Šis „Nuomonių kaleidoskopo“ klausimas gimė stabtelėjus prie vieno sakinio vienoje išspausdintoje publikacijoje: „Amžinojo poilsio atgulė jauna moteris, kurios supiltą kapą prislėgė gedulo gėlės ir vainikai“. Kas tai: informacijos autoriaus skubotai ir todėl netaikliai parinktas žodis „prislėgė“, ar autoriaus sąmoningai norėta palikti pastabesniems skaitytojams mintį „tarp eilučių“, kad gedulo gėlių buvo tiek daug, jog jų tiek tikrai nereikėjo? Kitaip tariant, geriau į laidotuves būtų neštos piniginės aukos. Tokia dilema – gėlės prie karsto ar auka pinigais, einant atsisveikinti su mirusiuoju – gana dažna mūsų kasdienybėje. Tad „Mūsų savaitė“ ir savo pašnekovų klausė: kas geriau einant pagerbti velionio, pagedėti su jo artimaisiais – gėlės ar auka?
Prima MISIUKEVIČIENĖ (Marijampolė):
– Tik gėlės! Mano nuomonė tokia, nors vis dažniau išgirstu, kad žmonės neša pinigų. Man tas pinigų davimas nepriimtinas. Net negaliu žiūrėti į aukų dėžutę, kai kartais ji būna padėta prie pat karsto, net netoli mirusiojo galvos. Juk mirusiam žmogui atiduodama paskutinė pagarba, todėl man, galbūt senamadiškai mąstančiai, atrodo, kad tokiu metu turi būti labai gražu ir iškilminga. Gėlės kaip tik tai ir sukuria. Tiesa, esu davusi gedinčiajam ir pinigų – itin artimai giminaitei. Dvyliktokei merginai, laidojusiai mamą. Žinojau, kaip sunkiai jai teks verstis po laidotuvių. Ir ta auka pinigais buvo ne 20 ar 50 litų, o kur kas daugiau. Bet ir gėlių nešėme tiek, kiek į laidotuves, kur nenešame pinigų. Aš manau, kad taip radome, taip ir palikime. Man keista klausytis kalbų, kad po laidotuvių gėlės greitai nuvysta, ir kapinėse tenka ilgai ir sunkiai darbuotis, kol jos, virtusios šiukšlėmis, išnešamos. Na ir koks čia sunkumas?! Konteineriai taigi vietoje…
Juozas ŠTRAMAITIS (Vilkaviškis):
– Nei į į vestuves, nei į laidotuves be gėlės niekada neičiau! Jeigu leidžia galimybės, kartu su gėle galima nešti ir auką pinigais. Bet vien tik tokia auka – tikrai ne. Aš – žmogus nuo žagrės, ne universitetų mokytas, tad elgiuosi pagal širdį ir savo supratimą. Šiokia tokia diskusija namie kyla, kai einame pagerbti mirusiojo, nes žmona yra kitokios nuomonės. Jai labiau patinka, kai žmonės aukoja pinigais. Sako, girdi, nors ir 10 litų į vokutį – tiek, kiek galbūt kainuotų gėlė. Na, ne – gėlė pagerbiant mirusįjį yra būtina.
Virginija GELČYTĖ (Marijampolė):
– Pastaruoju metu tenka dažnai dalyvauti laidotuvėse, ir esu pastebėjusi, kad auka pinigais duodama vis dažniau. Aš irgi taip darau, tik aukos dydis būna skirtingas. Kiek pinigų paskirti, sprendžiu pagal situaciją – kiek artimi man tie žmonės, kiek išgali mirusįjį laidojantys artimieji. Galbūt jiems pinigų laidotuvėms tenka netgi skolintis, jeigu laidotuvės netikėtos, staigios. Visai neseniai dalyvavau laidotuvėse, kai kunigas prie kapo duobės visiems garsiai pasakė, kad geriau nešti į laidotuves pinigų, o ne tiek daug gėlių. Esu girdėjusi Šakių rajone ir dar aiškiau: kunigas per laidotuves netgi pareikalavo „nenešti į bažnyčią tų žolių“! O kad karstas apskritai neliktų be gėlių, jeigu visi staiga pradėtų prisidėti prie laidotuvių tik pinigais, manau, kad gėlėmis, kiek jų būtina per atsisveikinimo ceremoniją, turėtų pasirūpinti mirusiojo artimieji arba gedinčiųjų artimiausi žmonės. Man jau įprasta, kad į laidotuves organizuojamės keliese. Tada sudedame pinigų į vokelį ir dar nešame porą gėlių žiedų. Man tik labai nepatinka, kai tokia proga yra paskelbiama, kokias gėles ir kiek jų nešti. Žinia pasiekia ne visus, kurie eina prie karsto, ir tada atėjęs žmogus sutrinka. Manau, tokie ir panašūs nurodymai galimi rengiant šventinį teminį vakarėlį, o ne organizuojant atsisveikinimą su velioniu.
Jonas ZAJANKAUSKAS (Marijampolė):
– Man atrodo, kad vis dažniau žmonės į šermenis eina nešini pinigais, ir tai yra gerai. Ypač tokiu ekonominiu sunkmečiu, kai laidotuvės atsieina brangiai. Kiek paskirti pinigų gedulingam atsisveikinimui, kiekvieno žmogaus reikalas pagal jo supratimą ir galimybes. Bet kartu reikia neštis ir porą gėlių. Nešdamas auką pinigais, aš mąstau, kad laidotuves organizuojantys žmonės bus sąžiningi ir tų pinigų nepanaudos jokiam kitam reikalui. Aš pinigais prisidedu prie atsisveikinimo maldos, prie palaidojimo, prie mirusiojo pagerbimo ceremonijų vėliau, prie atminimo įamžinimo.
Rimutė BIELSKUVIENĖ (Kazlų Rūda):
– Manau, kad į laidotuves reikia eiti ir su keliomis gėlėmis, ir su auka pinigais. Kiek paskirti pinigų, priklauso nuo situacijos, bet 20 litų – tai jau mažiausiai. Man priimtinau tuos pinigus paduoti žmogui, sėdinčiam prie karsto, kai prieinu pareikšti užuojautos, o ne mesti į aukų dėžutę. Pati taip darau jau keletą pastarųjų metų. Ir anksčiau buvau girdėjusi apie neva naują madą – prisidėti pinigais, bet pati ilgokai taip nedariau. Turbūt „kalta“ sena, įsišaknijusi tradicija. Bet kartą man susiklostė tokia situacija: atvykau į laidotuves kitame mieste, o gėlių parduotuvės greitai nesuradau, tad nuėjusi įteikiau auką pinigais. Nuo tada pradėjau taip daryti dažniau.
Kunigas Juozas BARKAUSKAS (Marijampolė):
– Bažnyčia rekomenduoja palydint mirusįjį amžinybėn prisidėti auka tiems, kas rengia laidotuves. Aš manau, kad nereikėtų ir gėlės žiedo atsisakyti. Juk gėlė – tai meilės išraiška. Žinoma, kai tų gėlių prie karsto, ant kapo būna per daug, akiai nemiela. Vis dėlto mirusiajam geriausia meilės išraiška – malda už jį, dalyvavimas šv. Mišiose, išpažintis. Visa kita – antraeiliai dalykai. Prisimenu vieną pasakojimą. Mirus motinai, dukra, jos ilgėdamasi, prašė, kad mirusioji prisisapnuotų. Į prašymą buvo atsiliepta. Sapne dukra motinos klausė, ar patiko jai laidotuvės. Motina atsakiusi teigiamai. O kai paklausė, ar daug žmonių jose mačiusi, atsakiusi, jog regėjusi tik tuos, kurie meldėsi, šv. Mišiose dalyvavo, o tų, kurie gėles nešė, net nepastebėjusi… Taigi neturėtume gėlių lavina užversti paskutiniosios kelionės rimties, juolab kad mirtis nenutraukia ryšio tarp žmonių, tik jis tampa kitoks. Be to, daug svarbiau nei gėlės žiedas, atsisveikinant su žemiškąja mirusiojo būtimi, yra žvakė, kurios ugnis simbolizuoja dieviškąją šviesą, tad eidami į šermenis galėtume šalia kuklaus gėlės žiedo ir žvakutę nunešti.
Ieva LAUKYTĖ, Laima GRIGAITYTĖ
Asmeninių albumų ir redakcijos archyvo nuotraukos.
Nr. 19 (23), 2013 m. gegužės 11–17 d.
na reikia ir to, ir to. gėlės papuošti kapą, pinigai artimiesiems, kad nebūtų taip sunku išsimokėti laidojimo paslaugas. jei prisideda toks dalykas kaip transportavimas iš užsienio, vėl papildomos išlaidos ir t.t.. nors ir internetu viską galima susitvarkyti ir gan nebrangiai, bet viskas dedasi.
Neseniai laidojau tėveli. Buvo nešama gelytes ir aukota pinigais . Esu be galo dėkinga visiems kas aukojo. Nes pinigai buvo labai reikalingi nes tėvelis prasirgo 7metus. Buvo sunku su pinigais net gedulingų pietų nedariau.
Auka piningais manau duoti butina.Laidotuves labai
brangiai kainuoja.Tai reikia padeti laidojantiems.Vainiku didziuliu tikrai nereikia.Daugiau nera kam juos nesti.Pora gelyciu ir auka .Tai labai grazu ir gerbtina.
be geles ziedo neisivaizduoju mirusio pagerbimo o pinigais s esu davusi artimam ginnnnminei nes zinojau kad jiems sunku finansiskai
Man asmeniškai pagerbti mirusiajam labiau tinka kuklios gedulingos puokštės ar tiesiog gėlių šakelė. man tai daug asmeniškesnis gestas.