Rugsėjo 23 d. įvyko konferencija „BendrAUK“ organizuota asociacijos „Jaunimas YRA“. Konferencijos metu buvo aptariamos problemos, kurios kyla bendraujant su negalią turinčiais asmenimis, aiškinamasi stereotipų ir išankstinio nusistatymo įtaka, integracijos galimybės bei ieškomi problemų sprendimo būdai.
Pastarąjį šimtmetį intensyviai keičiasi požiūris į negalią, tačiau su išankstiniu nusistatymu ir stereotipais vis dar susiduriama. Žmogus su negalia – asmuo, kuris dėl įgimtos ar įgytos fizinės, protinės negalios iš dalies arba visiškai negali kontroliuoti savo asmeninio gyvenimo, atlikti kai kurių kasdienių užduočių, tačiau nereiškia, kad tokio žmogaus reikėtų vengti ar nutraukti su juo socialinius santykius.
Dažniausiai toks nusiteikimas daro įtaką neįgaliųjų socialiniam gyvenimui, nes aplinkiniai daugelį dalykų sprendžia iš pirmo žvilgsnio. „Neįgalieji yra visaverčiai visuomenės dalyviai, kurie skiriasi tik savo išvaizda ar gebėjimais, tačiau tai jų nepadaro prastesniais piliečiais. Žmogiškoji vertė neskirstoma pagal žmogaus gebėjimus ir kompetencijas, o tie kas taip skirsto yra neteisūs“ , – teigė konferencijos pašnekovas, gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis.
Konferencijoje buvo diskutuojama apie neįgalumą turinčių asmenų integracijos galimybes. Viena iš konferencijos pašnekovių, Rūta Kupčinskaitė pristatė kartu su komanda sukurto verslo „Spanguolės Dirbtuvėlės” veiklas. Rūta – sociologė, menininkė ir negalią turinti, aktyvi „Spanguolės Dirbtuvėlių” veiklų koordinatorė. „Spanguolių dirbtuvėlių” komanda planuoja patyriminius susitikimus su organizacijomis ir bendruomenėmis, kviečia praleisti laiką socialiniuose edukaciniuose užsiėmimuose, kuriuose meninės bei socialinės veiklos prisideda stiprinant pažinimą bei bendradarbiavimą tarp žmonių, turinčių negalią bei žmonių, neturinčių negalios.
Konferencijoje apie įvairius stereotipus ir asmeninius išgyvenimus dirbant su neįgalumą turinčiais asmenimis, dalinosi ir pašnekovė Ieva Kalpukevičiūtė. „Mes visi bijome to, kas mums atrodo nepažįstama, pavyzdžiui, negalią turintis žmogus. Tačiau su laiku ateina suvokimas, kad visi mes esame tiesiog žmonės”, – teigė I. Kalpukevičiūtė.
2017 m. statistikos duomenimis Lietuvoje buvo 250 tūkst. neįgaliųjų (iš jų 14,8 tūkst. vaikų), iš jų 15 proc. turi proto ar (ir) psichikos sutrikimų. Kasmet šie skaičiai didėja, todėl visuomenė raginama atkreipti dėmesį į šią problemą ir pradėti ją spręsti. Dirbančių neįgaliųjų skaičius Lietuvoje metams bėgant po truputį auga, tačiau jis vis dar išlieka itin žemas.
Požiūris į negalią yra svarbus, nes nuo jo priklauso, kokios valstybinės integracijos priemonės kuriamos ir koks bus visuomenės elgesys su neįgaliaisiais. Konferencijos dalyviai sutiko, kad yra puikių pavyzdžių, kuomet suteikus tinkamą pagalbą ir sąlygas, pagarbiai žvelgiant į asmenį su negalia, jis pademonstruoja pačius geriausius savo gebėjimus. „Todėl privalome išmokti bendrauti tarpusavyje, neturėti neigiamų išankstinių nuostatų, ugdyti tolerantiškumą bei stengtis suprasti vieni kitus“, – sakė renginio organizatorė Raimonda Bogužaitė