Pagrindinis > Dėmesio! > Lenkų kino festivalis išrikiavo tarptautinio pripažinimo sulaukusius filmus

Lenkų kino festivalis išrikiavo tarptautinio pripažinimo sulaukusius filmus

Šių metų Lenkų kino festivalio pasiūlymas kino gurmanams – lenkų kino grietinėlė: rinktinės naujienos iš pasaulio kino festivalių, klasika, didžiųjų aktorių ir režisierių sugrįžimas.

Spalio 9-13 dienomis Marijampolės kino teatre „Spindulys“ pirmąjį kartą vyks Lenkijos instituto Vilniuje rengiamas 19-asis Lenkų kino festivalis. Festivalis lankysis dar keturiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Mažeikiuose ir Šalčininkuose. Jo programoje – rinktiniai filmai iš Kanų, Berlyno, Sandanso ir kitų geriausių pasaulio kino festivalių. Kai kurių pagrindinės programos filmų premjeros vos prieš kelias dienas įvyko didžiausiame lenkų filmų festivalyje Gdynėje, o visai netrukus apdovanojimus pelnę darbai pasieks ir Lietuvos žiūrovus.

„Jau devyniolika metų Lenkų kino festivalyje žiūrovai mato tikrą lenkų kino grietinėlę: geriausius režisierius, aktorius, scenaristus. Rodomi filmai labai dažnai apdovanoti tarptautiniuose ir Lenkijos kino festivaliuose. Šie metai – ne išimtis. Parengėme programą, kurioje kiekvienas ras sau ką nors įdomaus. Lauks naujausi Agnieszkos Holland, Jaceko Borcucho, Boryso Lankoszo, Jano Jakubo Kolskio ar Filipo Bajono filmai, visas lenkų aktorių elitas: Krystyna Janda, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Janusz Gajos ar Piotr Adamczyk. Specialiąją programą skyrėme pernai mirusiam režisieriui Kazimierzui Kutzui, dar neatrastam lietuvių publikos. Jo filmai jau tapo lenkų kino klasikos kanonu“, sako Marcin Łapczyński, Lenkijos ambasados patarėjas – Lenkijos instituto Vilniuje direktorius.

Pasaulio kino festivalių favoritai

Tradiciškai festivalio pagrindinę programą sudaro naujausi ir verčiausi dėmesio įvairių kartų režisierių skirtingų žanrų filmai, atspindintys šiuolaikinio lenkų kino aktualijas, tradicijas ir potencialą. Iš 13-os programos filmų Marijampolėje bus pristatyti šeši filmai. Festivalis spalio 9-ąją 18 val. bus atidarytas su aktorei Krystynai Jandai Sandanso festivalyje geriausios aktorės prizą pelniusiu Jaceko Borcucho filmu „Saldi dienos pabaiga“ (Słodki koniec dnia/ Dolce Fine Giornata, 2019) – Toskanoje nufilmuota istorija apie drąsą, žodžio galią, sudėtingus šeimyninius santykius, apie nežinomybės baimę ir gyvenimo džiaugsmą.

Žanrinio kino mėgėjų lauks 10 įvairių festivalių apdovanojimų jau susižėręs, Europos kino akademijos įtrauktas į geriausių metų filmų sąrašą ir pretenduojantis į vadinamąjį Europos Oskarą Adriano Paneko trileris „Vilkolakis“ (Wilkołak, 2018), taip pat  romantinė komedija „Visa laimė“ (Całe szczęście, rež Tomasz Konecki, 2019) su charizmatiškuoju Piotru Adamczyku.

Šviežiausi istoriniai filmai

Pagrindinėje programoje netrūks dėmesio istorijai. Marijampolės žiūrovai spalio 10-ąją išvys Adamo Sikoros filmą „Autsaideris“ (Autsajder, 2018), kuris nukels į ne tokius senus Lenkijos Liaudies Respublikos laikus, kuomet neretai reikėdavo rinktis tarp idealų ir laisvės.

Kino teatre „Spindulys“ bus parodyta ir pernai Gdynės, Čikagos, Lagovo, Zelonos Guros festivaliuose apdovanojimus pelniusi istorinė drama „Malonė“ (Ułaskawienie, 2018). Filmo pagrindinė aktorė Grażyna Błęcka-Kolska Gdynės kino festivalyje buvo apdovanota už geriausią moters vaidmenį šiame filme.

Lenkų kino „jaunų ir gabių“ kartos atstovas režisierius Łukasz Grzegorzek pristatys savo antrąjį pilno metro vaidybinį filmą „Trenerio duktė“ (Córka trenera, 2018). Juosta renka apdovanojimus įvairiuose kino festivaliuose, pavyzdžiui, laimėjo Publikos prizą Kotbuso Rytų Europos jaunųjų kūrėjų kino festivalyje.

Bilietai

Bilietus į lenkų kino festivalio filmus galima įsigyti „Spindulio“ kino teatro kasoje ir internetu www.spinduliokinas.lt

19-ąjį Lenkų kino festivalį globoja Polski Instytut Sztuki Filmowej (Lenkų kino meno institutas). Festivalio pagrindiniai rėmėjai: Orlen Lietuva, Stop Cafe, Lenkijos avialinijos LOT. Festivalio partneriai: Liu Patty desertinė, Clear Channel Lietuva, Advert LT. Festivalio viešbutis: Hotel Vilnia. Žiniasklaidos partneriai: LRT Plius, 15min.lt, Žmonės, Kinas, Literatūra ir menas, Kurier Wileński, radijo stotis  Znad Wilii, interneto portalas zw.lt, Wilnoteka.lt.

Daugiau informacijos apie 19-ąjį Lenkų kino festivalį, programa: http://www.lenkukinas.lt.

***

Programa kino teatre SPINDULYS

SPALIO 9 D. 18 val. (Didžioji salė)

Saldi dienos pabaiga / Słodki koniec dnia

Lenkija, 2019, 90 min.

Rež. Jacek Borcuch

Vaidina: Krystyna Janda, Lorenzo De Moor, Kasia Smutniak

Drama, N-13

Filmas italų, lenkų, prancūzų kalbomis su lietuviškais ir lenkiškais subtitrais

Laisva siela Marija Linde yra Lenkijos žydų palikuonė ir Nobelio literatūros premijos laureatė. Ji gyvena Toskanoje, apsupta šeimyninio chaoso ir šilumos. Mylinti motina ir močiutė slapta mezga romaną su žymiai jaunesniu egiptiečiu, kuris kaimynystėje, ant jūros kranto, turi restoraną. Po gyvenimo idilę nutraukusio teroristinio išpuolio Romoje Marija atsisako pasiduoti isteriškai baimei ir antiimigrantinėms nuotaikoms ir viešai pasako skandalingą kalbą.

Aktorė Krystyna Janda už šį vaidmenį Sandanso kino festivalyje pelnė geriausios aktorės apdovanojimą.

SPALIO 10 D. 18 val. (Mažoji salė)

Autsaideris / Autsajder

Lenkija, 2018, 89 min.

Rež. Adam Sikora

Vaidina: Łukasz Sikora, Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka

Politinė drama, N-7

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais

Tikrų įvykių įkvėpta jaudinanti istorija apie studentą, patekusį į tarp grėsmingos totalitarinės mašinos smagračių. Franekas pametęs galvą dėl muzikos, tapybos ir savo merginos. Nors ore tvyro įtampa dėl įvestos komendanto valandos ir dramatiškų įvykių anglies kasykloje „Wujek”, vaikinas teigia, kad jo visai nedomina politika. Viskas pasikeičia, kai jį neteisingai apkaltina bendradarbiaujant su opozicija. Bylą perima Saugumo tarnyba. Franeko jausmai ir idealai sulaukia didžiausio išbandymo.

Filmas dalyvavo 43-iojo tarptautinio Gdynės kino festivalio konkursinėje programoje.

SPALIO 11 D. 18 val. (Mažoji salė)

Visa laimė / Całe szczęście

Lenkija, 2019, 108 min.

Rež. Tomasz Konecki

Vaidina: Roma Gąsiorowska, Piotr Adamczyk, Maksymilian Balcerowski

Romantinė komedija, N-13

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais

Žavi, atostogų nuotaikomis alsuojanti meilės istorija, gimstanti netikėtomis aplinkybėmis. Ramų, sustyguotą muziko Roberto, vieno auginančio dešimtmetį sūnų Filipą, gyvenimą sujaukia netikėtai į jį įsiveržusi kūno rengybos trenerė Marta. Du skirtingi charakteriai, požiūriai į meilę ir gyvenimą. Robertas – vaikštanti sveiko gyvenimo būdo priešingybė. Jo gyvenimas tai rami prieplauka, tėviški iššūkiai, pilni skalbinių krepšiai, sūnaus matematikos kontroliniai… Bet vieną dieną jo gyvenime atsiranda Marta…

SPALIO 12 D. 15:15 val. (Mažoji salė)

Trenerio duktė / Córka trenera

Lenkija, 2018, 93 min.

Rež. Łukasz Grzegorzek

Vaidina: Jacek Braciak, Karolina Bruchnicka, Agata Buzek
Drama, N-13

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais

Karšta vasara. Maciejus keliauja po Lenkiją su 17-mete dukra Viktorija. Jau daug metų jiedu turi tik vienas kitą ir visuomet yra drauge. Keliauja ten, kur vyksta teniso varžybos. Ji – tėčio numylėtinė ir jo pasididžiavimas. Jis dukrai – visas gyvenimas. Kol prie jų prisijungs Igoris – perspektyvus tenisininkas, naujas Maciejaus mokinys. Su vaikinu Viktorijai atsiveria nauji patyriai: pirma cigaretė, pirmas stikliukas alkoholio, pirma meilė… Trijulė leidžiasi į kelionę senu paklerusiu automobiliu, kiekvienas iš jų – siekdamas savo tikslo.

SPALIO 12 D. 18 val. (Mažoji salė)

Vilkolakis / Wilkołak

Lenkija, Olandija, Vokietija, 2018, 88 min.

Rež. Adrian Panek

Vaidina: Kamil Polnisiak, Nicolas Przygoda, Sonia Mietielica

Drama, trileris, N-13

Filmas lenkų, vokiečių, rusų kalbomis su lietuviškais subtitrais

Filmo veiksmas vyksta 1945 metais. Aštuonetui iš Gross Roseno mirties stovyklos išlaisvintų vaikų miškų glūdumoje įsikūrusiame apleistame dvare įkuriami improvizuoti globos namai. Prižiūrėtoja tampa dvidešimtmetė Hanka, taip pat buvusi kalinė. Po patirto stovyklos siaubo vaikai pamažu atgauna prarastos vaikystės nuotrupas, tačiau greitai košmaras grįžta. Apylinkių miškuose klaidžioja stovyklos aviganiai. Prieš stovyklos išlaisvinimą esesininkų paleisti išbadėję ir sulaukėję šunys atklysta į dvarą ieškodami maisto. Įbaigintiems vaikams kaipmat įsijungia stovykloje išsiugdytas išgyvenimo instinktas.

Filmas pelnė 10 apdovanojimų tarptautiniame Gdynės, Krokuvos, Talino, Briuselio, Romos ir kt. festivaliuose

SPALIO 13 D. 18 val. (Mažoji salė)

Malonė / Ułaskawienie

Lenkija, 2018, 100 min.

Rež. Jan Jakub Kolski

Vaidina: Grażyna Błęcka – Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta

Drama, N-13

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais

Hanos ir Jakubo sūnų, Armijos Krajovos kareivį Wacławą „Odrowąż“ Szewczyką 1946 m. rudenį nušovė Saugumo tarnyba. Po pažeminimų serijos iš naujosios valdžio pusės tėvai nusprendžia tinkamai palaidoti sūnų ten kur ramiau ir leidžiasi į 500 km kelionę per pokarinio košmaro kankinamą Lenkiją. Tai ir metaforiška kelionė į žmogaus sielos gelmes, bandant iš naujo apibrėžti žmogiškumo sampratą pasaulyje, kur kaimynas stoja prieš kaimyną, o netikėtu sąjungininku gali tapti buvęs priešas.

Filmas pelnė 3 apdovanojimus tarptautiniame Gdynės kino festivalyje, Čikagos, Lagovo, Zelonos Guros lenkų kino festivaliuose.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE