Nors Europos Sąjungoje tik keletas šalių yra įteisinę balsavimą nuo šešiolikos metų, Lietuvoje šis klausimas vis dažniau kelia diskusijų. Lietuvoje jaunimo aktyvumas merų ir savivaldybių tarybų rinkimuose dažniausiai siekia kiek daugiau nei 30 proc. Balsavimo teisės vietos savivaldos ir merų rinkimuose suteikimas nuo šešiolikos metų galėtų prisidėti prie jaunų rinkėjų aktyvumo didinimo, jauno žmogaus įgalinimo, artimesnio jaunimo ryšio su vietos savivalda kūrimo.
Ši tematika tampa dar aktualesne laikotarpiu, kai vis dar vyksta savivaldos ir merų rinkimai. Dėl šios priežasties asociacija „Jaunimas YRA“ kartu su VšĮ „Užimtumo akademija“ ir partneriais įgyvendina ES lėšomis finansuojamą projektą „Balsuok!“, kurio tikslas – skatinti jaunimo pilietiškumą ir aktyvų dalyvavimą vietos savivaldos gyvenime, sprendimų priėmime, demokratiniuose procesuose per neformaliais metodais pagrįstas veiklas. Todėl prieš pat pirmąjį rinkimų turą, kovo 3 dieną, organizatoriai surengė Rinkimų simuliacijas, kuriose jaunuoliai nuo 16 metų galėjo išreikšti savo nuomonę.
Simuliacijos vyko penkiuose miestuose: Klaipėdoje, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje ir Kėdainiuose. Jų metu dalyviai galėjo pasisakyti, ar turėdami Konstitucinę teisę balsuoti nuo 16 metų, dalyvautų ir atiduotų savo balsą vietos savivaldos ir merų rinkimuose. Simuliacijose dalyvavo 960 jaunuolių, 72 proc. pasisakė, jog balsuotų turėdami tokią teisę, 27 proc. atsakė, jog nebalsuotų net ir turėdami tokią galimybę, 1 proc. biuletenių buvo sugadinti.
„Norime pasidžiaugti, kad pavyko pritraukti nemažai jaunų žmonių, kurie dalyvavo simuliacijose. Šiek tiek nustebino rezultatai, bet esame dėkingi, jog dalyviai išreiškė savo nuomonę, todėl dabar galime kiek racionaliau vertinti, ką patys jaunuoliai mano apie balsavimą nuo 16 metų. Buvo smagu matyti nuoširdžias dalyvių reakcijas ir džiaugsmą: pirmą išreiškiant savo balsą, pirmą kartą metant savo biuletenį į balsadėžę. Kai kurie dalyviai po balsavimo liko padiskutuoti, išsakyti savo nuomonę bei argumentus. Šie momentai įprasmina mūsų vykdomas veiklas, tokiu būdu dar labiau suprantame, kad tai yra svarbu“, – savo džiaugsmo neslepia viena iš projekto iniciatorių Raimonda Bogužaitė.
Renginio metu surinkti rezultatai bus analizuojami jaunųjų tyrėjų. Projekto organizatoriai tiki, kad simuliacijų metu gauti rezultatai prisidės prie tolimesnių procesų atsakant į klausimą, ar reikalingas ir naudingas balsavimas nuo 16 metų savivaldos ir merų rinkimuose bei prisidės prie pokyčio kūrimo ir pamažu formuos geresnį požiūrį į jaunus žmones, kurie taip pat nori ir gali aktyviai prisidėti prie valstybės valdymo.
Projekto partneriai: LiJOT, LMS, PAS, KLAS.