Pagrindinis > Naujienos > Stiklo karoliukų magija

Stiklo karoliukų magija

…Gyveno kartą trys seserys, kadangi visos trys buvo gimusios sausio mėnesį, po Ožiaragio žvaigždynu, tai pasivadino jos Ožiaragėmis. Jei pridurtume „už devynių jūrų marių…“, būtų puiki pasakos pradžia. Tik šį kartą nereikės plaukti per marias, nes sesės Ožiaragės gyvena ir kuria įdomius bei originalius papuošalus čia pat –Marijampolėje.

Įdomioji papuošalų dalis – pagrindinė medžiaga – biseris. Biseris – maži skaidraus arba spalvoto stiklo karoliukai. Tik tiek teigia išmaniosios enciklopedijos. Iš tikrųjų viskas daug sudėtingiau. Maži stiklo karoliukai yra tai, ką pamatysite pažvelgę į biserį, pabertą ant delno. Tačiau kai žvelgiate į baigtą kūrinį, matote daugybę kitų dalykų – stiklo karoliukų ten jau nebematyti. Tai ir vadiname Biserio magija.

12489852_1646192488977715_219307820_oMažąsias stiklo sėklytes (beads) laikas taip plačiai išbarstė po visą pasaulį, kad šiandien vargiai besurasi kraštą, kuriame viena ar kita forma jos nebūtų prigijusios. Į biserio garbintojų gretas rikiuojasi actekai, inkai ir majai. Naujosios Zelandijos aborigenai nuo seniausių laikų iki šių dienų siuvinėja tautinius rūbus geometriniais biserio ornamentais. Net ir karščiausiuose Afrikos kraštuose, kur beveik nėra rūbų, biseriu puošiami šventi indai ir apeigų atributika. Senieji biserio gerbėjai dirbo su stambiomis biserio sėklytėmis. Vėliau, tobulėjant technologijoms, biseris vis mažėjo, kol XVI amžiuje pavyko pagaminti net 0,6 mm dydžio karoliukus. Deja, apie tokio smulkumo biserį esame tik skaitę, šių laikų smulkiausias biseris yra 1,5 mm. Tarp vėrėjų šis dydis nepopuliarus, nes yra tikras iššūkis – juk vienam papuošalui reikia sunerti net 6200 karoliukų! Tačiau mes geriausius savo darbus atliekame būtent iš jo. Mažiausi karoliukai leidžia tiksliau perteikti smulkiausias rašto detales.

12699104_1646192658977698_1170476976_oDvasingumo ir grožio paieškos vienija senąsias epochas ir šių laikų žmones. Mes, kaip ir jie, sprendžiame tas pačias spalvų ir raštų derinimo problemas. Gal ir Senajame Egipte (iš kurio, manoma, atkeliavo biseris) kažkas taip pat kaip ir mes jaudinosi, ar pasiseks? Ar patiks jo darbas?

12443911_1646529315610699_1737053058_oBiserio panaudojimo sritys labai įvairios: čia ir prabangiausi gobelenai, apeiginiai rūbai bei atributika ir, be abejo, papuošalai. Tokios pat įvairios ir biserio rankdarbių technikos: be populiariausių – siuvinėjimo bei vėrimo – jis dar ir įaudžiamas, įmezgamas virbalais ir vąšeliu. Mes užkliuvome už pastarojo būdo ir bandome jėgas, nerdamos papuošalus, vadinamus žgutais. Vardas ne ypač poetiškas, tačiau kitų atitikmenų lietuvių kalboje, deja, nėra: bandymai naudoti „vėrinys“ neprigyja, nes adata suverti papuošalai yra jau kita rankdarbių rūšis, tas pats ir su „nėrinys“, kuris naudojamas darbams iš siūlų. Taigi mes žgutus iš biserio, suverto ant siūlo, neriame vąšeliu.

12675148_1646529182277379_272473818_oNors buvo laikai, kai biseris kainavo tiek aukso, kiek svėrė pats, ir buvo vietų, kur net atstojo piniginį vienetą, šiandien jis nėra toks brangus. Gaminamas įvairiose šalyse: Prancūzijoje, Vokietijoje, Kinijoje, šiek tie skiriasi, tačiau yra įperkamas. Pats populiariausias biseris pagamintas Japonijoje, kaip ir dera, pasižymintis preciziška kokybe, taip pat Čekijos ir biseris, garsėjantis nepaprastai plačia spalvų gama. Šiandien brangiausia yra ne medžiagos, o laikas ir kantrybė, reikalingi originaliam ir kruopščiam biserio darbui sukurti. Skubėdami visur suspėti, viską išgirsti ir pamatyti, sunkiai randame laiko tylai ir ramybei…

12722200_1646529465610684_161279666_oLabai norėtume pasigirti: „Mums idėjas neša vėjas!“ Būna ir taip, tačiau iš tiesų esame praktiškos suvalkietės, todėl dažnai laimi universalumas. Savo kurtus papuošalus norime priderinti prie žemiško garderobo. Nors dėl šių papuošalų populiarumo internetas mirga žgutų shemomis, norėdamos, kad mūsų kūriniai būtų originalūs, kiekvienam ruošiame individualų projektą, kuriame tiksliai apskaičiuojame karoliukų išdėstymą, spalvas ir atspalvius. Beieškodamos geriausio sprendimo, derindamos raštus, dažnai sugaištame daugiau laiko, nei užtrunka nunerti žgutą.

12695629_1646192772311020_74498309_oKai po visų abejonių, ginčų ir ieškojimų sprendimas būna priimtas, biserį reikia suverti ant šilkinio arba medvilninio siūlo. Žinoma, suverti tokia tvarka, kad vėliau karoliukai taisyklingai susinertų norimu raštu. Šiam darbo etapui reikalinga netgi tam tikra meditacija, kai ne tik akys, bet ir mintys negali kryptelėti kažkur į šoną, nes padarytos klaidos neįmanoma ištaisyti nenutraukus siūlo. Kai visi karoliukai suverti, į rankas imamas vąšelis, ir kiekvienas iš kelių tūkstančių karoliukų suneriamas į apvalų stulpelį. Prasideda labiausiai intriguojantis etapas: „ Kaipgi tai atrodys?.. “ Čia biseris dažnai parodo ne tik savo žavesį, bet ir kaprizus… Ne kartą buvome apstulbintos netikėto spalvų žaismo, ne kartą teko ir nusivilti, ir ardyti bei pradėti kūrybines paieškas iš naujo… Kad žgutas taptų vėriniu, reikia ir dailių užbaigimo detalių.

Mūsų kūriniai – kolektyvinio darbo vaisiai. Kūrybinės erdvės atsiranda ir jaunajai kartai. Tiesa, vąšelio įsiūlyti kol kas nepavyko, bet sukurti nuotraukų koliažus darbų pristatymui pasitelkiame vieną iš dukterų. Taigi mūsų kūriniai saugo net kelių širdžių ir rankų šilumą ir gerąją energetiką. Nuo vaikystės matėme rankdarbius neriančią Mamą, todėl mums tai – įprastas darbo įrankis. Gal todėl ir susidomėjome būtent šia biserio papuošalų kūrimo technika.

Kaip ir kiekvienas stebuklas, biserio magija nemėgsta tuščių žmogiškųjų kalbų: vos pravėri lūpas, bandydamas viską nupasakoti, kažkur išbėgioja nykštukai, dingsta fėjos, pakelia sparnus mūzos ir belieka tik stiklo karoliukai, todėl verčiau tegul apie šią magiją pasakoja sukurti darbai..

Norėdamos, kad džiaugtųsi ne tik akys, bet ir siela, savo kūriniams renkame vardus. Stengiamės, kad jie papildytų kūrinio idėją, būtų įsimintini ir išskirtiniai. Mūsų kolekcijoje rasite tokius pavadinimus: „Rožių vynas“ , „Smilgų auksas“, „Šecherezados pasaka“, „Užsispyrėlio sutramdymas“ ir t.t.

Ožiaragių darbų kolekciją galite surasti adresu https://www.facebook.com/biseriozgutai/

Gracija JOKŠIENĖ, viena iš Ožiaragių

Asmeninio albumo nuotraukose – Ožiaragių darbai.

7 komentarai(-ų) “Stiklo karoliukų magija

  1. Norsapranga internetu populiaru, tačiau pagražinti savo stilių dažnai puošiamės rankų dirbiniais.Šios apyrankės turi savo atmosferą, nes vis kažką simbolizuoja.

  2. OI kaip smagu, kaip žmonės kažką tai daro, kuria, o ne burbuliuoja ir kitus kritikuoja, šaunuolės ir darbai nuostabūs!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE