Pagrindinis > Naujienos > VLK: skiriant ortopedinius gaminius pacientams piktnaudžiavimas turi baigtis!

VLK: skiriant ortopedinius gaminius pacientams piktnaudžiavimas turi baigtis!

 

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams ortopedijos technikos kompensavimo srityje, inicijuoti pakeitimai skiriant kai kurias ortopedijos priemones pacientams. Tikimasi, kad naujovės, kurios įsigalios nuo liepos 1 d., padės užtikrinti racionalų lėšų naudojimą, o ortopedijos technikos priemones gaus būtent tie pacientai, kuriems jų išties reikia, bei sudarytos prielaidos sutrumpinti šių gaminių laukimo eiles.

Pažeidimai skiriant specialius ortopedinius batus ir kitas ortopedijos priemones nustatyti atlikus analizę, kaip 2013 metais buvo gaminami ir išduodami šie pacientams reikalingi gaminiai, kurių įsigijimo išlaidos yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Buvo nustatyta nemažai piktnaudžiavimo atvejų, kuriuos užfiksavo VLK dirbantys profesionalūs medikai ortopedai, puikiai susipažinę su šia medicinos sritimi.

Pavyzdžiui, apdraustiesiems nepagrįstai specialiai skiriamos brangiausios ortopedijos priemonės, nors pagal jo sveikatos būklę galima būtų skirti ir paprastesnes bei mažiau kainuojančias. Arba oficialiai deklaruota, kad ortopediniai gaminiai pasiekė pacientą, tačiau patikrinus paaiškėjo, kad žmogus jų negavo, nors VLK pateiktas prašymas kompensuoti. Būta ir tokių atvejų: žmogus turi pėdos patologiją, o jam specialiai gaminami ir korsetai, nors gydymui to net nereikia; žmogus neturi kojos, tačiau jam gaminami ortopediniai batai, kuriuos vėliau prašoma kompensuoti.

Daugiausiai tokių pažeidimų užfiksuota pačioje brangiausioje ir sudėtingiausioje ortopedinės avalynės grupėje. Esant sąlyginai nesudėtingai patologijai būdavo skiriama brangiausia avalynė, nors pagal tas pačias diagnozes buvo galima skirti pigesnę.

Todėl, siekiant užkirsti kelią naujiems piktnaudžiavimo ir neteisėtų PSDF lėšų panaudojimo atvejams, inicijuoti pakeitimai, patvirtinti Sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Jais minėta trijų tipų avalynė ir jai skirti reikalingos medicininės indikacijos perkeliamos į kitą grupę, kuriai priklauso mažiau kainuojanti ortopedinė avalynė ir kitos priemonės. Įsigaliojus šioms naujovėms, turėtų sutrumpėti eilės ortopedinei avalynei pagaminti, kurios svyruoja nuo 3 iki 5 mėnesių, priklausimai nuo gamintojų. Taigi šie pakeitimai leis užtikrinti, kad pacientai, kuriems reikalingi tokie gaminiai, juos išties gautų ir gautų greičiau.

Tuo tarpu gamintojai, kurie gamina ortopedijos technikos priemones, nėra patenkinti šiais pokyčiais. Bandoma manipuliuoti pacientais, jiems teigiant, kad žmonės nebegaus ortopedinės avalynės, ji nebus kompensuojama PSDF lėšomis, nes esą susiaurintas medicininių indikacijų skaičius, kurioms esant skiriami šie gaminiai.

Todėl VLK ragina pacientus nusiraminti, nepasiduoti manipuliacijoms, o iškilus neaiškumams dėl ortopedijos technikos priemonių skyrimo, kreiptis į VLK specialistus, kurie atsakys į klausimus ir paaiškins tikrąją situaciją. 

Be to, šiuo metu yra rengiamas kreipimasis į teisėsaugos institucijas, kuriuo bus prašoma ištirti šią savaitę užfiksuotus galimai neteisėtus ortopedijos technikos priemonių skyrimo atvejus Klaipėdos rajone. Atlikę patikrinimą vienuose globos namuose, VLK atsakingi specialistai rado daug tikrovės neatitinkančių faktų, pavyzdžiui, kad daugiau kaip trečdaliui globos namų gyventojų skirti ortopediniai įtvarai ir paprašyta juos kompensuoti PSDF lėšomis, nors iš tikrųjų jie nebuvo skirti.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE