Pagrindinis > Kitos temos > Kuriate produktus? Metodas, padėsiantis tai daryti efektyviau

Kuriate produktus? Metodas, padėsiantis tai daryti efektyviau

Šiais intensyvios konkurencijos laikais, kuriamo produkto sėkmė dažnai priklauso nuo jo vystymo. Svarbu pabrėžti, kad tik kruopščiai išanalizuotą ir gerai apgalvotą strategiją turintis verslas gali įsitvirtinti rinkoje, sėkmingai plėtotis ir atnešti norimų rezultatų. Todėl jau kuris laikas yra daug kalbama apie įvairiausius metodus, padedančius verslams augti ir veikti pelningai, o vienas populiariausių ir dažniausių pasirinkimų – Scrum metodas. Reikia pastebėti, kad šis metodas naudojamas įvairių sričių verslininkų ir yra naudingas tiek pradedantiems kurti produktus, tiek siekiantiems efektyvesnių rezultatų versle.

Šiuo metu kuriate tam tikrus produktus ir norite tvirta koja įžengti į rinką? O galbūt svarstote, kaip išplėtoti savo verslą? Dar nesate susipažinę su Scrum metodika? Tuomet čia rasite naudingos informacijos apie šį plačiai taikomą metodą.

Dešimtmečiais gyvuojanti praktika

Norint apibrėžti Scrum metodiką pirmiausia reikia žinoti, kas yra Agile. Agile produktų kūrimo / projektų valdymo metodiniai principai taikomi jau kelias dešimtis metų – nuo ankstyvųjų 90-ųjų, tačiau oficialiai Agile vardas buvo paskelbtas 2001-aisiais metais, kai buvo pasirašytas Agile manifestas. Trumpai tariant, Agile – principų rinkinys, orientuotas į komunikacijos su klientu gerinimą ir efektyvesnį procesų organizavimą komandose: laiko planavimą, glaudesnį bendradarbiavimą, geresnį prisitaikymą prie produkto kūrimo / projekto eigoje vykstančių pokyčių ir efektyvesnį visos komandos darbą.

Svarbu yra tai, kad taikant Agile projektų valdymo metodus produkto ar paslaugos kūrimo procesas organizuojamas kuo trumpesniais ciklais, kurių metu siekiama kuo geresnių rezultatų. Taip pat reikia žinoti, kad Agile apima skirtingus projektų valdymo metodus, o vienas populiariausių ir dažniausiai taikomų yra Scrum.

Scrum: kas tai ir kam reikalinga?

Scrum – produktų kūrimo metodas, apimantis glaudų bendradarbiavimą komandos viduje, tarpusavio supratimą, iškylančių problemų sprendimą ir bendrą norą pasiekti reikiamų rezultatų per kuo trumpesnį laiką. Svarbu pastebėti, kad pagrindiniai Scrum metodo veikimo  principai – gebėjimas sukurti įgyvendinimą produkto viziją ir valdyti rizikas, ką padeda padaryti sprintai.

Sprintai yra svarbiausia Scrum metodo dalis. Tai – trumpi laikotarpiai, kurių metu užbaigiamos didesnės užduotys. Toks darbo organizavimas trumpais laikotarpiais – sprintais – leidžia reikiamus darbus atlikti greičiau ir efektyviau. Kaip vyksta darbas sprintų metu?

-Kasdien rengiami trumpi susitikimai ( daily standup) tarp komandos narių, kurių metu pristatomi visi komandos atlikti darbai, šiuo metu vykdomos užduotys, su komanda pasidalinama, jei iškilo kliūčių, problemų, kurias reikia spręsti ir pan.. Šių susitikimų metų yra itin svarbi komandinė dvasia, savitarpio supratimas, įsitraukimas ir noras padėti komandos nariams.

-Vykdomos planavimo sesijos, kurių metu komandos nariai pasidalina darbų sąraše pateiktas užduotis pagal produkto šeimininko (angl. product owner) nustatytus prioritetus.

-Analizuojamos praėjusio sprinto patirtys, įvertinamos sėkmės bei nesėkmės, ir iš jų mokomasi, aptariama kiek laiko užtruko įgyvendinti vieną ar kitą užduotį.

-Vykdomos galutinės sprinto demonstracijos, kurių metu komandos nariai parodo visas sprinto metu užbaigtas užduotis.

Svarbu pastebėti, kad sprintai padeda lengviau pasiekti iškeltus tikslus, užtikrina tai, kad projektas tilps į biudžetą ir baigsis laiku. Be to, naudojant Scrum metodą ir jo metu vykdomus sprintus į produkto ar paslaugos vystymo darbus yra įtraukiami visi komandos nariai, kurie bendradarbiaudami tarpusavyje atlieka paskirtas užduotis ir sąmoningai siekia bendro tikslo – sėkmingų  verslo rezultatų.

Kaip išmokti Scrum metodikos?

Scrum metodika reikalauja specifinių žinių ir pasiruošimo. Tačiau reikia pabrėžti, kad kiekvienas produkto šeimininkas, norintis sėkmingai vystyti savo verslą, gali išmokti Scurm metodo subtilybių. Šiuo metu yra rengiami išsamūs Scrum Certified Product Owner mokymai.  Kam skirti šie mokymai?

-Produkto šeimininkams (product owner);

-Produktų vadovams;

-Verslo analitikams;

-Verslo tarpininkams bei atstovams, norintiems taikyti Agile/Scrum principus ir praktiką.

Kodėl verta mokytis Scrum metodikos? Visų pirma, tai – tiesiausias kelias, kuris padės  įsisavinti bei pritaikyti Scrum veikimo principus komandoje. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šie mokymai padeda suprasti, kaip sudaroma Scrum komanda ir kokie vaidmenys paskirstomi visiems komandos nariams. Scrum komandoje dažniausiai visi komandos nariai yra lygiateisiai: Scrum meistras (angl. Scrum Master), produkto šeimininkas ir kūrimo komanda (angl. development team). Tačiau labai svarbu, kad šioje komandoje būtų Scrum meistras, kuris yra komandos vedlys, šalinantis įvairius trukdžius susijusius su užduotimis. Be to, ne ką mažiau svarbus vaidmuo tenka ir produkto šeimininkui, kuris yra atsakingas už maksimalią komandos atliekamo darbo vertę ir būsimus komandos darbus.

Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Scrum Certified Product Owner mokymai yra labiausiai orientuoti į produktų šeimininkus, nes norint, kad Scrum metodas būtų taikomas sėkmingai ir pateisintų visus lūkesčius reikia įgyti naujos praktikos, kuri padėtų organizacijai palaikyti vystomo verslo tikslus, efektyviai reaguoti į pokyčius, padėti lyderiams nukreipti komandas bei priimti tinkamus technologinius sprendimus.

Ar man reikalingas Scrum?

Dvejojate ar jūsų verslui išties reikalingas Scrum metodas? Manote, kad nepritaikysite įgytų žinių? Dėl to jaudintis nereikėtų, nes Scrum metodo pritaikymas – labai platus ir tinka daugeliui verslų, kurie gali būti susiję ir su paslaugų, ir su produktų kūrimu. Pastebima ir įrodyta, kad šiandien Scrum metodiką sėkmingai naudoja tiek dirbantys informacinių technologijų srityje, tiek plėtojantys reklamos, elektroninės komercijos, švietimo ar net finansų verslo sritis. Daugiau apie Scrum pritaikymą galite sužinoti čia. Tad visai nesvarbu, kokiai verslo šakai atstovaujate, ar kokį produktą kuriate –  puikiai įvaldytas Scrum metodas padės įgyvendinti išsikeltus tikslus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE