Pagrindinis > Toli - arti > Kelionės > Mažai žinomoje Taso saloje dažniausiai girdisi graikų ir lietuvių kalbos

Mažai žinomoje Taso saloje dažniausiai girdisi graikų ir lietuvių kalbos

Po visus poilsiautojų kiekio Palangoje rekordus sumušusio savaitgalio, netyla kalbos, ar išties Lietuvoje saugiausia ir geriausia ilsėtis. Minios žmonių paplūdimiuose, eilės kavinėse, kamščiai gatvėse priimtini toli gražu ne visiems poilsiautojams. Socialiniai tinklai ūžia nuo tokių atostogų patirčių, kaip ir palyginimų: vaizdų iš ramių, apytuščių, išpuoselėtų netoliese esančių kitų Europos šalių kurortų. Poilsiautojai dalijasi savo patarimais, kur ir kaip geriausia keliauti, kas laukia nuvykus, kokios vyrauja nuotaikos ar kaip skiriasi kainos. Tarp minimų saugių ir nebrangių vietų ilsėtis neretai minima ir Taso sala Graikijoje. Apie ne visiems girdėtą salą kalbamės su turizmo organizatoriaus „West Express“ Vilniaus Centrinio biuro turizmo grupės vadove Sigita Samoškaite, šiuo metu viešinčia šioje saloje.

Sigita, dauguma žmonių iš tiesų nelabai žino, kur ir kas ta Taso sala.

Be lietuviams puikiai žinomų Kretos, Rodo, Koso ar Mykonos salų, yra ir kitų, ne mažiau įspūdingų vietų Graikijoje, apie kurias žinome mažiau, nes jos dar nėra tokios populiarios. Viena iš jų yra Taso sala. Šiandien mažai kam žinoma Graikijos sala didžiuojasi dar ir tuo, kad joje nėra nė vieno žmogaus, sergančio koronavirusu. Todėl renkantis, kur Graikijoje atostogauti, labai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į bendrą šalies situaciją, bet ir į skirtingus regionus bei salas. Šią salą visuomet vertino tie, kurie nori ramaus, tikro poilsio. Šiandien prisidėjo dar ir tie, kuriems svarbus saugumas. Vos po kelių valandų, išvykus iš Lietuvos, galima mėgautis ramybe, šilta jūra, laukiniais tapusiais paplūdimiais, be abejo, šviežiais autentiškais patiekalais, tradiciniais graikiškais vakarais.

Kaip pasiekti Taso salą? Ar vykdomi tiesioginiai skrydžiai iš Lietuvos?

Sala maža, joje oro uosto nėra. Tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Kavalą vykdomi kartą per savaitę – antradieniais. Skrydis trunka vos 2 val. Oro uostas nedidelis, vienu metu nusileidžia vos vienas lėktuvas, tad labai greitai atliekamos visos procedūros. Smagus ir neįprastas dalykas yra tas, kad, atskridus į Kavalos oro uostą, kuris yra žemyninėje Graikijos dalyje, reikia apie 15 min. važiuoti į jūrų uostą ir plaukti didžiuliu, stabiliu keltu apie 40 min. jau į pačią Taso salą. Keliaujantiems tai išties šauni pramoga: vaikai džiaugiasi, nes jiems tai smagi atrakcija, suaugusieji, lyg kokioje ekskursijoje, gali ramiai stebėti kerinčius pakrančių vaizdus, besikeičiančias jūros spalvas, aplink zujančias žuvėdras. Labiausiai išsiilgę saulės kelte gaudo pirmuosius graikiškos saulės spindulius – čia pat deginasi. Kelte vyrauja pakilios nuotaikos, nes juk tai pati atostogų pradžia.

Kaip geriausia keliauti po salą?

Dabartinis keliavimas saloje nuo ankstesnio skiriasi tik tuo, kad reikia turėti vienu daiktu daugiau – pasiimti apsauginę veido kaukę, kurios gali prireikti parduotuvėje ar autobuse. Taso salos grožybės yra paplūdimiai, pakrantės uolos, archeologinės vietovės po atviru dangumi, jaukūs nedideli miesteliai. Nėra nieko, ko smalsus poilsiautojas negalėtų pamatyti šioje saloje. Saloje rekomenduojama užsisakyti organizuojamas ekskursijas arba išsinuomoti automobilį, taip aplankant gražiausias vietas. Saugu, paprasta ir patogu.  Automobilio nuomos kaina prasideda nuo 30 eurų už parą. Nuomojant ilgesniam laikui, kaina mažėja. Dėl nedidelio poilsiautojų kiekio vietinis transportas kursuoja rečiau. Kaip tik teko paanalizuoti autobuso stotelėje kabantį tvarkaraštį: į tam tikrus salos miestelius autobusas važiuoja vos 3, 4 ar 5 kartus per dieną. Tad geriau negaišti laiko ir neeikvoti atostogų laiko.

Lietuvos pajūrio kurortai šiandien sausakimši žmonių. Kokia Tasa šiuo metu?

Šiandien Taso saloje yra išties nuostabus laikas ilsėtis bei po ją keliauti. Palei visą salą išsidėsčiusiuose balto smėlio salos paplūdimiuose visada yra vietos. Limane, Tripiti, Paradise, Psila Ammos – tai paplūdimiai, kurių negalima aplenkti.  Anksčiau turistų pamėgtuose, šiandien laukiniais tapusiuose paplūdimiuose keletą valandų galite jais mėgautis vieninteliai ten būdami. Geriausiose salos tavernose visuomet galima rasti laisvą staliuką. Viešbučių paplūdimiuose visuomet galima gauti gultų, nors ir pirmoje eilėje nuo jūros. Jokio skubėjimo, jokių grūsčių, jokių pasistumdymų dėl geresnio kadro gražiose vietose. Malonus ir geras aptarnavimas visur kur benueitumėte, nes dabar kiekvienas klientas čia pats svarbiausias. Beje, pastebėjau, kad čia nemažai atostogų išsiilgusių mūsų tautiečių – būtent lietuvių ir graikų kalbos, bent mums, yra dažniausiai skambančios saloje visų atostogų metu.

Kokius konkrečius salos miestelius rekomenduotumėte aplankyti?

Sala maža, tad per vieną kelionę joje, aplankysite viską. Žalia, pušynų ir alyvmedžių giraičių apsupta salos sostinė Limenas arba kaip dažnai vadinama tiesiog Tasu garsėja istorinėmis vietomis, senovės miesto griuvėsiais, tvirtovėmis ir šventyklomis, įspūdinga promenada, senamiesčio gatvelėmis. Įdomu aplankyti kalnuose esantį Theologos miestelį. Anksčiau vasaromis čia vykdavo smagi šventė – graikiškos vestuvės. Galbūt kitą vasarą ši šventė vėl atgims. Anksčiau Potos kurortas buvo tas, kur būdavo mažiausiai ramybės – daugybė barų, naktinių klubų, vandens pramogų. Šiandien čia gerokai ramiau. Autentiškas Astridos kaimelis patiks laukinės gamtos mylėtojams, o štai netoli esanti Giola lagūna –  mėgstantiems maudynes. Mėgstantys laipioti po kalnus, nepraleiskite Ipsario kalno viršūnės, nuo kurios atsiveria įstabi panorama. Jei nenorite lipti, viršūnę galite pasiekti visureigiu ar kalnų dviračiu. Gražiais paplūdimiais garsėja Limenarijos apylinkės.

Jeigu reikėtų trumpai išvardyti salos privalumus, kokie jie būtų?

Nedideli atstumai tarp paplūdimių ir kitų įdomių vietų, todėl mažai laiko tenka praleisti autobuse ar automobilyje. Pagrindinis kelias vingiuoja aplink salą, todėl bet kur važiuojant galima grožėtis įspūdingais pakrančių vaizdais – kur bepažiūrėsi – visur jūra. Yra smagių vietų pavakaroti, tačiau tai nėra triukšmingų vakarėlių sala. Sala garsėja ne tik savo ramybe ir autentika, bet ir marmuro kasyklomis – yra net marmuro paplūdimys, taip ir vadinamas – Marble Beach. Nuo aplink esančio marmuro ir jo dulkių vandens spalva įgauna nenusakoma atspalvį. Su nuotraukomis galima pajuokaujant apgauti bet ką, sakant, kad tai patys tikriausi Maldyvai. Taip pat labai įspūdingai atrodo marmurinės pakrantės – dideli, laiko ir vandens nugludinti marmuro luitai.

Daugeliui turbūt įdomu palyginti kainas. Kokios jos saloje?

Tai – turistų dėmesio neišlepinta sala, čia taip pat ilsisi ir patys graikai. Galbūt todėl čia kainos yra mažesnės nei populiariose ir turistų labiau pamėgtose salose. Dažnas juokauja, kad čia neretai pigiau nei Lietuvoje. Graikiškos kavos galima atsigerti už 1,5 euro, įvairių jūros gėrybių lėkštė dviem asmenims kainuoja 12 eurų, pusės litro ąsotis graikiško vyno – 5 eurai, graikiškos salotos – 4-5 eurai. Didžioji dauguma graikiškų patiekalų kainuos mažiau nei 10 eurų. O jei kaina didesnė, tai ir porcija gali būti tokia, jog teks dalintis.

Kokios yra pramogų kainos, ar jos pakito nuo praėjusių metų?

Kainos saloje tokios pačios kaip ir anksčiau, nes jos niekuomet ir nebuvo padidintos specialiai dėl turistų gausos. Tarkime, už 100 eurų galima išsinuomoti nedidelį laivelį, kurį patiems galima vairuoti. Galima išsinuomoti ir jachtą. Jos kaina – 150-200 eurų, priklausomai nuo jachtos dydžio. Jei keliauja dvi ar trys šeimos, o galbūt draugų kompanija, tai tikrai labai patrauklus variantas pamatyti salą, sustoti išsimaudyti gražiausiuose paplūdimiuose, mėgautis pakrantėmis, kurios čia išties gražios.

Šiandien keliaujant saugumas išties yra pirmoje vietoje. Minėjote, kad saloje nėra užsikrėtusių. Kokių saugumo reikalavimų saloje privalu laikytis?

 Visi, kurie atvyksta nuosavais automobiliais, privalo pateikti atlikto testo neigiamus rezultatus. Taip pat patikrinama nemaža dalis atskridusių lėktuvais. Graikai tikrai stengiasi ir dirba operatyviai tuo klausimu. Pačioje saloje, kaip minėjau, tikrai saugu. Tiek vietiniai gyventojai, tiek poilsiautojai sąmoningi ir kultūringi. Laikytis higienos ir užsidėti kaukes reikiamose vietose tapo taip pat įprasta, kaip užsisegti saugos diržą, įlipus į automobilį. Kaukes privaloma dėvėti autobusuose, parduotuvėse, tačiau jos nebūtinos viešbučiuose.

Papasakokite plačiau apie salos viešbučius bei pakitimus juose?

Viešbučiai užpildyti maždaug 20-30 proc. ir stengiasi daryti viską, kad poilsiautojams nieko netrūktų. Iš poilsiautojų ne kartą teko girdėti, kad atvykus buvo pasiūlyti geresnės kategorijos numeriai, su geresniu vaizdu ar kitais privalumais. Kadangi viešbučiai nėra pilni, jie stengiasi palepinti savo svečius. Viešbučiuose nebūtina dėvėti apsauginių kaukių, tas pats galioja  tiek restorane, tiek prie baseino, tiek prie jūros. Tiesa, pats personalas dėvi pirštines bei kaukes. Restorane maistą įdeda viešbučio darbuotojai. Pasirinkimas gausus, nereikia kuklintis, kad galbūt bus nejauku paprašyti dar patikusio patiekalo, nes personalas jo deda taip gausiau, jog tenka net stabdyti. Restoranai ir kavinės staliukus išdėstę lauke, tad atmosfera ne tik jauki bei maloni, bet ir gaivi, nes oras šiuo metu saloje pasakiškas. Daugumoje viešbučių nevyksta pramogos, kontaktiniai žaidimai, animacija, vaikų klubai. Jeigu vyksta, tuomet būna tam tikri apribojimai. Kai kuriuose viešbučiuose vyksta nuostabūs gyvos muzikos vakarai. Apskritai, graikų papročiai, kaip ir tradiciniai graikiški vakarai yra viena iš įdomiausių šalies kultūros jungiamųjų dalių. 

Ko palinkėtumėte keliausiantiems į šią salą?

Palinkėčiau visų pirma nebijoti ir atsipalaiduoti, nes sala tikrai saugi. Jeigu norite išties pailsėti, pasimėgauti saule, ramybe, įstabiais rytais ar jaukiais, autentiškais graikų vakarais, ši vieta yra puikus pasirinkimas. Gerų kelionių!

Vaiva Arnašė

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Komentaras “Mažai žinomoje Taso saloje dažniausiai girdisi graikų ir lietuvių kalbos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE