Daugeliui ne kartą teko girdėti apie Ramiajame vandenyne plaukiojančias atliekų salas, nuo atliekų kenčiančius gyvūnus ar kylančias gamtos kataklizmus. Vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduriame šiuolaikinėje visuomenėje yra klimato kaita. Jos padariniai jaučiami visame pasaulyje, todėl itin svarbu ieškoti sprendimų, kaip tai pakeisti. Asociacija „Jaunimas YRA“ kartu su partneriais iš Europos siekė netradiciniu būdu – jaunimo mainų projekte „The Circle“ – ieškoti tvarių sprendimų geresnei ateičiai pasiekti.
Vienas iš didžiausių taršos šaltinių – mada. Kiekvienais metais žmonės visame pasaulyje suvartoja apie 80 milijardų vienetų drabužių, o už maždaug 140 milijonų eurų jų yra išmetama. Tam įtaką daro greitoji mada, kuri siekia kuo greičiau ir kuo didesnėmis apimtimis gaminti madingus drabužius, vartotojams prieinamomis kainomis. Nepaisant to, jog jaunuoliai, mėgstantys individualų stilių apsilanko ir dėvėtų rūbų parduotuvėse, dėl žemų pajamų yra aktyvūs greitosios mados vartotojai.
Jauniems žmonėms rūpi juos supanti aplinka, norisi ją keisti, tobulinti ir prisidėti prie globalių klausimų sprendimo. Pastebėję šią problematiką marijampoliečiai, „Jaunimas Yra“ nariai, pradėjo diskusijas su užsienio partneriais apie tai, kaip jaunų žmonių įpročiai skiriasi jų šalyse, ar jie linkę įsitraukti į pokyčius bendruomenėje.
Taip buvo suburta 40 asmenų komanda iš Bulgarijos, Ispanijos, Estijos, Italijos ir Lietuvos jaunimo, kurie kartu kūrė aktualią programą Europos Sąjungos finansuotam projektui „The Circle“. Projekto tikslas buvo ugdyti jaunų žmonių sąmoningumą tvarumo tema, naujus įpročius, kurie prisidėtų prie aplinkos taršos mažinimo. Jaunuoliai, susitikę Marijampolėje, ne tik pažino skirtingas kultūras, bet ir dalinosi savo žiniomis, pristatė savo miestų kasdienybę, planus ir vykdomas priemones įgyvendinant tvarias iniciatyvas. Diskutavo, kaip patys gali prisidėti prie sprendimų priėmimo, kokias veiklas gali kurti sugrįžę.
Įvairių praktikų metu dalyviai aptarė greitosios mados problemas ir žalą planetai. Sužinojo ir išmoko sudaryti spintos kapsulę. Neformaliais mokymosi metodais paremtų užsiėmimų metu jaunimas sužinojo, kas yra anglies pėdsakas ir apskaičiavo, kokį anglies pėdsaką paliko jų kelionė į Lietuvą.
Projekto metu jaunuoliai susipažino su Marijampolėje vykdomais veiksmais, strategija dėl atliekų tvarkymo, rūšiavimo, kompostavimo. Buvo aplankytas Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras, kuriame įgyta naudingos praktinės patirties apie rūšiavimo svarbą.
Dalyviai Marijampolėje kvietė miestelėnus viešai diskusijai ir pažinčiai, o renginyje „Ratu-tvaru“ bendruomenė galėjo susipažinti su teisingu rūšiavimu, išbandyti tekstilės ir plastiko perdirbtuves, sumažinti vartotojiškumą pritaikant daiktų mainytuvių metodą. „Itin svarbu, jog mainų metu galėjome ne tik susipažinti su skirtingų šalių patirtimis ir kultūromis, bet ir sužinoti praktinių metodų, kaip paprastai galime prisidėti prie pokyčių kūrimo“, – teigė projekto dalyvė Raminta Milašiūtė.
Tarptautiniai jaunimo mainai yra itin naudingas būdas siekiant įtraukti ir įgalinti jaunuolius, paskatinti juos aktualizuoti bendras europiečių problemas. Šis projektas taip pat prisidėjo prie dalyvių ir vietos bendruomenės pilietiškumo didinimo, dialogo skatinimo, skirtingų kultūrų pažinimo, tolerancijos ugdymo.
„The Circle“ mainų dalyviai įgiję žinių, sukūrė planus sau ir pasiūlymus savo bendruomenės apie tai, kaip tapti tvaresniems, atsakingiems ir labiau sąmoningiems siekiant sumažinti klimato kaitos spartą bei padarinius.
Šiuo projektu buvo norima ir marijampoliečius paskatinti būti atviresniems naujoms kultūroms, idėjoms ir suprasti, jog pokyčiai gali prasidėti nuo mažų sprendimų – kiekvieno iš mūsų rūšiavimo ar spintos pasirinkimų.