Pagrindinis > Žmonės > Pašaukimas > Policininkas – ir laisvalaikiu policininkas

Policininkas – ir laisvalaikiu policininkas

 

Tokie faktai policijos kasdienybėje turbūt neturėtų stebinti (nors ir maloniai) ir atkreipti dėmesį didesnėmis liaupsėmis, nes tik tokius policininkus ir įsivaizduojame kaip normą, būtinybę – drąsius, globojančius ir saugančius, rizikuojančius, laiku suspėjančius visur ir visada, teisingus. Bet kol Lietuvos policijos kasdienybėje kone kasdien paskelbiama apie girtą prie vairo sėdusį policininką, kuris arba pasišalino iš įvykio vietos, arba sužalojo ar net užmušė žmogų, taip pat pareigūną, kuris pažeidėjo problemą išsprendė kyšiu ar pats buvo kontrabandininkų, vagių, plėšikų bendrininkas, netgi – žagintojas ar gyvenimo draugės žudikas ir panašiai, tol, pavadinkime, maloniai neįprasti faktai policijos tarnyboje verti ir pagyrų, ir apdovanojimų, o tokių pareigūnų darbas prilyginamas pašaukimui.

Viešnagėje – į gaisrą

Neseniai Policijos departamentas medaliu – III laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus“ – apdovanojo Vilkaviškio policijos patrulį Aidą Krapaitį. Tai pirmas toks aukštas policininko, dirbančio penktus metus, apdovanojimas. Aidas išgelbėjo žmogaus gyvybę, kai, vieną sausio savaitgalį laisvalaikį leisdamas su artimais žmonėmis savo gimtinėje – Šakių savivaldybėje, Baltrušių kaime, suskubo staiga kilusio gaisro vietos link ir iš mirtinos grėsmės nagų išvadavo 36 metų vyrą, netolimo Ambrasų kaimo gyventoją.

Kartu su Aidu pagerbta ir jo kolegė bei artima draugė Judita Bendoravičiūtė, policininkės pareigas pradėjusi eiti vos prieš kelias savaites. Ji apdovanota Lietuvos policijos generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio padėkos raštu „Už operatyvius ir profesionalius veiksmus gelbėjant gaisre nukentėjusį asmenį“.

Tuo metu, kai padėjo Aidui gelbėti gaisre nukentėjusį žmogų, Judita buvo dar tik Policijos mokyklos kursantė.

Pora tąkart neliko abejinga, kai į gaisravietę išskubėjo keli Barzdų kaimo bendruomenės gaisrininkai savanoriai, gavę pranešimą. Visiems nuvažiavus, namas degė atvira liepsna ir, anot Aido, jau sproginėjo. Tarpduryje gulėjo jėgų nebetekęs nelaimėlis. Nors prie namo buvo ypač karšta nuo ugnies ir labai rizikinga, nes bet kuriuo momentu galėjo sprogti liepsnos laižomas dujų balionas, vyrai sniegu prišliaužė prie susmukusio vyro, nors nebuvo apsirengę specialia apranga, ir nelaimėlį išnešė iš mirtimi tuo metu alsavusios gaisravietės.

Apdegęs vyras buvo leisgyvis, bet sąmoningas, gelbėtojai pastebėjo nudegimų žaizdas ant jo kūno. Kaimynams atnešus apklotų nelaimėliui, šiam buvo teikiama pirmoji pagalba nudegus. Aidas ir Judita tai mokėjo. Be to, mergina bėgo prie pagrindinio kelio pasitikti greitosios pagalbos automobilio. Jo atokiame kaime sulaukta gana negreitai. Visą tą laiką prie leisgyvio vyro budėjo jo gelbėtojai ir kalbino, kad tik vyras neprarastų sąmonės.

Manoma, kad tik profesionali pareigūnų ir savanorių pagalba tuokart išgelbėjo Ambrasų gyventojo, apdegusio du trečdalius kūno, gyvybę. Dėl to po gana laimingai pasibaigusios nelaimės ir nenutylėta apie ne tarnybos metu sąžiningai ir supratingai pasidarbavusius policininkus – tiesiog atsidūrusius reikiamoje vietoje reikiamu laiku.

Vietoj pietų – gaudynės

Savo jaunųjų pavaldinių iš Vilkaviškio policijos poelgio nudžiuginti Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) vadovai praėjusią savaitę ir patys buvo atsidūrę reikiamu laiku reikiamoje vietoje ir įrodė, kad jie ne tik savo kabinetuose moka gerai atlikti policininkų pareigas.

Tą vidurdienį Marijampolės apskrities VPK viršininkas Skirmantas Andriušis ir jo pavaduotojai Alfredas Bartkus ir Harimantas Poškevičius važiavo pietauti. Kai šis ekipažas buvo ties Marijampolės pataisos namais, automobilį vairavęs S. Andriušis galinio vaizdo veidrodėlyje pastebėjo vamzdį, staiga iškištą pro iš paskos važiuojančio automobilio „Ford Mondeo“ langą. Mūsų krašto policijos vadovai akimirksniu tapo nusikaltimo liudininkais, nes pamatė, kaip iš to vamzdžio buvo iššautas paketas įkalinimo įstaigos tvoros link, ir suprato, jog darbavosi „madingų“ savadarbių patrankų mėgėjai.

Patyrę policininkai iškart suprato, kas įvyko, ir nutarė pietų metą paaukoti įtariamųjų gaudynėms. Pareigūnai veikė gudriai – neišsidavė pastebėję pažeidėjus ir, šaulių mašinos nepaleisdami iš akių, kelias akimirkas laukė tinkamo momento. Tuo metu gatvėje buvo intensyvus eismas.

Sankryžoje užsidegus raudonam šviesoforo signalui, šaulių automobilis stabtelėjo, kaip ir dera pagal Kelių eismo taisykles, o pareigūnai savo automobiliu užblokavo šiam automobiliui kelią.

Abu pavaduotojai skubiai šoko iš mašinos ir sulaikė įtariamus asmenis. Tai buvo Vilkaviškio krašto gyventojai – 33 metų vairuotojas ir iš vamzdžio šovęs nepilnametis. Laisvalaikiu savo pareigos nepamiršusių policininkų dėka kalinių užsakymų vykdytojai neliks nenubausti.

Naktį sučiupo vagis

Marijampolės apskrities policijos įstaigose dirba ir daugiau pareigūnų, vertų sparnuoto posakio, esą policininkas – ir laisvalaikiu policininkas.

Prieš daugiau negu metus ramų nakties miegą į vagių sulaikymą iškeitė Kalvarijos PK policininkas Arūnas Žemaitis, policijoje dirbantis 18 metų. Jis, apie pirmą valandą pažadintas žmonos, kuri pirmoji išgirdo dūžtant lango stiklą, neapsivertė ant kito šono toliau miegoti, o puolė prie kambario lango. Arūnas suprato, kad į kaimynystėje esančią parduotuvę braunasi arba jau įsibrovę vagys.

Parduotuvė naktį buvo nesaugoma, tačiau apsaugininko vaidmenį tą naktį labai gerai atliko tyrėjas A. Žemaitis.

Tuo metu vienas vagis buvo jau išdaužęs du parduotuvės lango stiklus ir įsiropštęs į parduotuvę. Jo bendrininkas liko lauke. Kol A. Žemaitis išbėgo iš buto, dar paskambinęs savo budintiems kolegoms, parduotuvėje darbavęsis vagišius per langą jau tiesė nugvelbtus keturis alkoholio butelius savo sėbrui.

Vos tik grobis buvo sėbro, mindžikavusio prie išdaužto lango, rankose, nespėjusį laimikiu pasidžiaugti vyrą sučiupo policininkas A. Žemaitis. O parduotuvėje tebelikęs bendrininkas, pamatęs ir pažinęs ilgametį Kalvarijos policininką bei supratęs, kad įkliuvo, puolė skandinti baimės ir nerimo kirminą savyje – užsivertė butelį degtinės ir godžiai rijo…

Girtą vagišių iš parduotuvės iškrapštė atvykę patruliai. Vyro kelnių kišenėse pūpsojo dar du buteliai degtinės. Jo rankos pirštas buvo kruvinas, o parduotuvėje prilašėję kraujo, nes vagišius susižalojo, kai ropštėsi per išdaužtą langą.

Tuoj po įvykio abu vagišiai sulaukė teismo bausmių. O pareigūnas A. Žemaitis tikino nesureikšminęs „nakties nuotykio“ – esą tik taip ir privalėjęs pasielgti.

Pergudravo sukčius

Prieš keletą metų Kalvarijos policiją savo deramu poelgiu ne tarnybos metu buvo pagarsinusi ir jauna policininkė Jurgita Sinkevičiūtė. Šiuo metu pareigūnė yra vaiko auginimo atostogose.

Tik šios policininkės dėka tuokart buvo sučiupti trys jauni telefoninių sukčių parankiniai, atvykę rinkti pinigų iš patiklių Kalvarijos krašto pensininkų.

Tuo metu Jurgita namuose buvo su garbaus amžiaus močiute (beje, dabar jau mirusia). Kai namų telefono ragelyje policininkė išgirdo šaukiant: „Mama, padėk, sužalojau moterį!“, iš pradžių ji kiek sutriko, nes pamanė, kad skambinantis asmuo suklydęs, o situacija tikra. Bet po kelių akimirkų pareigūnė, suvokusi, kad tai sukčiai, nutarė apsimesti senute ir sielotis dėl išgirstos žinios – užimti kuo daugiau laiko, o tuo pat metu išsikviesti kolegas.

Skambinęs apgavikas, pats įkliuvęs į senutės balsu pradėjusios kalbėti gudrios policininkės spąstus, nepaleido jos nuo telefono, tačiau kelis kartus buvo davęs progą atsitraukti – neva eiti atsinešti pinigų ir sudiktuoti kupiūrų numerius. Tuo metu policininkė kitoje patalpoje mobiliuoju telefonu skubiai šaukėsi kolegų pagalbos.

Jurgitai padėjo ir močiutė, sutikusi kartu vaidinti: kai sukčiai paprašė išeiti į lauką ir pasitikti jų pagalbininkus, močiutė išėjo, bet tuoj sugrįžo, tarsi nieko nepamačiusi. Tuomet Jurgita sukčiams suokė, kad dalį pinigų jos „anūkė“ neva tuoj atveš iš banko. Pati Jurgita sėdo į automobilį, kiek pavažiavo, vilkindama bendravimo su sukčiais laiką, bet sėkminga operacija jau artėjo prie pabaigos – atskubėję Kalvarijos policijos patruliai, veikdami irgi sumaniai, kaip dažniau matome tik filmuose, visus tris telefoninius sukčius sulaikė. Jie buvo jau nuskriaudę kelias pensininkes. Apgavikai vėliau buvo nuteisti.

Karolina ZUBRAITĖ

Nr. 11(15), 2013 m. kovo 16-22 d.

TAIP PAT SKAITYKITE