Pirmadienis, 2 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisNaujienosTurint namuose gyvsidabrinį termometrą, reikia nepamiršti ir apsaugos priemonių

    Turint namuose gyvsidabrinį termometrą, reikia nepamiršti ir apsaugos priemonių

    Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento (toliau – Marijampolės departamentas) specialistai primena, kad gyvsidabriu apsinuodijama tada, kai patalpų oras užteršiamas jo garais.

    Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimus. Iš esmės pats gyvsidabris, kaip metalas nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai yra silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Kai į plaučius patenka nedideli gyvsidabrio garų kiekiai, bet juo kvėpuojama ilgai, ligoniai skundžiasi galvos skausmais, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, galvos svaigimu, pablogėjusia atmintimi, metalo skoniu burnoje, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, dar vėliau vystosi toksinė encefalopatija, o esant dideliam gyvsidabrio garų kiekiui galima ir plaučių edema.

    Kaip elgtis sudužus gyvsidabrio termometrui ir kaip saugiai surinkti išbyrėjusį gyvsidabrį?

    Sudužus termometrui, svarbu iš patalpos kuo greičiau išvesti vaikus bei po ją nevaikščioti. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link,nevalyti jo šluoste, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau, o jo garavimo paviršius padidės. Renkant gyvsidabrį reikėtų nepamirštirespiratoriausir guminių pirštinių.

    Gyvsidabrio rinkimo būdai (profilaktika):

    • Drėgnu, klijais pateptu popieriumi, prie kurio gyvsidabrio rutuliukai gerai prilimpa. Kai popieriaus lapas užsipildo gyvsidabriu rutuliukais, jį reikia įdėti į stiklinį indą (pvz., stiklainį) su vandeniu ir uždaryti dangteliu. Pakračius indą, gyvsidabris nuo popieriaus nusės ant indo su vandeniu dugno. Išėmę popierių, juo vėl galėsite rinkti gyvsidabrį;
    • Lazdele (medine arba stikline) didžiausius rutuliukus sustumkite ant storesnio popieriaus ir supilkite į indą su vandeniu. Paskui gumine kriauše susiurbkite mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkite su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkite į indą su vandeniu ir sandariai uždarykite;
    • Surinkus gyvsidabrio rutuliukus, grindys ir visi kiti paviršiai nuplaunami ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Tam reikės 52 gramų sodos ir 45 gramų muilo 1 litrui vandens. Po to viską perplaukite vandeniu ir išvėdinkite;
    • Viską atlikus, nepamirškite muilu nusiprausti rankų ir veido, išsiskalauti dantis, persirengti ir išsiskalbti rūbus. Skalbiant, prie skalbimo miltelių verta papildomai įdėti apie 10 gramų chlorkalkių. Patalpas gerai išvėdinkite ir kurį laiką stenkitės jose būti kuo rečiau.

    Marijampolės departamento specialistai prašo būti pilietiškais ir neišmesti pažeistų gyvsidabrio termometrų  į bendrus konteinerius.

    Rekomenduojame vietoje pavojingų ir lengvai dūžtančių gyvsidabrio termometrų, naudoti šiuolaikinius elektroninius termometrus.

    Kur kreiptis dėl gyvsidabrio surinkimo?

    Gyvsidabris, priskiriamas kenksmingų ir pavojingų atliekų grupei, kaip ir kitos šios grupės atliekos, yra surenkamas tik didžiųjų ir pavojingų atliekų aikštelėse. Minėtos aikštelės yra visose Marijampolės apskrities savivaldybėse, jų adresai ir darbo laikas skelbiami interneto svetainėje: www.maatc.lt

    Didžiųjų ir specifinių atliekų priėmimo aikštelės:

    Marijampolės didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelė, adresas:  Vokiečių g. 10, Marijampolė,Tel. 8 343 54204.

    UAB „Marijampolės švara“ didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelė, adresas: Vasaros g. 16, Marijampolė,Tel. 8 343 73469.

    Vilkaviškio didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelė, adresas: Šiaurės g. 6a,Vilkaviškis, Tel. 8 342 20304.

    Kazlų Rūdos didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelė, adresas: M. Valančiaus g. 17a,Kazlų RūdaTel. 8 343 25223.

    Šakių didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelė,adresas: Sodų g. 15 ŠakiaiTel. 8 345 51030.

    Kalvarijos didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelė, adresas: Šilo g. 23, Kušliškių kaimas, Kalvarijos sav. (prie uždaryto Kalvarijos sav. sąvartyno) Tel. 8 343 23602.

    Andrius KRAULĖDA

    Marijampolės departamento

    Visuomenės sveikatos saugos

    kontrolės skyriaus vedėjas   

     

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Frydrichas Nyčė

     „Kuo aukščiau skrendame, tuo mažesni atrodome tiems, kurie nemoka skristi." Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img