Ketvirtadienis, 7 lapkričio, 2024
Daugiau
    PagrindinisKitos temosKodėl vitaminas D toks svarbus?

    Kodėl vitaminas D toks svarbus?

    Apie 90 proc. vitamino D susintetinama natūraliai – saulėtą dieną būnant lauke. Tačiau Lietuva, kaip ir kitos šiauriau esančios šalys, patenka į vitamino D deficito zoną, todėl „saulės vitamino“ atsargas turėtume papildyti alternatyviais būdais. Tačiau tyrimais įrodyta, kad periodiškai vitamino D trūksta kas antram mūsų planetos gyventojui. Lietuviai – ne išimtis.

    Vitaminas D (plačiai žinomas ir kaip cholekalciferolis arba vitaminas D3) – gyvybiškai svarbi medžiaga, užtikrinanti kaulų ir dantų tvirtumą, tinkamą raumenų, ypač širdies raumens, funkcionavimą, stiprų imunitetą, padedanti išvengti vėžinių susirgimų. Jei vitamino D kiekis organizme normalus, turime daugiau energijos, esame geresnės nuotaikos, sumažėja diabeto, osteoporozės, kaulų lūžių rizika. Be vitamino D mūsų organizme negalėtų vykti beveik 3000 procesų.

    Kada vitamino D poreikis dar labiau išauga ir kaip galima įtarti jo stygių?

    Nustatyta, kad vyresniame amžiuje vitamino D gamyba lėtėja. Dažniau jo atsargos išsenka antsvorio turintiems žmonėms, žindyvėms, žarnyno, lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.

    Vitamino D stygių galima įtarti, jei dažnai kartojasi infekcinės ligos, nuolat jaučiatės pavargę, prislėgti ir kamuoja bloga nuotaika, depresija, vargina kaulų, nugaros ir raumenų skausmai, dažnesni kaulų lūžiai, slenka plaukai, dažniau nei įprastai atakuoja dantų ėduonis ir kt. Kai vitamino D trūkumas organizme – ypač didelis, vystosi rachitas, osteoporozė, autoimuninės ligos.

    Kaip papildyti vitamino D atsargas?

    Vitaminas D gaminasi veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, pavyzdžiui, bent 30 min. deginantis ir neišsitepus kremu nuo saulės. Tačiau ir tokiu būdu atsargas pavyks papildyti anaiptol ne visiems metams: vitamino D perteklius greitai paverčiamas neaktyviomis formomis.

    Vitamino D atsargas galima papildyti valgant daugiau riebių žuvų, krevečių, vartojant žuvų taukus, daugiau lieso pieno, jogurto, sūrio, kepenėlių, kiaušinių, grūdų ir kitų produktų.

    Medikai kūdikiams, mažiems vaikams rekomenduoja vitamino D duoti papildomai visus metus: tai pagrindinė rachito prevencinė priemonė. Kitiems nustačius vitamino D trūkumą papildus reikėtų vartoti rugsėjo–gegužės mėnesiais, o jei saulėkaitoje vasarą praleidžiama mažai laiko – ir visus metus. Nuolat vitamino D papildus turėtų vartoti vegetarai ir veganai, kurių racione yra labai mažai ar ir visai nėra gyvūninės kilmės maisto, kuriame vitamino D aptinkama daugiausia. Labai svarbu, kad papildus vartotų senyvo amžiaus žmonės, ligoniai.

    Vitamino D norma ir tyrimas

    Optimalus vitamino D kiekis kraujyje – 75–175 nmol/l. Rekomenduojama vitamino D dienos norma – 1000–4000 TV (25–100 mcg), priklausomai nuo amžiaus ir sveikatos būklės.

    Vitamino D perdozuoti – labai sudėtinga: tai gali nutikti papildus vartojant labai ilgai ir didelėmis dozėmis.

    Geriausias būdas išsiaiškinti, ar organizmui nestinga šio vitamino – atlikti tyrimą. Vitamino D tyrimas atliekamas kiekvienoje sveikatos priežiūros įstaigoje. Vidutinė jo kaina – 13–17 Eur (akcijų metu – 8–12 Eur).

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Entonis Hopkinsas

    „Prisimink, tavo laimė ir mirtis ateis pas tave reikiamu laiku. Ir tu nė velnio negali to paveikti.“ Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img