kitą – neišsigąsti, nesutrikti, o giliai įkvėpti oro, kad smegenys gautų daugiau deguonies ir pradėtum galvoti bei imtis ryžtingų veiksmų. Streso metu išsiskiria adrenalinas, būtina nepasiduoti panikai, o suimti save į rankas ir… atsiras motyvacija, atsiras jėgos. „Niekada gyvenime nepasiduokite“, – akcentavo knygos autorius kapitonas Paulius Kovas. Paskutiniai kadrai ekrane – Tautinė giesmė, kurią vienu metu giedojo lietuviai visame pasaulyje. Iš pagarbos visa salė atsistojo. Kapitonas prisiminė jų komandos išsiuntinėtą prašymą pabaigti sakinį: „Aš didžiuojuosi Lietuva, nes…“, kurį mergaitė iš Latvijos užbaigė taip: „Kokia aš, koks tu, – tokia ir Lietuva“. Taigi viskas priklauso nuo mūsų – viskas taip paprasta.
Artėja Didžiosios Metų šventės. Nijolė Narmontaitė sako, pastaruoju metu pastebinti daug juodų spalvų, o jai visada norėjosi, kad gyvenime būtų kuo daugiau šviesos ir linksmumo. „Ką daryti, kad gyventi būtų linksmiau, dūšioje šviesiau?“ – klausiama kiekvieno pašnekovo. Knygoje tai atpasakojama remiantis tiek savo, tiek kalbintų žmonių gyvenimo patirtimi. Mums į šį klausimą atsakyti būtų lengviau perskaičius dvi teatro ir kino aktorės Nijolės Narmontaitės parašytas knygas: „Aktoriai, režisieriai ir kasininkės. Ko nematė žiūrovai“ ir „Aktoriai, režisieriai ir studentai. Ko nematė žiūrovai“. Knygose sudėtos smagios, keistos, kartais mistiškos istorijos, kurios nutiko aktoriams, režisieriams ir studentams bei kasininkėms. Aktorės kalbinti kolegos pasakojo savo nuotykius scenoje, filmavimo aikštelėse, gastrolėse… Istorijas, aktorės pageidavimu, šmaikščiais piešiniais ir linksmais, draugiškais, nieko neįžeidžiančiais šaržais iliustravo dailininkas Rimas Valeikis.
Savo nutikimus gyvenime pasakoja Vytautas Anužis, Gražina Balandytė, Andrius Bialobžeskis, Juozas Budraitis, Olita Dautartaitė, Eglė Gabrėnaitė, Sergejus Gamovas, Vytautas Juozapaitis, Jurgita Jurkutė, Rimgaudas Antanas Karvelis, Dainius Kazlauskas, Albinas Keleris, Virginija Kochanskytė, Oskaras Koršunovas, „Liūdni slibinai”, Jūratė Onaitytė, Gytis Padegimas, Algirdas Paulavičius, Algimantas Puipa, Nelė Savičenko, Vytautas Tomkus, Rimas Tuminas, Viktoras Valašinas. Taip pat ir kasininkės bei ji pati, prisimindama stojamuosius egzaminus, studijas, aktorinį gyvenimą, kupiną įvairiausių nutikimų, kurie skaitantįjį pradžiugins.
Laimutė KRAUKŠLIENĖ,
kultūrinių renginių organizatorė
Autorės nuotraukos.