Pagrindinis > Naujienos > Marijampolės regione – intensyvios šviečiamosios, prevencinės priemonės visuomenei

Marijampolės regione – intensyvios šviečiamosios, prevencinės priemonės visuomenei

Įsigaliojus centralizuotai vaiko teisių apsaugai, visuomenėje kyla daug klausimų dėl naujosios Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo redakcijos įgyvendinimo. Siekiant specialistų, ginančių vaiko teises, veiksmų derinimo ir kokybiško darbo vykdant jiems priskirtas funkcijas, taip pat vaikų tėvų supažindinimo su teisės aktų nuostatų pasikeitimais vaikų teises ir interesus ginančioje valstybės vaiko teisių politikoje, Marijampolės regione nuolat susitinkama su suinteresuotomis šalimis, vykdant šviečiamąsias prevencines veiklas.

Pastarieji susitikimai su moksleiviais vyko Kalvarijoje, kur Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai skaitė pranešimus gimnazijos mokiniams temomis „Teisinė nepilnamečių atsakomybė“ ir „Vaikų teisės ir pareigos“. Atskirų amžiaus grupių vaikai buvo supažindinti su jų teises garantuojančia teisės aktų baze, vaikų interesus užtikrinančiomis priemonėmis. Vyresniesiems ugdytiniams paaiškintas amžius, lemiantis nepilnamečių atsakomybę baudžiamųjų, administracinių įstatymų pagrindu, aptarta teisinės atsakomybės paskirtis, auklėjamojo poveikio priemonės. Vaikams, kilus įvairių klausimų, atsakyta iliustruojant praktiniais pavyzdžiais.

Išskirtina tai, jog pagrindinis visuomenės institutas, užtikrinantis vaiko apsaugą ir jo vystymąsi, yra vaiko biologinė šeima, todėl intensyviai vykdomi susitikimai su Marijampolės apskrityje gyvenančiais moksleivių tėvais. Kadangi tokio pobūdžio susirinkimai vyksta mokyklose, kartu diskusijoje dalyvauja ir vaikus ugdantys pedagogai.

Vaiko teisių specialistai Šakių rajono savivaldybėje pasakoja, kad tėvai smalsiai domisi vaiko teisių reformos instrumentais, drąsiai klausdami juos dominančios informacijos, dėl to galima vystyti atvirą pokalbį apie jų ir vaikų poreikius, kilus probleminiams atvejams, ir garantuojamą valstybės pagalbą vaikui ir šeimai. Šakių rajono vaiko teisių specialistai akcentuoja, kad policija ir savivaldybės išlieka svarbiausiais Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos partneriais, atsižvelgiant į informacijos apie galimą vaiko teisių pažeidimą pirminį surinkimą komisariatuose, o tuo tarpu savivaldybėms intensyviai teikiant reikiamą pagalbą šeimoms, susiduriančioms su krizinėmis situacijomis.

„Vykdant atvejo vadybos procesą, kuriuo teikiama kompleksinė pagalba šeimai, įtraukiami skirtingi, su vaiko, šeimos aplinka susiję specialistai. Pradėjus dirbti pagal naują tvarką ir į pagalbos planą šeimai įtraukiant psichologo paslaugas, atsirado tam tikrų neaiškumų dėl šių paslaugų teikimo specifikos“, – sako Šakių psichologų metodinio ratelio pirmininkė Aušra Jakavičienė, sukvietusi rajono psichologus atvejo vadybos metodui aptarti.

Pirmininkė pabrėžė, kad „visi mes dirbame su tais pačiais asmenimis, tik prieiname prie jų kitu kampu, todėl visiems specialistams būtina žinoti kitų specialistų darbo specifiką, jų galimybes, tikėtiną paslaugos rezultatą“. Pasidalinta ir gerąja Šakių rajono patirtimi – vis daugiau įstaigų rajone teikia psichologo paslaugas, tuo tarpu klientas jau gali pasirinkti jam priimtiną paslaugos teikėją. Be to, dauguma Šakių rajono ugdymo įstaigų, įskaitant lopšelius-darželius, turi dirbantį psichologą.

Marijampolės mieste periodiškai vykdomi pasitarimai su paslaugas vaikui ir šeimai koordinuojančiais, organizuojančiais savivaldos institucijų atstovais. Vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėjas Marijampolės mieste Vaidas Zabilevičius akcentavo tai, kad be galo svarbus yra bendravimo ir įsiklausymo į žmogų momentas – ar tai būtų vaiko atstovas, ar specialistas, siekiantis geriausių sprendimų nepilnamečiui ir jo šeimai. Tai, kas specialistams dažnai yra savaime suprantama, visuomenei gali kelti nežinomybę, todėl teisinis visuomenės švietimas yra būtinas ir kartu neatsiejama vaiko teisių specialistų darbo dalis.

„Tokios informacinės priemonės yra be galo svarbios ne tik visuomenei, bet ir patiems vaiko teisių specialistams, nes tik šių susitikimų metu yra galimybė išgirsti realią tėvų nuomonę apie vaikų teigiamą raidą įtakojančius jų pačių veiksmus ir specialistų teikiamos pagalbos naudą, jos poreikį. Taip pat tai sudaro sąlygas tobulėti visai vaiko teisių apsaugos sistemai, jos dalyviams“, – akcentuoja Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pareigas laikinai einanti Dovilė Burbaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE