Pagrindinis > Žmonės > Nuomonių kaleidoskopas > Kontrabanda: pritariame ar smerkiame?

Kontrabanda: pritariame ar smerkiame?

 

Kontrabandos mastai auga kaip ant mielių, o kontrabandininkai nepažabojami net ir griežtomis sankcijomis. Be to, jie vis labiau sparčiai lenkia savo „priešininkus“ – policijos, muitinės, pasienio pareigūnus – techninėmis galimybėmis ir sugebėjimais (pvz., kaitalioja taktiką). Tai pripažįsta ir aukščiausi Lietuvos policijos pareigūnai, suprasdami, kad kontrabandinių prekių paklausą lemia kainų skirtumas: kontrabandininkai parduoda gerokai pigiau už legalius prekeivius. Su kontrabandininkais kovojantiems pareigūnams vis sunkiau ir kovoti, ir pergalės siekti. Pareigūnams nepadeda ir gyventojai, kurie mielai naudojasi kontrabandininkų paslaugomis. Ar tokių yra daugiau nei KITOKIŲ, bandė aiškintis „Mūsų savaitė“. Savo pašnekovų klausėme, ar pažįsta žmonių, kurie perka kontrabandines prekes, ir ar tokius žmones bando auklėti, smerkia. Realybė pranoko lūkesčius – kontrabandininkus ir jų pirkėjus palaiko dauguma žmonių. Pastarieji labiau linkę svarstyti tik anonimiškai. Galbūt todėl, kad juos atpažinę jų aplinkos žmonės nesišaipytų ir neapšauktų melagiais…

Saulius TUMELIS (Salaperaugio kaimas, Kalvarijos sav.):

– Kad kas nors iš mano aplinkos žmonių pirktų kontrabandines cigaretes ar degalus, aš nežinau. Girdėjau, kad taip daug kas daro, tačiau konkrečiau nežinau, nes gyvenu vienkiemyje, atokiai nuo gyvenvietės. Mano darbo aplinkoje irgi niekas to, manau, nedaro. O pati kontrabanda – labai didelė problema. Ir nemanau, kad ji vyksta be valdininkų „palaiminimo“. Kaip sakoma, ranka ranką plauna. Kaip tenka girdėti ir skaityti spaudoje, tokiais kiekiais be kažkieno pagalbos nebūtų įmanoma nei įvežti , nei įnešti! Jei nebūtų pasiūlos, tai nebūtų ir paklausos. Negalėčiau smerkti tų žmonių, kurie perka kažką pigiau. Tegul atlyginimai būna europinio lygio, tada nereikės ir kontrabandinių prekių! O pas mus juk kiekvienas skaičiuoja varganai uždirbtus litus ir stengiasi išsiversti kaip tik gali, tad nemanau, kad už tai žmones reikėtų smerkti. Kontrabandos problemos pas mus neliks, kai žmogus gaus tinkamą atlygį už savo darbą.

Ramutė SARAPINAVIČIENĖ (Kazlų Rūda):

– Taip, aš pažįstu nemažai žmonių, kurie perka kontrabandines cigaretes, alkoholinius gėrimus, degalus. Tie žmonės tai daro nuolat, nes gauna labai mažas pajamas, todėl bando sutaupyti, kad galėtų jaustis normaliais visuomenės nariais. Bent toks būna jų paaiškinimas. Kontrabanda yra didelė problema, bet ji neišsprendžiama jau labai daug metų. Kažkada mums trūko mėsos, rūbų, dabar – degalų, o „taupantiems“ savo sveikatą – neaiškios kokybės cigarečių. Aš neturiu įgaliojimų smerkti, kaltinti, teisti – tiesiog mus tokius užaugino. Mūsų demokratinėje valstybėje kiekvienas yra savo gyvenimo kalvis, o skurdas – tai nuolatinis galvojimas, kaip išgyventi, kaip nenusiristi į skurdo duobę. O ir gražių, gerų – pamokančių – pavyzdžių nelabai matyti. Nebent tik istorijos vadovėliuose. Tai senas skaudulys, kurį reikėtų gydyti ne nuo perkančiųjų pradedant. Problema yra gilesnė – nedarbas, nepriteklius, nuvertintas žmogaus darbas, nuvertintos tikrosios žmogiškos vertybės, dvasinis skurdas ir taip toliau… Lietuviai – labai gabūs ir protingi žmonės, yra labai daug nuostabių, šiltų, talentingų, tik gabumus reikėtų nukreipti tinkama linkme – kurti gėrį ir grožį, taip pat – normalią įstatyminę bazę.

Nerijus P. (30 m., Marijampolė):

– Tokių žmonių, kurie perka kontrabandines prekes, savo aplinkoje pažįstu daug. Jie ieško pigesnių cigarečių, degalų. Mano manymu, tai problema, bet ji tokia didžiulė dar ir dėl to, kad su kontrabandininkais yra susiję ir nemažai policininkų, ir muitinės darbuotojų. Aišku, pareigūnai išaiškina ir sulaiko nemažai kontrabandininkų, bet didžioji dalis pastarųjų toliau sėkmingai vysto šį savo „verslą“. Žodžiu, ir korupcija, ir kontrabanda sėkmingai klesti… Kol bus daug korumpuotų pareigūnų, tol klestės ir visi šitie negeri dalykai.

Asta S. (45 m., Marijampolė):

– Ne vieną ir ne du pažįstu – perka kontrabandines prekes ir pirks, kol cigarečių ir degalų kainos Lietuvoje bus tokios, kad žmonės šių prekių neįperka, o be jų gyventi negali. Nesmerkiu tokių žmonių, nes jie yra tikrai ne tokie nusikaltėliai kaip plėšikai ir žmogžudžiai. Jeigu jie dar sugeba gyventi be valstybės lengvai žarstomų pašalpų, tai išvis gerbiu tokius žmones. Kai esame priversti taip skurdžiai gyventi, prapuola ir garbės, ir orumo supratimas. Juk valstybė tyčiojasi iš savo žmonių, tad šie stengiasi gyventi taip, kaip sugeba. Senais laikais valdžios problema buvo spekuliantai, dabar – kontrabandininkai. Bet be jų paslaugų dauguma žmonių neapsieina.

Vytautas K. (52 m., Marijampolė):

– Mano nuomonė bus už kontrabandininkus. Kaip sakoma, pirkau, perku, pirksiu ir dar žinau kur gauti. O jeigu rimtai, tai ši problema diktuojama gyvenimo sąlygų, aplinkybių ir Lietuvos valdžios politikos. Maži atlyginimai, didelės kainos, daug įvairių spragų ir landų įstatymuose. Galėčiau daug kalbėti, bet nenoriu nemalonumų. Kad negrįžtų laikai, kai už atvirą nuomonę jos autoriaus artimieji paskui džiūvėsius neša už grotų…

Tik faktai:              

Pernai Marijampolės apskrityje pareigūnai surado ir paėmė 40 113 litrų nelegalaus dyzelino (168 201 lito vertės), 164 235 pakelius kontrabandinių cigarečių (1 049 877 Lt) ir 1 072,6 litro nelegalaus alkoholio (10 746 Lt).

Vien kontrabandinių cigarečių Lietuvoje šiais metais (iki gegužės vidurio) aptikta per 1 mln. pakelių; tai yra net 87 proc. daugiau, palyginti su 2012 metų rezultatu.

Ieva LAUKYTĖ

Asmeninių albumų nuotraukos.

Nr. 25(29), 2013 m. birželio 22–28 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE