Pirmadienis, 2 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisNamaiLaikas naujiems skoniams: patiekalai iš aštuonkojo – rimtas varžovas net silkei

    Laikas naujiems skoniams: patiekalai iš aštuonkojo – rimtas varžovas net silkei

    Patiekalai iš aštuonkojo gali būti verti svarbiausios metų šventės. Egzotiškas jūrų gyventojas dabar dažniau negu anksčiau atsiduria ant lietuviško vaišių stalo, nes yra lengvai prieinamas – nuolat puikuojasi tarp kitų jūros gėrybių didžiosiose „Maximos“ parduotuvėse. Parsinešus šviežią atšaldytą aštuonkojį namuose galima pasigaminti Viduržemio jūros pakrantės restorano vertą patiekalą, puikiai tinkantį net Kūčių vakarienei.

    Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos departamento direktorė Brigita Baratinskaitė mano, kad dėl karantino Kūčios daugelyje Lietuvos šeimų bus kitokios negu įprastai. Tačiau, jos nuomone, būtent dabar yra proga į šventinį stalą pažvelgti savaip, įnešti naujų spalvų ir skonio derinių. „Kasmet prieš šventes išplečiame maisto prekių asortimentą, kad klientai greta tradicinių patiekalų galėtų išbandyti ir naujų receptų. Todėl ruošiant šventinę vakarienę verta išlaisvinti savo išradingumą ir kūrybiškumą. Juk, pavyzdžiui, patiekalai iš aštuonkojo atitinka visas Kūčių valgiams taikomas taisykles, o gamyba nereikalauja išskirtinių įgūdžių“, – sako maisto gamybos ekspertė.

    Prekybos tinko „Maxima“ atstovai skaičiuoja, kad jūros gėrybių ir įvairių žuvies produktų paklausa gruodį išauga kone dvigubai lyginant su kitais metų mėnesiais.

    B. Baratinskaitė atkreipia dėmesį, kad šventiniu laikotarpiu valgydami daugiau žuvies ir jūros gėrybių, žmonės gauna daug vertingų maistinių medžiagų: naudingųjų riebalų rūgščių, vitaminų, baltymų. O aštuonkojis itin pasižymi baltymų gausa. Suvalgius 100 gramų aštuonkojo, į organizmą patenka net 15 gramų baltymų, kurie yra ląstelių statybinė medžiaga, taip pat organizmui padeda kovoti su infekcijomis. Geležis, selenas, magnis, kalcis, kalis – širdies ir kraujagyslių sveikatai svarbūs elementai, kurių irgi gausu aštuonkojo patiekaluose.

    „Maximos“ maisto ekspertė siūlo pabandyti patiekalų iš aštuonkojo pasigaminti namuose ir pateikia du nesudėtingus receptus.

    Aštuonkojis su bulvėmis ir žolelių padažu

    Reikės: apie 1 kg aštuonkojo, apie 700 g mažų bulvių arba raudonųjų bulvių, 4 česnako skiltelių, saujelės pjaustytų petražolių, vieno nedidelio pjaustyto svogūno, 6 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus, 3 valgomųjų šaukštų ryžių acto, 2 arbatinių šaukštelių džiovinto raudonėlio, 2 arbatinių šaukštelių džiovinto baziliko, 1 arbatinio šaukštelio dižono garstyčių, vienos citrinos sulčių.

    Bulves gerai nuplaukite ir virkite su lupena apie 15 minučių, tuomet atvėsinkite ir supjaustykite maždaug 3 cm kubeliais. Pasiruoškite padažą – sumaišykite prieskonius, išskyrus šviežias petražoles, ryžių actą ir 3 valgomuosius šaukštus alyvuogių aliejaus. Aštuonkojį virkite apie 45 minutes, 10 minučių iki jo išvirimo, pakepinkite bulves ant 3 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus, nuolat pamaišykite, suberkite susmulkintas česnakų skilteles ir kepinkite apie 30 sekundžių. Tuomet į keptuvę sudėkite išvirtą supjaustytą aštuonkojį ir apipilkite viską padažu, lengvai pamaišykite.

    „Šį patiekalą geriausia valgyti karštą – patiekite vieną pirmųjų. Pamatysite – jo kaip mat neliks lėkštėse, nes tai – Viduržemio jūros virtuvės klasika, kurioje persipina žolelių aromatai, garstyčių aitrumas ir citrinos rūgštelė“, – dalijasi B. Baratinskaitė.

    Troškintas, marinuotas ir keptas aštuonkojis

    Išsirinkite vidutinio dydžio aštuonkojį.

    Sultiniui reikės: 1 puodelio baltojo vyno (nealkoholinio), 2-3 puodelių vandens (kad apsemtų aštuonkojį), 3 lauro lapų, 3 česnakų, 1 arbatinio šaukštelio Kajeno paprikos miltelių, 2 arbatinių šaukšteliai grūstų aitriosios paprikos miltelių, 1 arbatinio šaukštelio druskos, 1 arbatinio šaukštelio maltų pipirų.

    Padažui reikės: 5 šaloto svogūnų, pusės raudonojo svogūno, 1 aitriosios paprikos, 3 žaliųjų citrinų sulčių, alyvuogių aliejaus, šviežių petražolių.

    Visus sultinio ingredientus sudėkite į puodą, įpilkite pakankamai vandens, kad būtų apsemtas aštuonkojis. Sultiniui užvirus, leiskite 10 minučių pavirti, tuomet 2-3 kartus įmerkite aštuonkojį į puodą po maždaug 10 sekundžių – nuo to gražiai susisuks čiuptuvai, tuomet palikite aštuonkojį virti puode, kad jis būtų visiškai apsemtas. Virkite apie 45-60 minučių, kol suminkštės, tačiau nepervirkite, nes aštuonkojis gali tapti tarsi guminis. Išimkite aštuonkojį iš puodo ir supjaustykite maždaug piršto dydžio gabaliukais. Inde sumaišykite ingredientus aštriam padažui ir juo apšlakstykite aštuonkojį. Uždenkite ir leiskite pasimarinuoti kelioms valandoms, o dar geriau – per naktį. Įkaitinkite grilį ar keptuvę ir pakepinkite aštuonkojo dalis po 5-10 minučių iš kiekvienos pusės. Serviruokite kartu su likusiu aštriu padažu.

    1 KOMENTARAS

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Frydrichas Nyčė

     „Kuo aukščiau skrendame, tuo mažesni atrodome tiems, kurie nemoka skristi." Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img