Lietuvos valstybės atmintinų istorinių dienų sąraše Rugsėjo 23 – oji skirta pagerbti žydų holokausto aukoms, minima „Lietuvos žydų genocido diena“ Nuo tų baisių žydų tautai dienų praėjo 77 – eri metai.
1943 m. rugsėjo 23 – 24 d. buvo likviduotas Vilniaus getas. Apie 11 tūkstančių darbingų vyrų iš geto išvežti į Estijos, Latvijos koncentracijos stovyklas, seniai, nedarbingi, vaikai – į Lenkijoje esančius konclagerius. Per visą nacistinės Vokietijos okupaciją Lietuvoje nužudyta apie 196 tūkstančiai žydų.
Masinės žydų žudynės vyko visoje Europoje. Tačiau skirtingai nei Europoje, Lietuva buvo viena iš pirmųjų valstybių, kur naciai žydus šaudė netoli gimtinių. Vilkaviškio rajone masinės kapavietės – nuo Vilkaviškio iki Vištyčio – Žynių kaime (Klausučių sen.), Virbalyje, Kybartuose, Paražnių miške (Kybartų sen.). Pilviškių miestelio žydai vyrai ir moterys atgulė skirtingose kapavietėse, Baltrušių kaime. (Šakių raj.)
Masines žudynes suplanavo nacistinės Vokietijos politikai, taip siekdami sukurti erdvę vokiečių apgyvendinimui užgrobtuose Rytų kraštuose. Arši antisemitinė propaganda Antrojo pasaulinio karo metais turėjo sukelti antipatijas žydams.
Vilkaviškyje žydų tragedija prasidėjo jau pirmomis karo dienomis. Greta senbuvių žydų, čia gyvenusių nuo XVI – XVII amžiaus, vietiniai žydai buvo priglaudę žydų pabėgėlių ir iš Lenkijos.
Okupacinė valdžia Birželio 30 d. žydų vyrus uždarė į Vilkaviškio kunigų seminarijos pastatą. Iš ten atvesti žydai vyrai netoli buvusių kareivinių, poligone iškasė 25 metrų ilgio gilų griovį. Liepos 28 d. prasidėjo žydų žudynės, trukusios apie 3 – 5 valandas. Kartu buvo sušaudyti iš miesto kalėjimo atvesti lietuviai, buvę sovietiniai aktyvistai. Pasmerktuosius į mirties glėbį lydėjo ir saugojo lietuviai policininkai.
Yad Vashem skelbia ir žudynių valdytojus. Specialių grupių vadais įvardinti A. J. Boehme, Tilžės gestapo vadas, Tietz Eitkūnų GPK vadas ,iš Tilžės SD vadas W. Hersmannas.
Ralph Salinger, atvykęs iš Izraelio, greta Vilkaviškio masinės žydų kapavietės iniciavo ne tik stendo pastatymą, pasakojantį apie Vilkaviškio žydų tragediją, bet ir stendą su pavardėmis tų lietuvių, kurie rizikuodami gyvybe, gelbėjo žydus. Greta holokausto aukų memorialo pasodintos liepaitės, tai Atminties medeliai tiems drąsiems ir pasiaukojantiems vilkaviškiečiams, kurie slėpė, maitino, globojo mirtino pavojaus ištiktus kaimynus.
Istorikas, Arūnas Bubnys sako, kad siekiant suprasti holokaustą kaip Lietuvos bendrapiliečių istorija ,,būtinos sutelktos istorikų, pedagogų, politikų, žiniasklaidos darbuotojų pastangos“. Holokaustas yra smerktinas ir niekada neužmirštamas įvykis.
Rugsėjo 23 d. 13.00 val. Vilkaviškio holokausto aukų memoriale vyks šios tragedijos aukų prisiminimas ir pagerbimas „Kadais jiems ryškiai švytėjo Toros šviesa“. Minėjimo organizatoriai kviečia atnešti gėlę, žvakelę ar kuklų lauko akmenėlį.
Lietuvos žydų genocido dienai skirta paroda „Dingęs Vilkaviškis: pastatai ir žmonės“, rugsėjo 23 d. bus eksponuojama Vilkaviškio autobusų stoties laukimo salėje.
Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus