Sekmadienis, 8 gruodžio, 2024
Daugiau

    Ar rūšiuojame šiukšles?

     

    „Gamta skęsta šiukšlėse ir dėl jų besikaupiančiose nuodingose medžiagose!“ – šiurpina gamtos mylėtojai bei saugotojai. Jie skambina pavojaus varpais ir ragina visus rūšiuoti įvairias atliekas, kad kuo mažiau žalos būtų daroma mūsų aplinkai. Prieš keletą metų Lietuvoje prasidėjusi spalvotų šiukšlių konteinerių „era“ – populiariausias paskatinimas rūšiuoti šiukšles, kurioms net vieta nurodyta. Tačiau, nors ant konteinerių yra užrašytos šiukšlių rūšiavimo taisyklės, ne visi jas perskaito ir ne visi jų paiso. Tada nepatenkinti šiukšlių tvarkytojai skaičiuoja: stiklo konteineriuose netinkamų atliekų dalis sudaro iki 10 proc. (tiek primetama šlamšto), popieriaus – 20–30 proc., o blogiausiai gyventojai rūšiuoja plastiko atliekas – į joms skirtus konteinerius patenka net apie 40–50 proc. perdirbimui netinkamų atliekų.

    Ar į stiklo atliekas galima mesti elektros lemputes? Ar į popieriaus konteinerius tinka mesti ir mažas popieriaus skiautes? Ar prieš išmetant reikia dar ir išplauti plastikinius indelius nuo grietinės, jogurto? Kur mesti ir permatomas, ir baltas (ne popierines) dėžutes nuo kiaušinių?.. Tokie ir kitokie klausimai rūpi norintiesiems labai tvarkingai rūšiuoti įvairias atliekas, tačiau, anot jų, tokios išsamios informacijos stinga – ant šiukšlių konteinerių tai neužrašyta. Tuomet ir lieka vienas kelias – visas atliekas mesti į vadinamuosius bendruosius konteinerius. Ar taip daro ir „Mūsų savaitės“ pašnekovai?

    Nijolė GRUODIENĖ (Marijampolė):

    Oi, mes visas atliekas rūšiuojame visą laiką, nes tikime, kad taip mažiau teršiama gamta. Bet informacijos, kaip labai gerai rūšiuoti, stinga. Pavyzdžiui, nežinau, kur mesti įvairias skardines – kad ir konservuotų žirnelių. Taigi suspaudžiame koja ir metame į bendras atliekas. Aišku, kad bute patogiau viską, kas atliko, mesti į vieną kibirą ar dėžę, bet vis tiek taip nedarome. Turime namie tokį didesnį kibirą, o jame – keli maišeliai skirtingų rūšių atliekoms. Jeigu šiukšles iš namų išnešame kas trečiąketvirtą dieną, tas kibiras nebūna per pilnas – vaizdo virtuvėje negadina. Bet mes gyvename dviese – atliekų pas mus mažai. O didelei šeimai atliekų rūšiavimas bute turbūt nelabai patogu. Vis dėlto stiklą, plastiko atliekas, makulatūrą, manau, daug kas išmeta tvarkingai – į atskirus konteinerius. O aš tai ir indelius nuo grietinės išmetu į plastiko atliekas – įpilu kelis šaukštus sriubos į tą indelį, kad būtų švaresnis, ir išmetu. Nors, tiesą sakant, tiksliai nežinau, ar tokie maži indeliai plastiko atliekose duoda naudos.

    Linardas BALTRAMONAITIS (Marijampolė):

    Aišku, kad rūšiuoju pagrindines atliekas, nes jos visos nebetilptų į prie namo esantį šiukšlių konteinerį. Anksčiau mažiau dėmesio į tai kreipdavau, o dabar esu tvarkingesnis, praktiškesnis – turbūt su amžiumi tai ateina. Kad kieme nebūtų matyti tų mūsų rūšiuojamų šiukšlių, jas, kol nešame į specialius konteinerius, laikome ūkiniame pastate. Bet iki idealaus šiukšlių rūšiavimo man dar būtų ką pagalvoti! Kai būsiu senesnis, tai gal dar praktiškesnis ir paklusnesnis pasidarysiu – gal ir tuos mažiausius polietileninius maišelius mesiu atskirai. Kas žino, gal net juos ir išplausiu – gal net prie Šešupės eisiu, kad namie vandens sutaupyčiau! Na, kol kas tik juokauju. O kol žmonės jauni, daug kam tikrai ne šiukšlių rūšiavimo taisyklės galvoje!

    Irena SENKUVIENĖ (Šiaudiniškiai, Vilkaviškio sav.):

    Kaime lengviau rūšiuoti atliekas, nes daug ką galima sudeginti ar gyvuliams atiduoti, tad didesnių problemų rūšiavimas nesukelia. Bet tai daro tik tie, kurie protauja, kuriems ne tas pats, kaip gyvename. Daugelis mūsų kaime stiklą ir plastiką tikrai rūšiuoja, o kitas atliekas – pagal sąžinę ir supratimą. Bet supratimo, neslėpsiu, trūksta. Nesuprantu žmonių, kurie savo atliekas atneša prie konteinerio ir padeda šalia. Tada šiukšlės gali būti išspardytos, išdraskytos, vėjo ištaršytos. Su šia problema kovojame per mūsų bendruomenės susirinkimus – auklėjame. Bet iš tiesų tai galiu tik pasidžiaugti, kad mūsų kaime nemažai žmonių gražiai tvarkosi, puošiasi, tad ir šiukšles rūšiuoja. Tiesa, informacijos apie rūšiavimą galėtų būti daugiau – pavyzdžiui, vyresni žmonės nežino, ar plastikinį butelį nuo aliejaus mesti į plastiko atliekas išplautą, ar galima ir neplauti. Aš tai tokius butelius sudeginu.

    Laimutė SUJETIENĖ (Marijampolė):

    Kai prisiskaitai, kaip teršiama ir nuodijama gamta, o nuo to vis daugiau kenčiame mes, žmonės, tai atliekų rūšiavimas tampa savaime suprantama būtinybe. Anksčiau mažiau apie tai kalbėta, nebuvo specialių konteinerių, tai ir nerūšiavau. O pastaruoju metu rūšiuoju ir net labai stengiuosi nepažeisti rūšiavimo taisyklių. Bet ne kartą esu pastebėjusi, kad rūšiuoti mums nepadeda šiukšlių vežėjai. Ateini prie konteinerio, o jis – perpildytas. Tada retai kuris žmogus nešasi savo šiukšles atgal į namus – jas arba palieka prie šiukšliadėžių, arba meta į bendrų atliekų konteinerį. Jau netvarka! Ypač netvarkingi, kaip pastebėjau, garažus tvarkantys žmonės. Jie į tą patį konteinerį meta ir stiklainius su uogienėmis, ir dažų likučius, ir drabužius, skudurus, žemes… Sakyčiau, žmonės vis dar abejingi šiukšlių rūšiavimo tvarkai. Ir tikslesnės informacijos apie tvarkingą rūšiavimą trūksta. O kiti dar sako, kad rūšiuoti neverta, nes iš konteinerių išvežtos šiukšlės esą vis tiek išverčiamos į bendrą krūvą…

    Ieva LAUKYTĖ

    Redakcijos archyvo nuotraukos.

    Nr. 14 (18), 2013 m. balandžio 6–12 d.

    2 KOMENTARAI

    1. ir siaip – skaiciau, jie ir programele sukure, kad rusiuot butu patogiau (Eco App). Galima nemokamai parsisiust. Patogus dalykas – per ja ir siuksliu isvezimo grafikus galima patikrint, uzsisakyt kai kurias paslaugas (pvz, statybiniu ir stambiagabariciu atlieku isvezima), ir dar daug visko. Ten ir rusiavimo atmintines turetu but.

    2. asmeniskai as rusiuoju – nera nieko paprasciau, kai visa reikalinga info po nosimi. Paskaitineji kokias ecoserviso rekomendacijas, jei kyla klausimu – per FB parasai (atsako).

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Frydrichas Nyčė

     „Kuo aukščiau skrendame, tuo mažesni atrodome tiems, kurie nemoka skristi." Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img