Pagrindinis > Naujienos > Pirmą kartą Baltijos šalyse aortos aneurizmos operacija atlikta nauju būdu

Pirmą kartą Baltijos šalyse aortos aneurizmos operacija atlikta nauju būdu

 

Vasario 24 dieną pirmą kartą Baltijos šalyse, Respublikinėje Panevėžio ligoninėje aortos aneurizmos operacija atlikta nauju metodu. 81-erių metų vyrui implantuota naujos kartos dirbtinė aorta, kuri patį operacijos procesą pavertė daug paprastesniu – implantavimui buvo reikalingas vos vienas minimalus pjūvis. Pasak operacijai vadovavusio Respublikinės Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjo dr. Andriaus Pranculio, naujasis procedūros metodas leidžia labiau tausoti pacientų sveikatą, o gijimas po operacijos kur kas greitesnis.

„Beveik trečdalis aortos aneurizma sergančių pacientų neišgyventų po įprastos aortos operacijos – atviro chirurginio metodo, kai priklausomai nuo aneurizmos atsiradimo vietos, daromas didelis pjūvis pilve arba krūtinėje. Naujasis metodas išsiskiria tuo, kad tai yra minimali invazinė procedūra – naujos kartos stentgraftas „AFX“ į pažeistos kraujagyslės vidų implantuojamas per minimalų pjūvį vienoje iš kirkšnių, – sako dr. Andrius Pranculis. – Kita svarbi naujovė – tai, kad atliekant operaciją nauju metodu, naudojamas mažesnis kontrasto kiekis (kraujagyslėmis tekantis kraujas nėra matomas, todėl operacijos metu suleidžiama specialaus skysčio, t. y. kontrasto, kuris kraujotaką padaro matomą). Kontrastas iš organizmo pašalinamas per inkstus, todėl jo kiekis labai svarbus ligoniams, sergantiems inkstų nepakankamumu“.

Naujuoju būdu atlikta operacija truko 1,5 val. Ją atliko 6 savo srities specialistų komanda: dr. A. Pranculis, Respublikinės Panevėžio ligoninės angiochirurginio skyriaus vedėjas Arūnas Čepkauskas, gydytoja anesteziologė Evelina Dimgailė, rentgeno technologas, operacinės slaugytoja ir anesteziologijos slaugytoja.

Pacientas po operacijos praėjus vos kelioms valandoms juokavo, kad rytoj jau vaikščios. A. Čepkauskas pastebi, kad tai realus dalykas: po įprastos aortos aneurizmos operacijos pacientai įprastai keletą dienų praleidžia intensyviosios terapijos skyriuje, po to bent savaitę ligoninėje, o visiškai išgyja tik po 2–3 mėnesių; tuo tarpu po naujosios operacijos, dėl nedidelio pjūvio, žmogus ant kojų gali stovėti jau kitą dieną, gijimas sutrumpėja iki kelių dienų, o intensyviosios terapijos skyrius nėra būtinas.

Kol kas šio tipo operacija buvo atlikta tik Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, tačiau dr. A. Pranculio teigimu, artimiausiu metu šis metodas turėtų būti pradėtas taikyti ne tik kitose Lietuvos ligoninėse, bet ir Baltijos šalyse. Pasak specialisto, būtent šiuo metodu gali reikėti operuoti apie 20 proc. visų pacientų, kuriems diagnozuota aortos aneurizma. Kitose užsienio šalyse šis metodas taikomas jau dvejus metus.

Aortos aneurizma – tai aortos, stambiausios žmogaus arterijos, sienelės susilpnėjimas ir pavojingas išsiplėtimas, kai gresia jos plyšimas ir iškyla rimtas pavojus gyvybei. Aortos aneurizmos plyšimas sudaro apie 5 proc. visų staigių mirčių, o tai yra beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo prostatos vėžio bei tik šiek tiek mažiau nei nuo krūties vėžio. Aortos aneurizma dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, vyresnių nei 60 metų susirgimų dažnis siekia 4–8 proc.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE