Pagrindinis > Toli - arti > Tradicijos > Gražiškiai: čia Šyvis šokdinamas iš kartos į kartą

Gražiškiai: čia Šyvis šokdinamas iš kartos į kartą

 

Per tris šimtus gyventojų turintis Gražiškių miestelis (Vilkaviškio sav.) vienintelis Lietuvoje tęsia šimtametę tradiciją – šokdina Šyvį. Ši šventė pirmą kartą buvo paminėta XVIII amžiaus rašytiniuose šaltiniuose. Šyvio šokdinimas vyksta nuo Kalėdų iki Trijų karalių ir yra priskiriamas Užgavėnių švenčių ciklui.

Įvairūs persirengėliai – arklys Šyvis, keturi kareiviai ir jų vadas, meška su vedliu, muzikantas, daktarė, čigonė, gandras, velnias, kasininkas ir žydas – lanko gyventojų sodybas ir jų šeimininkams linki gerų metų.

Kultūros darbuotoja bei Gražiškių bendruomenės pirmininkė Alesė Jankauskienė šventės programą, turinčią tvirtas tradicijas, rengia jau 34 metus.

Persirengėliais dažniausiai būna Gražiškių gimnazijos moksleiviai. Šyvį šokdindavo jų seneliai ir tėvai, todėl jaunimui šis paprotys yra neatskiriama ir natūrali jų gyvenimo dalis. „Tradiciją norisi tęsti. Kažkada Šyvį šokdino mano mama, tėtis, brolis, o dabar – aš“, – sakė stilizuotą kareivio uniformą vilkintis gimnazistas Egidijus Vikšraitis.

Jo bendramokslis Valdemaras Burkša Šyvio šokdinime dalyvauja jau trečią kartą.

Gražiškių seniūnė Ramutė Didvalienė džiaugėsi, kad daugybę metų unikalią šventę rengianti A. Jankauskienė turi tiek energijos: „Trylika metų dirbu Gražiškiuose, o šventę prisimenu dar nuo ankstesnių laikų. Labai džiaugiamės tuo šurmuliu ir gera nuotaika.“

Persirengėliai laikosi tradicijos – nesibrauna į sodybą visu būriu. Pirmiausia pas šeimininkus užeina kareivių vadas ir pasiklausia, ar būsią priimti. Jei šeimininkai neprieštarauja, vadas duoda ženklą atokiau laukiančiam persirengėlių būriui, kuriuos į kiemą atveda kareiviai. Kasininkas, atliekantis ir šlavėjo vaidmenį, skubiai taką prašvytruoja šluota. Kareiviai sukryžiuoja kardus ir atlieka dainą.

Šiųmečio kareivių vado – dešimtoko Karolio Danilaičio – komandos girdėjosi bene visuose Gražiškiuose. Vaikinas visus žavėjo galingu balsu.

Šyvio šokdintojus maloniai priėmė miestelio pakraštyje gyvenanti Raimonda Durneikienė su vyru, gimnazijos bei seniūnijos darbuotojai. „Nuo vaikystės prisimenu šią šventę. Iš pradžių ji vykdavo kultūros namuose, bet žmonės netilpdavo, todėl Šyvį šokdindavo stadione“, – pasakojo R. Durneikienė.

„Labai gera šventė. Atsimenu, rusų laikais sunkvežimiais į ją važiuodavo. Persirengėliai naktimis vaikščiodavo“, – džiaugėsi išlikusia tradicija gražiškietė Janina Targanskienė.

Šyvio šokdinimą rengianti A. Jankauskienė teigė, kad retas Gražiškių gyventojas atsisako priimti persirengėlius: „Dažniausiai tie gyventojai atiskraustę iš kitų kraštų, tai jiems nelabai svarbus mūsų Šyvis. O tikriems gražiškiečiams yra garbė, kad mes ateiname į jų kiemą. Šyvis simbolizuoja stiprybę ir energiją, kareiviai – drausmę, daktarė – sveikatą, velnias – pokštus ir linksmybes.“

2003–2004 metais Šyvio šokdinimas laimėjo pirmą vietą Kultūros ministerijos ir Lietuvos liaudies kultūros centro konkurse „Tradicija šiandien“.

Apie šią šventę yra sukurtas dokumentinis filmas.

Simona DAUTARTAITĖ

Nr. 2 (6), 2013 m. sausio 12–18 d.

Komentaras “Gražiškiai: čia Šyvis šokdinamas iš kartos į kartą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE