Pagrindinis > Naujienos > Ar galima asmens tapatybės kortelę ar pasą paimti kaip užstatą?

Ar galima asmens tapatybės kortelę ar pasą paimti kaip užstatą?

 

Klausimas:

Norėjau išsinuomoti statybinius instrumentus, tačiau manęs buvo paprašyta palikti asmens dokumentą kaip užstatą. Ar galima jį palikti?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Tikriausiai dažnas esame susidūrę su tokia situacija, kad norint gauti paslaugą ar išsinuomoti kokį daiktą, pavyzdžiui, pasiplaukiojimas valtimi, riedučių, dviračio nuoma ir kt., mūsų paprašo kaip užstatą palikti asmens tapatybės dokumentą, t. y. asmens tapatybės kortelę ar pasą. Ar teisėta kaip užstato prašyti šių dokumentų?

Asmens tapatybę patvirtinančio dokumento paėmimas nelaikomas asmens duomenų tvarkymu,  tačiau tai nereiškia, kad tokia veikla teisėta. Kaip užstatą palikus asmens tapatybės dokumentą, niekas negali būti garantuotas, kad jis nebus panaudotas piktiems kėslams, kol naudositės išsinuomotu daiktu. Paliktu dokumentu gali būti pasinaudota būtent tuo metu arba padaryta kopija, nurašyti dokumente esantys duomenys, kuriais galbūt bus siekiama pasinaudoti ateityje. Taigi, taip nerūpestingai neturėtų elgtis pats žmogus, kurio prašoma palikti asmens dokumentą, o dokumento kaip užstato prašantis asmuo tokiais savo veiksmais daro pažeidimą. 

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad asmens tapatybės kortelės ar paso paėmimas kaip užstato užtraukia 14–28 eurų baudą. Taigi šių dokumentų paėmimas kaip užstato yra draudžiamas ir už tokius veiksmus baudžiama administracine tvarka.

Dėl šio administracinio teisės pažeidimo reikėtų kreiptis į policiją. Rajonų, miestų policijos komisariatų (vyriausiųjų komisariatų), nuovadų vadovai ir kiti tam įgalioti policijos pareigūnai turi teisę policijos vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas už tokį pažeidimą – įspėjimą, baudą arba baudą su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, konfiskavimu.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE