Pagrindinis > Regione > Kultūra > Šviesuolio M. Brunzos atminimo diena Plutiškėse: kai žodis tampa kūnu

Šviesuolio M. Brunzos atminimo diena Plutiškėse: kai žodis tampa kūnu

Vasario 15-ąją Plutiškėse (Kazlų Rūdos sav.) buvo iškilmingai minimos Sūduvos krašto lietuviško elementoriaus autoriaus, draudžiamos spaudos platintojo, rašytojo, kunigo Motiejaus Brundzos (1824–1869) 200-osios gimimo metinės.

Šviesuolio atminimo diena „Kai žodis tampa kūnu“, skirta Lietuvių kalbos dienoms bei Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, prasidėjo šv. Mišiomis, kurias aukojo kun. Antanas Mickevičius, Plutiškių šv. Juozapo bažnyčioje. Po šv. Mišių – pagerbimas ir gėlių padėjimas prie M. Brunzos kapo Plutiškių kapinėse.

Taip jau susiklostė, kad paskutiniuosius savo gyvenimo metus (1867–1869) Motiejus Brundza dirbo Plutiškėse. Čia ir mirė, buvo palaidotas bendrose kapinėse. Parapijiečiai pastatė paminklą su lenkišku neinformatyviu užrašu: „Tu spoczywają zwłoki S.P. X. Macieja Brondzy ur.d. 12 stycznia 1824 r. zmarl. d. 18 marca 1869 r.“ Ilgą laiką šviesuolio kapas ne iš piktos valios buvo nepelnytai pamirštas. Tiesiog metai bėgo, žinojimas išdilo.Tiesa, kapas nelikdavo neprižiūrėtas, tčiau žmonės čia išraudavo piktžoles, nugrėbdavo lapus, per Vėlines uždegdavo žvakelę dažniausiai tik iš pagarbos mirusiajam apskritai, dauguma net nežinodami, kad retkarčiais aplanko XIX amžiaus antrosios pusės Lietuvos šviesuolio kapą. Toks kuklus elementoriaus autoriaus kapelis buvo ir iškilmingai minint 190-ąsias M. Brunzos metines, tačiau šįkart pagarba gimtojo žodžio tarnui buvo išreikšta jau prie atnaujintos kapavietės.  

Konferenciją Plutiškių kultūros namuose pradėjo Plutiškių gimnazijos mokiniai daina tėvynei, menine kompozicija pagal Just. Marcinkevičiaus poemą „Homo sum“.

Pranešimą skaitė ne tik kraštietis istorikas profesorius Juozas Banionis, bet ir mokiniai, šia proga parengę ir savo kūrybinių darbų, skirtų Motiejaus Brundzos atminimui, parodėlę (įvairios technikos piešiniai, kompiuterinės grafikos darbai, technologiniai darbeliai, kuriuose akcentuojma knyga, raidė, kt.). Mokiniai dalijosi ir savo žodžiu: skaitė savo kūrybos poezijos kūrinėlius, esė, publicistinius rašinius.

Šviesuolio minėjimo dieną baigė folkloro ansamblio „Vabalkšnė“ (vadovė Žibutė Labutienė) nuotaikingas koncertas.

Prasmingą M. Brunzos minėjimo dieną organizavo Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešoji biblioteka, Plutiškių gimnazija, partneris – Kazlų Rūdos kultūros centro Plutiškių kultūros namai.

Evelinos Latvaitytės nuotraukos.

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE