Pagrindinis > Dėmesio! > Kompensaciją už šildymą gyventojai galės pasiskaičiuoti patys

Kompensaciją už šildymą gyventojai galės pasiskaičiuoti patys

Šiandien Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje buvo pristatytas pasikeitęs būsto šildymo išlaidų kompensavimo teisinis reguliavimas ir Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuoklė, kuria gyventojai gali patys preliminariai susiskaičiuoti galimą būsto šildymo kompensacijos dydį. Skaičiuoklę galima rasti www.spis.lt ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapiuose.

Primename, kad nuo š. m. birželio 1 dienos įsigaliojo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimas, numatantis, kad nepasiturintiems gyventojams šildymo sezono metu bus kompensuojama didesnė būsto šildymo išlaidų dalis, viršijanti 10 proc.  skirtumo tarp šeimos (asmens) pajamų ir valstybės remiamų pajamų šeimai (asmeniui) dydžio (anksčiau buvo kompensuojama išlaidų dalis, kuri viršijo 20 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir valstybės remiamų pajamų).

Numatoma, kad dėl to išaugs teisę į būsto šildymo išlaidų kompensavimą turinčių gyventojų skaičius. Prognozuojama, kad 2017 m. būsto šildymo išlaidų kompensaciją gaus apie 181 tūkst. asmenų (2016 m. gavo apie 115 tūkst. asmenų).

Išlaidos kompensacijoms mokėti sudarys apie 27,4 mln. Eur. Tai yra 14,5 mln. Eur daugiau nei praėjusį šildymo sezoną.

„Artėjant šildymo sezonui, kiekviena šeima į savo išlaidų sąrašą įtraukia šildymo kaštų eilutę. Dabar pasitelkdamas Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS) esančią Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuoklę kiekvienas šilumos vartotojas gali įvertinti, kokios kompensacijos jis gali tikėtis“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

Pasak jo, dėl kompensacijų gyventojai gali kreiptis ne tik į deklaruotos gyvenamosios vietos arba kur nuomojamas būstas savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, bet ir elektroniniu būdu pateikti prašymą-paraišką būsto šildymo išlaidų kompensacijai gauti. „Tikimės, kad atsiradus šiai galimybei savivaldybėse sumažės besikreipiančiųjų eilės, be to, tai didelė pagalba tiems, kuriems dėl sveikatos, užimtumo ar kitų priežasčių sudėtinga atvykti užpildyti prašymą-paraišką, – pažymi viceministras E. Bingelis.

Pagrindiniai rodikliai, kuriuos reikia suvesti į skaičiuokles: šeimos narių skaičių, vidutines 3 mėnesių pajamas, o  skaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensacijos preliminarų dydį – būsto plotą, būste gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičių, išlaidas, tenkančios būsto šildymui apmokėti.

Svetainėse spis. lt (Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje) ir socmin.lt  (ministerijos) galima rasti reklaminę juostą (banerį), su skaičiuokle bei įgarsinta vaizdo konsultacija – instrukcija, palengvinančia prašymo pildymą.

Paminėtina, kad būsto šildymo išlaidų kompensacijos gali kreiptis ir būstą nuomojantys gyventojai, kurie yra sudarę būsto nuomos sutartį ir ją įregistravę viešajame registre.

Pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą gyventojams kompensuojamos būsto šildymo, geriamojo ir karšto vandens išlaidos.

Šiuo metu daugiausia būsto šildymo išlaidų kompensacijų gavėjų yra Akmenės rajono, Visagino, Alytaus miesto, Druskininkų, Anykščių rajono ir Kalvarijų savivaldybėse. 

Apskaičiuojant  būsto šildymo išlaidų kompensaciją, iš šeimos (asmens) gaunamų pajamų (,,į rankas“) per mėnesį atimamas valstybės remiamų pajamų dydis, padaugintas iš šeimos narių skaičiaus. Šiuo metu valstybės remiamos pajamos (VRP) yra 102 Eur.

Pavyzdžiai – būsto šildymo išlaidų kompensacijų apskaičiavimas

2016–2017 metų vidutinė statistinė šilumos kaina Lietuvoje – būsto 1 kv. m šildymo kaina yra 1,19 Eur (9 % PVM).

Kompensacijai apskaičiuoti taikomi būsto naudingojo ploto normatyvai: 50 kvadratinių metrų – vienam gyvenančiam asmeniui; 38 kvadratiniai metrai pirmam šeimos nariui; 12 kvadratinių metrų antram šeimos nariui; 10 kvadratinių metrų trečiam ir kiekvienam paskesniam bendrai gyvenančiam asmeniui.

1. Pavyzdys

4 asmenų šeima – abu dirbantys tėvai augina 2 vaikus (darbo užmokestis –MMA).

Šeimos pajamos per mėnesį – 625,60 Eur.

Buto plotas 65 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 60 kv. m, kompensacija skiriama už 60 kv. m, už 5 kv. m šeima turės susimokėti pati.

Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti: 60 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 71,40 Eur.

10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(691,60 – 408 Eur) x 0,10 proc. = 28,36 Eur

Šeima už būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 28,36 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už normatyvinį būsto plotą bus kompensuojama:

(71,40 – 28,36) = 43,04 Eur (kompensacija)

2. Pavyzdys

2 asmenų šeima – dirbanti mama viena augina 1 vaiką (darbo užmokestis –MMA).

Šeimos pajamos per mėnesį 345,80 Eur (DU) + 15,20 Eur išmoka vaikui = 361 Eur.

Buto plotas 40 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 50 kv. m, todėl kompensacija skiriama už visą turimą būsto plotą, t. y. už 40 kv. m.

Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti: 40 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 47,60 Eur.

10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(361 – 204 Eur) x 0,10 proc. = 15,70 Eur. 

Šeima už būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 15,70 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už visą jų turimą būstą bus kompensuojama:

(47,60 – 15,70) = 31,90 Eur (kompensacija)

3. Pavyzdys

Vienas gyvenantis  nedirbantis neįgalus asmuo, netekęs 85 proc. darbingumo (neįgaliojo vežimėlyje, negalia iš vaikystės, gauna pagalbos (priežiūros) tikslinę kompensaciją 112 Eur, kuri skiriant kompensacijas neįskaitoma).

Asmens pajamos per mėnesį – 224 Eur (šalpos neįgalumo pensija).

Buto plotas 30 kv. m.

 Būsto naudingojo ploto normatyvas vienam gyvenančiam asmeniui – 50 kv. m, todėl kompensacija skiriama už visą turimą būsto plotą, t. y. už 30 kv. m.

Už būsto šildymą asmeniui reikėtų mokėti: 30 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 35,70 Eur.

10 proc. skirtumo tarp asmens pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(224 – 102 Eur) x 0,10 proc. = 12,20 Eur .

Asmuo už būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 12,20 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už visą jo turimą būstą bus kompensuojama:

(35,70 – 12,20) = 23,50 Eur (kompensacija).

4. Pavyzdys

2 pensinio amžiaus asmenų šeima.

Šeimos pajamos per mėnesį (vidutinė senatvės pensija) ­ – 575,60 Eur.

Buto plotas 60 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 50 kv. m, kompensacija skiriama už 50 kv. m, už 10 kv. m šeima turės susimokėti pati.

Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti: 50 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 59,50 Eur.

10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(575,60 – 204 Eur) x 0,10 proc. = 37,16 Eur .

Šeima už 50 mbūsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 37,16 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už normatyvinį būsto plotą bus kompensuojama:

(59,50-37,16) = 22,34 Eur (kompensacija).

SADM informacija

Komentaras “Kompensaciją už šildymą gyventojai galės pasiskaičiuoti patys

  1. o įdomu kompensuoja sumą, jei viena mergina nuomojasi būstą 60 kvadr? niekad tokia informacija manęs nebuvo pasiekusi.. buvo atvažiavę meistrai pataisyti siurblį, pradėjo žymiai geriau šildyti..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE