Pagrindinis > Regione > Kultūra > Policijos istorijos mozaika – Marijampolės kraštotyros muziejuje

Policijos istorijos mozaika – Marijampolės kraštotyros muziejuje

„Kolekcija – ne daiktų kaupimas. Tai stimulas studijuoti istoriją, kaupti žinias ir dalintis jomis“,- parodos „Tarpukario Lietuvos policija fotografijose“ atidaryme kalbėjo kolekcininkas Skirmantas Andriušis, Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas. Jam tai – ne tik hobis, – tai azartas ir nuolatinis gilinimasis į policijos istoriją. Gerai, kai hobis sutampa su darbo specifika. Tuomet fotografijoje matai ne tik vadinamąjį pirmąjį planą, bet gali joje skaityti visą laikmečio istoriją.

Marijampolės kraštotyros muziejaus direktorius Antanas Pileckas į parodos atidarymą susirinkusiems kalbėjo apie tai, kad muziejus neturi daug informacijos apie policiją tarpukario laikotarpiu. Tad paroda – geras šios spragos užpildymas. Ypatingai svarbu, kad kolekcija yra aprašyta, bet tai – ne baigtiniai darbai. Visada, atradus kad ir mažą smulkmeną, ji atveria naujas istorijos erdves.

Istorikas Benjaminas Mašalaitis prisipažino – iki šiol gailisi, kad anksčiau domėjosi tik nuotraukomis, kuriose žmonės neužstoja vaizdo. Ši paroda – įrodymas, kad žmonės, jų apranga, aksesuarai, ginklai ir panašūs dalykai leidžia pažvelgti į istoriją kitaip, kartais – visai netikėtai. Istorikas įsitikinęs, kad tokią kolekciją gali surinkti tik žmogus, turintis profesinių žinių. Tad policijos viršininkas čia turi puikią nišą išnaudoti tai, ką išmokęs studijuodamas Policijos akademijoje ar dirbdamas pareigūnu. B. Mašalaitis dovanojo parodos autoriui seną kriminalinės policijos viršininko nuotrauką iš savo archyvo.

Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Valdas Tumelis kalbėjo, kad pažinojęs Skirmantą Andriušį gana vienpusiškai – kaip sąžiningą, pilietišką pareigūną. Todėl maloniai nustebo sužinojęs apie jo kolekciją. Dovanodamas knygą „Senoji Marijampolė fotografijose“ tikisi, kad kolekcininkas ras joje įdomių, intriguojančių nuotraukų.

Marijampolės savivaldybės Tarybos narys Kostas Jankauskas dovanojo kolekcijos autoriui tris senosios fotografijos knygas ir klausė konkrečiai: „Kada sulauksime jūsų knygos?“ Tai, kas jau padaryta ir dar daroma, pasak K. Jankausko, negali apsiriboti vien ekspozicijomis.

Marijampolės aps. VPK pareigūnai dovanojo viršininkui simbolinę plunksną – kad kuo greičiau įdomioji policijos istorija sugultų į knygos puslapius. S. Andriušis prisipažino, kad jau mąsto apie tai, galbūt pradžia jau ir yra. Miesto policijos nuovados viršininkė Vilija Danilevičė kalbėjo: „Ir mūsų miesto bendruomenei, ir Marijampolės policijai, ir visai Lietuvos policijai yra didelė garbė, kad turime žmogų, kuris eina atsakingas pareigas, o laisvu laiku po gabalėlį dėlioja policijos istorijos mozaiką“. Ši veikla, sakytume – nekurianti materijos, iš tiesų kuria kur kas didesnius dalykus – pilietiškumo suvokimą, santykį su valstybe ir atsakomybę už tai, ką darai gyvenime.

Parodos autorius Skirmantas Andriušis dėkoja Marijampolės kraštotyros muziejaus direktoriui Antanui Pileckui bei fotografui Romui Linioniui už nuoširdžią pagalbą organizuojant parodą, kurią visą mėnesį (iki gruodžio 6-sios) galės lankyti miestelėnai ir miesto svečiai, mokiniai. Ačiū visiems, kurie atėjote į kolekcijos pristatymą, kurie domitės ta istorijos dalimi, kuri dar neužrašyta istorijos vadovėliuose.

Marijampolės aps. VPK informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE