Pasak Vilkaviškio rajono Suvalkijos kultūros centro muziejaus direktorės Odetos Riklienės, didingo Paežerių dvaro muziejaus kolektyvas stengiasi dirbti kūrybiškai ir išradingai. Siekdamas susilaukti kuo daugiau lankytojų, ugdyti jų kultūrą, šviesti, taip pat puoselėti naujas gyventojų laisvalaikio praleidimo tradicijas nuolat ieško naujų formų, kuria naujas veiklas. Ir argumentu, patvirtinančiu šiuos direktorės žodžius, galėtų tapti liepos 27 dieną gražiai tvarkomame Paežerių dvare, beje, pirmą kartą jo istorijoje surengtas Rožių festivalis. Organizatorių teigimu, pritraukęs net pustrečio tūkstančio lankytojų iš Sūduvos krašto bei kitų Lietuvos regionų. Šis faktas liudija, jog žmonės neabejingi tokiems kultūriniams edukaciniams renginiams, tad vertėtų rimtai pagalvoti apie jų tąsą, virsmą tradicija.
Festivalio organizatoriai tądien pasitikdami prie dvaro vartų kiekvieną atėjusį į šventę dalyvį ragino jį praleisti laiką dalyvaujant įsimintinose edukacijose, pasiklausyti meno profesionalų atliekamų tų laikų aristokratų pamėgtų muzikinių kūrinių, pašokti ar pasigrožėti gracingais „dvariškių“ šokamo šokio judesiais, nuostabiais rožių žiedais ir jų skleidžiamais kvapais. O tų veiklų būta išties daug ir visokių.
Architektūros istorikas, architektas, architektūros paveldo ekspertas dr. Marius Daraškevičius skaitė paskaitą tema „Rožės. Rožių vanduo. Rožių konfitiūras“. Taip pat veikė gyvų gėlių kūrybinės dirbtuvės, arkas dekoravo floristės Kristina Rimienė, Eglė Jočienė, Laima Mačaitė, Eglė Bačinskienė, Lijana Ciganskienė.
Žinia, sūrio nemokamo nebūna, tad norintys ir galintys kažkiek susimokėti dalyvavo „Miella“ vyninės išskirtinio skonio 5 rūšių lietuviško vyno degustacijoje.
Vilkaviškio pašonėje esanti ledų gamybos įmonė UAB „Art Glacio“ šventės dalyviams taip pat pateikė staigmeną – sukūrė specialiai šiai progai skirtų rožių skonio ir kvapo valgomų ledų.
Rožių festivalio metu jo dalyviai dalyvavo veiklose “Hidrolato gamyba” (Ramoniškių kaimo bendruomenė), “Baltame lape sugula istorijos…” (Prienų krašto muziejus), „Kas aš esu?“ (BrandWOMas archetipų praktika moterims).
Muzikos mylėtojų lūkesčius tenkino ramaus ežero fone trombonu grojęs Saulius Karka ir arfininkė Viktorija Smailytė. Svajingą festivalio aurą šokiais sukūrė senojo šokio trupė „Festa Cortese“ (vad. Neringa Savodnikienė), Marijampolės kolegijos istorinio šokio grupė „Reverence“ (vadovė Daina Misiukevičienė), Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis „Lankupa“ (vad. Daiva Ambrasaitė). Skambėjo išskirtiniais balsais atliekamos muzikos grupės „The Ditties“ damų retro stiliaus melodijos. Taigi, tądien Paežeriuose buvo į ką pasižiūrėti, kur sudalyvauti ir, be abejo, save parodyti…
Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus edukatorė Kristina Medelienė papasakojo, kad Paežerių dvaro rūmuose birželio 22 dieną lankytojams duris atvėrė įspūdinga, rožių žiedais puošta ir dvarų kultūra alsuojanti paroda „Rožė – dvaro gėlė“, kurioje eksponuojami XVIII–XIX a.a. dvariškių aprangos pavyzdžiai iš garsaus rusų mados istoriko, kolekcininko Aleksandro Vasiljevo kolekcijos fondo.
Lankytojai gali pamatyti per keturiasdešimt XVIII–XIX a.a. aprangos komplektų, papuošalų, skrybėlaičių, rankinių, skėčių ir kitų ponų ir ponių dėvėtų aksesuarų, keliolika dailės kūrinių iš JAV, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos bei kitų šalių. Parodą tarsi suvienija specialiai Paežerių dvarui skirta ir itin deranti dvarų kultūrai Rožės tema. Mat rožės ir mada, pasak A. Vasiljevo, artimos, jos šimtmečiais buvo siuvėjų, siuvinių ir nėrinių kūrėjų, juvelyrų kūrybos įkvėpimo šaltinis. Primename, jog paroda „Rožė – dvaro gėlė“ Paežerių dvare veiks iki spalio 25 dienos, tad dar galit nuvykti ir pasigėrėti ja. Apžiūrėję šią parodą lankytojai kviečiami pasigrožėti Paežerių dvaro parke praėjusių metų rudenį pasodinto rožyno žydėjimu, kur savo spalvomis ir kvapais užburia net 570 rožių atkeliavusių į mūsų kraštą iš Prancūzijos, Belgijos ir Italijos.
Pasak Kristinos Medelienės, Suvalkijos Sūduvos kultūros centre – muziejuje nuo šių metų liepos pirmos dienos vykdomos trys naujos
kulinarinės – meninės edukacijos.
Pirma vadinasi ‚,Rožė – dvaro gėlė‘‘. Teigiama, jog rožių kvapas pasiekia net širdies gelmes. Norint suprasti šios gėlės sielą nereikia studijuoti katalogų, mintinai mokėti daugybę jų pavadinimų, sodinti sode naujausių veislių. Rožė – tai kvapas, poezija, menas, istorija.
Užsidėję „rožinius akinius“, pakeliaukime per laiką, susipažinkime su seniausiomis mūsų sodų rožėmis ir pažvelkime į rožes kitaip. O kelionės pabaigoje mūsų laukia rožių deserto (ledų) degustacija vasarą ir rožių arbata žiemą.
„Pristatome buvusį ir esamą jau atsodintą Paežerių dvaro rožyną, pasakojame apie pasodintas rūšis, gėlės reikšmę politikos, istorijos kontekste, rožes viduramžių, renesanso, baroko, Lenkijos ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės teritorijos soduose“ – pastebėjo edukatorė.
Antra edukacija – „Gardžiausio Sūduvos dūmo skoniai“, pristato šį kraštą kaip gardžiausių rūkytų mėsos gaminių gamintojų buveinę. Juk nuo senų senovės derlingose Suvalkijos žemėse buvo užauginama pakankamai maisto galvijams iš kurių mėsos gaminami išskirtinio skonio skilandžiai, kumpiai, dešros bei lašiniai.
Šioje edukacijoje atskleidžiamos visos močiučių gamintų gaminių iš mėsos rūkymo paslaptys, suteikiama galimybė paragauti išskirtinių vietinės gamybos produktų, kurių receptai ir technologijos nepakitę iki mūsų dienų keliauja iš kartos į kartą. Edukacijoje susipažystama su mėsos paruošimo, brandinimo, rūkymo technologijomis ir tradicijomis, kurių dėka išsaugojome Europoje pripažintą ir teisės aktais apsaugotą skilandžio gamybos tradiciją. Taigi, kviečiame į Paežerių dvarą, kur jūsų lauks išskirtinė kelionė po rūkytų mėsos gaminių pasaulį.
Trečioji edukacija vadinasi „Simono Zabielos bajoriška virtuvė“. Jos metu Paežerių dvaras pristato XVIII a. pabaigos prancūziškomis apšvietos madomis sekančią, tačiau ir lietuviško konservatyvumo turinčią dvaro virtuvę. Ypatingas, bendradarbiaujant su profesoriumi Rimvydu Laužiku sukurtas meniu mus nukelia į Paežerių dvaro didikų Zabielų ponavimo laikus. Tai puiki proga atvykusiems į vieną iš gražiausių Lietuvos dvarų, didikų gyvenimą pajusti ne vien per istorijos prizmę, bet per maistą taip pat. Tad Paežerių dvaro šeimininkai laukia jūsų apsilankant…
Kęstučio Inkratos, Renatos Baudytės, taip pat šių eilučių autoriaus nuotraukose – praėjusio šeštadienio Rožių festivalio Paežerių dvare akimirkos.