Pagrindinis > Dėmesio! > Akcija „Rudeninė švara – mano miestui“ ir patarimai kompostuojantiems

Akcija „Rudeninė švara – mano miestui“ ir patarimai kompostuojantiems

Krentantys labai jau spėjo nukloti miesto parkus, takus ir takelius, tai ženklas, kad galiausiai pas mus atkeliavo ruduo. Marijampolės savivaldybės administracija kartu su Marijampolės laisvalaikio ir užimtumo centru visus marijampoliečius jau ne vienus metus kviečia prisidėti prie akcijos „Rudeninė švara – mano miestui!“.

Akcija vyksta nuo 2017 m. spalio 23 iki lapkričio 17 dienos. Laukiame įstaigų, įmonių, organizacijų kolektyvų, bendruomenių, daugiabučių namų savininkų bendrijų, nevyriausybinių organizacijų, šeimų ir kiekvieno gyventojo pagalbos.

Visus, norinčiuosius dalyvauti akcijoje, prašome registruotis tinklapyje www.darommarijampole.lt arba kreiptis į Marijampolės savivaldybės administracijos Ūkio departamento Aplinkos valdymo skyriaus (J. Basanavičiaus a. 1, 305 kab.) vyriausiąją specialistę Reginą Pakrosnevičienę tel. (8-343) 90 056, mob. (8-620) 78 879 el. paštu: regina.pakrosneviciene@marijampole.lt

Užsiregistravusiems dalyviams bus dalijami specialūs didmaišiai, į kuriuos reikės sukrauti sugrėbtus lapus, didmaišių surinkimą ir  išvežimą koordinuos Marijampolės savivaldybės administracijos Ūkio departamento Aplinkos valdymo skyrius.

Visos akcijos metu vyks konkursas, tad siūlome ne tik padirbėti, bet ir užfiksuoti smagiausias, gražiausias, įsimintiniausias akimirkas. Linksmiausios, kūrybiškiausios ir spalvingiausios nuotraukos, gausiausi kolektyvai, didžiausias teritorijas ir daugiausia lapų sugrėbę akcijos dalyviai bus apdovanojami Marijampolės savivaldybės administracijos įsteigtais prizais.

Nuotraukas konkursui prašome siųsti el. paštu saulius.lisauskas@mluc.lt arba jas įkelti akcijos tinklapyje www.darommarijampole.lt.

Patarimai kompostuojantiems

Geriausias laikas pradėti kompostuoti – pavasarį arba vasaros pabaigoje, rudenį, kai vyksta pagrindiniai aplinkos tvarkymo darbai ir susidaro ypač dideli žaliųjų atliekų kiekiai. Komposto dėžėse galima šalinti ne tik lapus, nuplautą žolę, medžių šakas, bet ir daržovių, vaisių liekanas, kavos ir arbatos tirščius, kiaušinių lukštus. Atkreipkite dėmesį, kad į kompostą patartina nedėti ligotų augalų bei itin didelio kiekio obuolių ar citrusinių vaisių, kurie labai rūgština žemę. Tinkamas naudoti kompostas gaunamas po 1-2 metų.

Jūsų gyvenimo būdas padės jums apsispręsti dėl tinkamiausios taros kompostavimui. Jei užsiimate sodininkyste, nukritę lapai ar kitos žaliosios atliekos gali virsti puikia trąša. Kompostavimui labiausiai tinka specialios kompostavimo dėžės, kurios lengvai surenkamos, jose užtikrinamas oro judėjimas, kuris svarbus biologiniam atliekų skaidymuisi.

Tinkamos talpos pasirinkimas

Jei sodininkystė nėra jūsų pomėgių sąraše ar prie namo neturite galimybės kompostuoti žaliųjų atliekų, sugrėbtiems lapams, nupjautai žolei, gėlių liekanoms sudėti jums vis tiek reikės atskiros surinkimo talpos – konteinerio ar didelių maišų. Tais atvejais, kai surinktos žaliosios atliekos išvežamos kelių savaičių laikotarpiu, jiems tinka bet kokio tipo talpos. Tiems, kas tik dabar nusprendė atsikratyti susidarančiomis žaliosiomis atliekomis, rekomenduojamos didelės talpos (1 m3) polipropileniniai maišai – jie lengvi ir patvarūs, juose telpa daug atliekų juos patogu naudoti. Per kelerius metus 14 tūkstančių individualioms valdoms skirtų kompostavimo dėžių jau išdalinta Marijampolės apskrities gyventojams. Dabar rengiamas projektas ir kompostavimo dėžes galės įsigyti jų dar neturintys arba pageidaujantys gauti antrąją dėžę. Norintys gauti kompostavimo dėžes, kurios, kaip tikimasi,  bus dalijamos ateinančiais metais, turėtų kreiptis į UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrą  adresu Vokiečių g. 10 Marijampolė, išsami informacija teikiama telefonu (8-343) 54 204 arba el. p. info@maatc.lt.

Priimamos nemokamai

Neturintys galimybės kompostuoti, didelius kiekius žaliųjų atliekų gali pristatyti į savivaldybės bioskaidžiųjų  atliekų kompostavimo aikštelę Uosinės k. 8, Marijampolės sav. Šioje aikštelėje priimamos šios žaliosios atliekos: želdynų karpymo atliekos, nukritę lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės, vaisių, daržovių atliekos, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos. Nedideli kiekiai nupjautos žolės ar lapų priimami ir Vokiečių g. 10 Marijampolė esančioje didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelėje. Atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai. Susikaupusias žaliąsias atliekas patariama sudėti į tvirtus maišus. Neturintys galimybės žaliųjų atliekų patys išvežti į specialias aikšteles, gali užsisakyti mokamą jų išvežimo paslaugą.

Netinkamai šalinamos žaliosios atliekos didina gaisrų pavojų, vandens ir dirvožemio užterštumą, sudaro palankias sąlygas daugintis infekcijų bei virusų sukėlėjams. Lapai, nupjauta žolė, vaisių atliekos, pūdamos kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, sukelia nemalonius kvapus. Ši klaida jums kainuos ir finansiškai. Žaliąsias atliekas griežtai draudžiama tiek deginti, tiek mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose – už tai jums gali būti skirta bauda. Jei žaliąsias atliekas sumaišysite su buitinėmis, atliekų vežėjai jų paprasčiausiai neišveš.

Marijampolės laisvalaikio ir užimtumo centro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE