Pagrindinis > Naujienos > Gydytoja Birutė Čėsnienė: „Pagyti padeda ne vien vaistai, bet ir aplinka…“

Gydytoja Birutė Čėsnienė: „Pagyti padeda ne vien vaistai, bet ir aplinka…“

Balandžio 27-oji – Lietuvos medicinos darbuotojų diena

Nuo 2023 metų pradžios Marijampolės ligoninės vidaus ligų I skyriui vadovauti paskirta jauna gydytoja, Birutė Čėsnienė. Po studijų Lietuvos sveikatos mokslų universitete baigimo jauna specialistė grįžo dirbti į gimtąjį miestą – Marijampolę. Birutės sutuoktinis Vaidotas Čėsna, taip pat gydytojas  dirbantis LSMU Kauno klinikų Krūtų chirurgijos skyriuje.

Pirmojo vidaus ligų skyriaus kolektyvas moteriškas, jame jų darbuojasi apie trisdešimt. Penkios gydytojos – dirbančios dienos metu, iš jų dvi šiuo metu yra vaiko auginimo atostogose, taip pat keliolika slaugytojų bei jų padėjėjų ir pagalbinių darbininkių.

Moteriški kolektyvai įprastai būna emocionalesni nei vyriški ar mišrūs, tad jo vadovui tenka nelengva misija gebėti sutelkti pavaldines darniam darbui, sukurti darbingą mikroklimatą kolektyve. Be to, reikia išmanyti tam tikrus su žmogaus psichologija siejamus dalykus bei laiku ir teisingai spręsti iškylančius iššūkius. Birutei Čėsnienei, kaip teigė kalbintos skyriaus darbuotojos,  per kiek daugiau nei metų vadovavimo šiam kolektyvui laiką padaryti tai pavyko.

Prieš kurį laiką renovuotos skyriaus patalpos. Šiandien palatos šiltos, švarios ir tinkamai darbuotojų prižiūrimos. Tačiau visą šį  intensyviai naudojamą ūkį, o ypač inventorių – funkcines lovas, spinteles ir kita reikia laiku paremontuoti.  Ligoninė, taip pat turi pakankamai šiuolaikinės medicininės įrangos bei aparatūros, bet be reikiamo kiekio specialistų efektyvus jos naudojimas vargu bau ar įmanomas…

Didžiausios Sūduvoje ligoninės veikloje naujovių yra nemažai. Viena iš jų, nuo praėjusių metų rugpjūčio I vidaus ligų skyriuje įrengtas, beje, kol kas vienintelis toks, ligonių poilsio kambarys su televizoriumi, nedidele bibliotekėle, staliuku norintiems pažaisti ar išgerti kavos, minkštų baldų komplektu. Jame patogiai gali būti tiek pacientai, tiek atėjusieji aplankyti juos artimieji, draugai. Yra net akvariumas su jame gyvenančiomis egzotiškų kraštų žuvytėmis. Poilsio kambario sienas puošia keli paveikslai.

Pasak ligonių poilsio kambario įrengimo sumanytojos ir idėjos įgyvendintojos, skyriaus vedėjos Birutės Čėsnienės, tokius poilsio kambarius jai teko matyti Kauno klinikinėje ligoninėje, taip pat viešint Švedijos bei Italijos gydymo įstaigose. Tad norėjosi tokį kambarį turėti ir Marijampolės ligoninės vidaus ligų I skyriuje. Vedėja sakė esanti dėkinga, kad viską įrengti, nupirkti inventorių, pradedant puodeliais kavai, baldais, akvariumu jai vienai tikrai būtų buvę nelengva, tačiau geranoriškai padėjo skyriaus darbuotojai, pacientų artimieji bei žmonės palaikę šią mintį.

 „Smagu matyti, kai dabar šiuo kambariu noriai naudojasi pacientai, jie dažnai susirenka  jame stebėti televizijos transliuojamų sporto varžybų, ypač krepšinio, žiūri žinias ir kitas jų pamėgtas pramogines laidas.

O onkologiniai pacientai ir juos slaugantys artimieji, kurie gydymosi metu savaites praleidžia ne namuose, čia gali pasidaryti kavos ar arbatos puodelį, sužaisti šachmatų partiją, paskaityti žurnalą ir tiesiog patogiai pabūti “ – pasidžiaugė gydytoja.

Beje, Marijampolės ligoninės direktorius Mantas Čėsna, paklaustas ar pritaria tokiai skyriaus vedėjos iniciatyvai, patikino ne tik pritariąs, bet ir palaikantis ją.

„Mūsų pacientai ligonių poilsio kambaryje bendrauja tarpusavyje, net užsiima spalvinimo terapija, mėgstantys skaityti naudojasi bibliotekėle. Daugelį  domina akvariumo gyventojų gyvenimas, protiniai, stalo žaidimai. Sukurta jauki aplinka,  kuri pritaikyta ligoniams, pažangios medicininės įrangos naudojimas gydymo procese, kartu su geru mikroklimatu kolektyve, dėmesys, kuriuo darbuotojai stengiasi apgaubti pacientus ir gydymas, tai trumpiausias kelias į  svarbiausią mūsų tikslą, paciento pasveikimą“, – sako skyriaus vedėja Birutė Čėsnienė.

Pašnekovė prasitarė, jog svajojanti tame pačiame pacientų poilsio kambaryje turėti dar bent kelis specialius fotelius skirtus pacientams kamuojamiems širdies ritmo sutrikimo. Tai suteiktų galimybę atsisakyti paciento guldymo į palatą ir atstačius ritmo sutrikimą, išleisti  tą pačią dieną į namus. Beje, gydytoja minėjo, jog padėti įgyvendinti šią jos svajonę pažadėjo ligoninės direktorius, kai lankėsi skyriuje.

Kadangi mano pašnekovė, gydytoja Birutė Čėsnienė bei jos sutuoktinis Vaidotas yra kolegos gerai žinantys situaciją „iš vidaus“, tad visuomenėje dažnai girdimų  neigiamų pasisakymų dėl vykdomų reformų medicinos įstaigų veikloje fone,  dėl ko gyventojams apsunkintas prieinamumas pas norimą specialistą, buvo smalsu sužinoti gydytojos nuomonę apie tai.

„Šiuo metu mums, medikams, kokybiškai dirbti labai trukdo gydytojų trūkumas, pasitaiko atvejų, kad net sergantys darbuotojai turi eiti į darbą, nes jų nėra kam pavaduoti. Medicinos mokslus baigęs bei kalbantis užsienio kalbomis jaunimas dažnai ryžtasi ieškoti laimę turtingose užsienio valstybėse ir suradęs tinkamą darbą ten pasilieka. Kiti bando susirasti geriau apmokamą darbą didžiųjų šalies miestų gydymo įstaigose. Marijampolė šiuo požiūriu jauniems medikams, deja, nėra labai patraukli. Darbo krūvis didelis, pacientai su multiorganinėmis patologijomis, daug slaugomų ir blogos išeities ligonių, atlyginimai nepakankami, todėl specialistų kaita gan didelė. Pacientai nelinkę laukti, dažnai neatšaukia suplanuotų vizitų, kai negali atvykti. Papulti visi stengiasi pas „patį geriausią“, jų nuomone, specialistą, o jis, deja, visų priimti neturi galimybės, todėl eilės ir ilgėja. Didelis krūvis ir nuovargis daro neigiamą įtaką medikų bendradarbiavimui tarpusavyje ir su pacientais. Suskaičiavau, jog vien per praėjusius metus aš gydžiau 300 pacientų…

Atsižvelgiant į pragyvenimo kainas Lietuvoje bei į tai, kad gydytojas vis tik yra aukštos kvalifikacijos specialistas, jo atlyginimas turėtų prasidėti nuo 3000 eurų per mėnesį į rankas. Atitinkamai aukštesni turėtų būti ir kitų medicinos darbuotojų atlyginimai. Manyčiau, jog orūs atlyginimai, darbo sąlygų gerinimas, pagarba medikui  padėtų išspręsti specialistų stygiaus gydymo įstaigose problemą. Nieko nedarant ta linkme situacija mūsų medicinoje tikrai nesikeis, bet galimai tik blogės“, – atvirai kalba gydytoja.

Beje, ruošdamasis pokalbiui su Marijampolės I vidaus ligų skyriaus vadove, gydytoja Birute Čėsniene paklausiau kai kurių skyriaus darbuotojų nuomonės apie vadovę. Medikės sakė, jog vedėja yra labai dėmesingas, žmogiškai jautrus žmogus, kuriam visi darbuotojai yra svarbūs, taip pat pagarbiai bendraujantis su kiekvienu kolektyvo nariu, bet mokantis reikalauti ir priimti kritiką, o svarbiausia sutelkti bendram tikslui. Todėl jie labai vertina tokius santykius darbe ir taip pat stengiasi dėl bendro tikslo. Galiausiai tai jaučia pacientai besigydantys šiame vidaus ligų skyriuje, nors jų, beje, pasitaiko labai įvairių tiek neigiamai nusistačiusių, tiek nuoširdžiai padėkojančių.

Gydytoja Birutė Čėsnienė minėjo, kad pastaraisiais metais pastebima onkologiniais susirgimais sergančių, taip pat vyresniojo amžiaus pacientų skaičiaus didėjimo tendencija. Jeigu kalbėti apie skirtumus tarp mūsų pacientų ir pacientų gyvenančių išsivysčiusiose Europos Sąjungos valstybėse, tai jis tikrai esminis. „Mūsų pacientai ir jų artimieji, dažnai būna pikti, nepatiklūs, linkę kontroliuoti gydymo procesą ir su dideliu socialinių paslaugų poreikiu. Gydyti juos tikrai nelengva. Labai norėtųsi Lietuvoje turėti gerai veikiančią socialinės priežiūros sistemą, kuri būtų efektyvi tiek namuose, tiek dienos centruose, o sunkūs ligoniai galėtų oriai pasitikti kiekvieno iš mūsų neišvengiamą lemtį…“ – svarsto gydytoja.

Ir rašinio pabaigai dar vienas pastebėjimas. Vedėja kartu su skyriaus darbuotojomis laisvalaikiu periodiškai lankosi įvairiuose kultūriniuose bei edukaciniuose renginiuose. Visai neseniai pabuvota Bulotų namuose, gegužės mėnesį numatyta išvyka  į Virbalio bendruomenės centrą kur vyks „Duonos kelio“ edukacija. Didžiųjų metinių švenčių metu stengiamasi suteikti daugiau džiaugsmo ir darbuotojams, ir pacientams. Pernai atsirado „Kojinių Kalėdos“, jau tradicija tapo velykinių atviručių pacientams dovanojimas, kurias pagamina moksleiviai. Joninių išvakarės pasitinkamos su žolynų, tikima, jog linkinčių sveikatos, vainikais.  Pasak gydytojos B. Čėsnienės, beje, savo pavaldines švelniai vadinančios darbščiosiomis bitelėmis, tokie bendri pasibuvimai stiprina kolektyvo narių  tarpusavio supratimą, gerina komandinį darbą, o visa tai įtakoja darbo su pacientais kokybę.

Autoriaus nuotraukose – dalis Marijampolės ligoninės Pirmojo vidaus ligų skyriaus darbuotojų.

Skyriaus vedėja, gyd. Birutė Čėsnienė Ligonių poilsio kambarys I vidaus ligų skyriuje Ingrida Pavionytė ir Lina Eidukaitienė Jolanta Ulevičiūtė - Vosylienė Lina Eidukaitienė ir Gražina Vėgėlienė Regina Petruškevičiūtė, Edita Melnykienė, Rima Šalaševičienė Rima Dereškevičienė Vaida Samuolienė ir Genoefa Labanauskienė Rima Juškauskienė, Lina Eidukaitienė, Žydrūnė Aidulienė, Gražina Vėgėlienė, Roma Mališauskienė, Sigita Sakalauskienė Rimos Juškauskienės velykinė kūryba... Rimos Juškauskienės velykinė kūryba lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

2 komentarai(-ų) “Gydytoja Birutė Čėsnienė: „Pagyti padeda ne vien vaistai, bet ir aplinka…“

  1. Na man labai dideli pagalbininkai šie papildai, todėl manau labai svarbu vartoti kažką papildomai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE