Pagrindinis > Dėmesio! > Svarbiausi klausimai, susiję su „vaiko pinigais“ ir kitomis išmokomis sausį

Svarbiausi klausimai, susiję su „vaiko pinigais“ ir kitomis išmokomis sausį

 

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis FB transliacijoje „gyvai“ atsakė į dažniausius gyventojų klausimus apie išmoką vaikui („vaiko pinigus“), kitas sausio mėnesį gaunamas išmokas ir Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS).

Ką aprėpia SPIS?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nori paaiškinti, kad žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose minima 7 mln. eurų suma visiškai nėra tapati naujo funkcionalumo kūrimo kainai. 2017 m. gruodį priėmus Išmokų vaikams įstatymo pakeitimus, per labai trumpą laiką reikėjo atnaujinti modulį, skirtą universaliai išmokai vaikui, ir tai kainavo apie 3,5 tūkst. eurų.

Ši sistema paleista dar 2005 metais ir nuo to laiko visos savivaldybės į ją veda duomenis apie daugybę rūšių išmokų. Nuo 2015 metų SPIS atverta gyventojams, kurie gali pateikti vis daugiau prašymų neišeidami iš namų, tiesiog prisijungę prie jos per el. bankininkystės sistemą, su sertifikuotu elektroniniu parašu ir pan. Sistema keičiasi duomenimis su 80 registrų ir įvairių informacinių sistemų, per metus generuojama 1 mln. 200 tūkst. dokumentų.

Ateityje SPIS planuojama plėtoti.

Šiuo metu sistemos pajėgumas padidintas ir bendradarbiaujant tarp institucijų išplėsti „vartai“ į registrus, kurių reikia jungiantis dėl „vaiko pinigų“. Prašymus dėl vaiko išmokų jau pateikė 58 tūkst. žmonių.

Vaiko pinigai: kokių klausimų kyla?

Aiškinantis, kam priklauso „vaiko pinigai“ (universali ir papildomai skiriama išmoka vaikui), kokio jie dydžio, kokiam laikui skiriami ir pan., rekomenduojame visų pirma ieškoti atsakymo tarp dažniausiai užduodamų klausimų, kurie nuolat pildomi, gaunant naujų užklausų.

Jei prašymai dėl universalios išmokos vaikui (skiriamos visiems vaikams iki 18 metų, o besimokantiems pagal bendrojo ugdymo programą – iki 21 metų) pateikti, išmokos pasieks nurodytas sąskaitas vasario mėnesį, kadangi jie mokami už praėjusį mėnesį (iki 25 dienos). Nuo prašymo pateikimo ir sprendimo priėmimo dienos turi praeiti ne daugiau kaip mėnuo iki išmokos skyrimo. Todėl tais atvejais, kai prašymas bus pateiktas sausio paskutinėmis dienomis, gali būti, kad išmoka bus skirta ir išmokėta jau kovą, tačiau skaičiuojama bus nuo teisės į išmokos atsiradimą dienos. Tai yra, jei 2018 m. sausio 1 d. šeimoje jau buvo gimęs ar globojamas vaikas, „vaiko pinigai“ bus paskaičiuoti ir išmokami nuo sausio – net tuo atveju, jei žmogus kreiptųsi po kelių mėnesių, nes išmoka gali būti grąžinama už 12 praėjusių mėnesių.

Tie, kurie gauna išmoką vaikui, kuri paskirta 2017 metais, neturi iš naujo jos prašyti, jei jos mokėjimo laikotarpis dar nepasibaigė. Ji bus mokama ir toliau (automatiškai pridedant 30 eurų už kiekvieną vaiką) iki paskirtos išmokos mokėjimo laikotarpio pabaigos, o po to reikės kreiptis dėl jos pratęsimo per SPIS arba į savivaldybę kaip ir anksčiau.

Ateityje planuojama universalią išmoką vaikui didinti, atsižvelgiant į valstybės biudžeto galimybes.

Kodėl vėluoja šalpos išmokos?

Gauname nusiskundimų, kad sausį vėluoja šalpos išmokos. Ši problema nesusijusi su SPIS ir atsiranda dėl metų sandūroje vykstančių finansinių poreikių tikslinimų. Tradiciškai išmokos pasiekia sąskaitas nuo 10 dienos, o sausį Finansų ministerija perveda lėšas 11-12 dieną. Suprantame gyventojų nerimą ir norime patikinti, kad šioje srityje nėra įstatymų pakeitimų, kurie turėtų sukliudyti gauti išmokas tiems, kam jos paskirtos. Vadovaujantis LRV nutarimu patvirtintais Šalpos pensijų ir tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais šalpos išmokos mokamos už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 25 d.

Dėl vaiko priežiūros atostogų išmokos

Apdraustiesiems kyla klausimų dėl to, kodėl vaiko priežiūros išmokos vaikus iki dvejų metų auginantiems tėvams už gruodžio mėnesį, išmokėtos sausį, yra šiek tiek mažesnės.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija patikina, kad tai tikrai nesusiję su papildomo neapmokestinamojo pajamų minimumo (PNPD) panaikinimu. Apmokestinant vaiko priežiūros išmokas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), taikomas NPD, tačiau, išmokant jas už praėjusius metus, GPM išskaičiuojamas netaikant NPD, todėl kasmet sausį (už gruodį) išmokamos vaiko priežiūros išmokos būna mažesnės. Tačiau priklausantys pinigai niekur nedings, skirtumą tėvai susigrąžins, Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikę metinę pajamų mokesčio deklaraciją.

Ar nebus problemų dėl maisto paketų dalinimo?

Dėl didelių Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos apkrovų kurį laiką buvo sunkiau pateikti prašymus gauti maisto produktus, įsigyjamų iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis. Savivaldybės informuotos, kad turi teisę prašymų priėmimo terminą pratęsti nuo sausio 25 d. iki vasario 2 d.

SADM informacija

Nuotraukoje – Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE