Sušvelnėjęs karantinas sugrąžino mus ne tik į įprastą gyvenimą, koncertus, kūrybinius susitikimus, bet ir pakvietė į staigmena tapusio teatrų festivalio renginius, skirtus Lietuvos profesionalaus teatro šimtmečio paminėjimui.
Projektas „Perženk slenkstį“ – tai pirmas profesionalių teatrų festivalis Marijampolėje, kurio tikslas – kokybiškų teatro meno paslaugų plėtra miesto bei Pietvakarių Lietuvos gyventojams, ypač jaunimui, dėl didelio užimtumo turinčiam ribotas laisvalaikio praleidimo galimybes susipažinti su respublikos profesionalių teatrų kūrybine veikla, užtikrinti kultūros ir teatro įstaigų kūrybinį bendradarbiavimą, užmegzti partnerystės ryšius su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Vilniaus kolegijos, Klaipėdos jaunimo, Kauno valstybinio lėlių teatrų ir Marijampolės kultūros centro specialistais, profesionaliais aktoriais, aukštųjų mokyklų dėstytojais.
Pirmasis projekte parodytas Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Tikroji Pelenės istorija“, skirtas mažiausiems miesto gyventojams, sudomino net tik vaikus, bet ir suaugusius. Ypač jiems įdomi ir nematyta buvo aktorės Jolitos Ross vesta interaktyvi „Profesija-lėlininkas“ edukacija. Profesionalių teatrų atstovaujamos trupės atliko skirtingų žanrų (dramos, tragedijos, komedijos) spektaklius. Iki šiol neužmirštamas žiūrovų susitikimas su Klaipėdos jaunimo teatro režisieriumi, aktoriumi, Klaipėdos universiteto Aktorinio meistriškumo katedros profesoriumi Valentinu Masalskiu bei jo režisuotu teatro spektakliu „Žiurkiagalviai“. Tai įspūdingas, inovatyvus spektaklis, kurio veiksmas vyksta kartu su scenoje esančiais žiūrovais, stebinčiais tragišką brolių, nublokštų į socialinį užribį, gyvenimo istoriją. Žefis ir Žefas nuo gimimo ir nuo likimo gimę su žiurkių galvomis visada turi slėptis po kapišonais. Broliai dvyniai bando suprasti ir išsiaiškinti, ką padarė ne taip, kad jie kitokie. Kodėl pasaulis jų nepriima? Netikėtai pateikiama istorija tampa prisipažinimo liudijimu, kur žiūrovai sprendžia, kas šioje situacijoje yra kaltas. Puikiai režisuotą ir aktorių suvaidintą spektaklį „Bjaurusis ančiukas iš Odensės“, mažas kūrybines erdves pakeitęs į kultūros centro sceną, parodė Marijampolės dramos teatras.
Lietuvos teatro 100-mečio paminėjimui paskyrėme Kauno nacionalinio dramos teatro komediją „Žemės ar moters“, padovanojusią žiūrovams ne tik puikią nuotaiką, bet ir priminimą apie nacionalinės dramaturgijos ištakas mūsų mieste – 1905 m. suvaidintą spektaklį „Amerika pirtyje“ ir teatrines tradicijas Marijampolėje.
Aktyvių dalyvių auditorijas surinko vasaros teatrinės edukacijos „Teatrinė raiška miuzikle“ (ved. aktorius, pedagogas J. Bareikis), „Teatriniai žaidimai“ (ved. aktorius Z. Baranauskas), „Sceninis judesys. Ritmika ir plastika“ (ved. doc. Z. Dulinskienė) ir kt.
Projektas skirtas įvairaus amžiaus ir profesijų žmonėms, mėgėjų teatro režisieriams bei aktoriams. Visi projekto renginiai, spektakliai, kūrybiniai susitikimai, vestos edukacijos, išduoti pažymėjimai buvo nemokami. Informatyvi, plačiai skleista reklama sutelkė gausią žiūrovų auditoriją, pilnutėles žiūrovų sales, dalyvius edukacijose.
Projekto spektaklių repertuaras senka. Paskutinis, Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Intymūs pokalbiai“ (režisierius V. Rumšas), vyks spalio 15 d. 18 val. (režisierius V. Rumšas). Tad maloniai kviečiame ir laukiame ne tik spektaklyje, bet ir būsimuose edukaciniuose renginiuose.
Projektą „Perženk slenkstį“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Marijampolės savivaldybė, remia miesto įstaigos bei organizacijos.
Nijolė Vasylienė,
Marijampolės kultūros centro meno vadovė