Pagrindinis > Žmonės > Ad memoriam > Netekome maestro Sauliaus Sondeckio

Netekome maestro Sauliaus Sondeckio

 

Eidamas 88-uosius metus mirė profesorius, orkestrų vadovas, smuikininkas, pasaulyje pripažintas dirigentas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Saulius Sondeckis.

1960 m. S. Sondeckis subūrė Lietuvos kamerinį orkestrą, kuriam vadovavo iki 2004 m. Per daugiau nei keturis dešimtmečius, orkestras dalyvavo daugybėje tarptautinių konkursų, koncertavo su pasaulinio garso muzikos žvaigždėmis. Maestro 1989 m. buvo pakviestas į Sankt Peterburgą vadovauti orkestrui „Camerata Sankt Peterburg“, nuo 2004 m. buvo kamerinio orkestro „Maskvos virtuozai“ kviestinis dirigentas, 2005 m. tapo Lietuvos Baltijos kamerinio orkestro vadovu, vadovavo jaunimo orkestrams, buvo tarptautinių konkursų žiuri narys.

Maestro daug prisidėjo prie muzikinių tradicijų Marijampolėje plėtojimo: buvo iniciatorius nuo 1984 metų mūsų mieste gyvuojančių naujamečių koncertų tradicijų – senųjų palydos skambant J. Haydno „Atsisveikinimo simfonijai“, jo vadovaujamas Lietuvos kamerinis orkestras kartu su žymiais solistais marijampoliečiams padovanojo daug koncertų. Marijampolės kolektyvai taip pat turėjo garbės dalyvauti visame pasaulyje pripažinto orkestrų vadovo rengiamose programose.

1967 m. sužavėtas Marijampolės berniuko choro „Vyturėlis“ dainavimu prof. S. Sondeckis pakvietė jaunuosius marijampoliečius konceruoti kartu su kameriniu orkestru ir operos solistais. „Mus tiesiog nustebino aukštas meninis lygis, kurį pasiekė „Vyturėlis” vadovaujamas A.Uzėlos. Choras ir orkestras turėjo vos vieną bendrą rimtą repeticiją, o koncertuose nė menkiausios klaidos” , – žurnale „Kultūros barai” apie koncertus atsiliepė S.Sondeckis. ‘

Su maestro S. Sondeckio vadovaujamu Lietuvos kameriniu orkestru ne kartą koncertavo  ir Marijampolės Česlovo Sasnausko mišrus kamerinis choras. Paminėtini tradiciniai naujametiniai koncertai, kurių metu su orkestru buvo atlikta nemažai stambių kūrinių.

2009 metais prof. Saulius Sondeckis už Marijampolės muzikų ugdymą ir koncertinę veiklą buvo apdovanotas Šv. Jurgio Marijampolės globėjo medaliu.

Prof. S. Sondeckis – Valstybinės (1971),Vyriausybės (1998), Nacionalinės kultūros ir meno (1999) premijų laureatas, apdovanotas Gedimino I ir V laipsnio ordinais, Sausio 13 medaliu, Austrijos I laipsnio garbės kryžiumi už nuopelnus mokslui ir menui, Estijos Marijos žemės baltojo kryžiaus ordinu, Lenkijos garbės kavalieriaus ordinu už nuopelnus Lenkijos respublikai, yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Šiaulių universiteto garbės daktaras (1999), Šiaulių miesto ir Mažeikių garbės pilietis. 2006 m. jam suteiktas Sankt Peterburgo N. A. Rimskio-Korsakovo muzikos akademijos garbės profesoriaus vardas. Prof. S. Sondeckiui įteiktas Vilniaus miesto apdovanojimas – Žygimanto Augusto medalis (2008), Garbės ordinas už indėlį vystant muzikos meną ir stiprinant Rusijos bei Lietuvos kultūrų ryšius, tarptautinė premija „Baltijos žvaigždė“ už tarptautinių kūrybinių humanitarinių ryšių plėtotę (2010). 2013 metais apdovanotas Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

„Išėjo žmogus, svajojęs apie Didžią Lietuvą – didžią ne teritorija, o mintimi, polėkiu, kūryba, ir pats dešimtmečiais kūręs tokią Lietuvą. Išėjo profesorius Saulius Sondeckis“, – rašoma Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus užuojautoje dėl maestro Sauliaus Sondeckio mirties.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE