Pagrindinis > Naujienos > Pageidavome vieno partnerio – gavome du

Pageidavome vieno partnerio – gavome du

 

Marijampolėje lapkričio 6 dieną su pažintiniu vizitu viešėjo Estijos Respublikos Valgos miesto meras Kalevas Harkas (Kalev Härk) ir Latvijos Respublikos Valkos miesto meras Ventas Armandas Krauklis (Vents Armands Krauklis). Kartu su jais atvyko ir estų miesto savivaldybės Plėtros departamento patarėja Marika Post. Tai. Svečiai iš dviejų kaimyninių šalių miestų, kuriuos skiria tik mažas upelis, buvo supažindinti su Sūduvos sostinės istorija, architektūra, pramone ir kultūriniu bei sportiniu gyvenimu. Priėmime pas Savivaldybės vadovus kalbėta apie visų trijų savivaldybių oficialaus bendradarbiavimo galimybes.

Balandžio mėnesį Marijampolėje apsilankiusio Estijos Nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Lietuvoje Tomo Kuko (Toomas Kukk) Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys paprašė surasti bendradarbiavimo partnerį Estijoje. Šis pasiūlė Valgos miestą, o kartu užmegzti pažintį su lietuviais panoro ir latviškasis Valkos miestas. Iki tol šie miestai tarp būrio užsienio partnerių neturėjo ryšių su Lietuvos miestais. Abu merai tvirtino esantys laimingi suradę potencialų partnerį Lietuvoje.

Pristatydamas abiejų miestų istoriją ir nūdieną Valkos miesto meras V. A. Krauklis sakė, kad istorinė teisybė yra tokia, jog daugelį metų tai buvo vienas miestas, kuriam kitų metų birželį sukaks 730 metų nuo vardo paminėjimo. Tik 1920 m., estų pusei pareikalavus, miestas buvo padalintas abiem valstybėms. Nepaisant to, kalbėjo latvių meras, abiejų pusių vadovai daug ką daro kartu – ekonomiškai tai yra vienas miestas. Administracinė sistema tarpusavyje kiek skiriasi, bet tai netrukdo gyventojams glaudžiai bendrauti. Estijos pusėje daugiau viešųjų paslaugų atlieka privačios kompanijos, Latvijos pusės administracinė sistema panašesnė į lietuvių. Tiesa, daugiau latvių keliauja dirbti pas estus. Abiejų miestų administracijos įgyvendina daug bendrų projektų. Naujajame ES finansavimo etape numatyta rekonstruoti visą centrą. Vyksta bendri kultūros, sporto renginiai. Kaip unikalų projektą latvis pristatė bendrą krepšinio komandą, kurioje pusė estų ir pusė latvių. Komanda žaidžia abiejų valstybių aukščiausiose lygose. „Bet treneris yra latvis“, – juokiasi Valkos meras, buvęs profesionalus muzikantas, asmeniškai pažįstantis latvių muzikos pasididžiavimą Raimondą Paulą, popdainininką Laurį Reinikį. Anot jo, sėkmingiausiai plėtoti ryšius sekasi kultūros, sporto, švietimo srityse, daug sunkiau išjudinti ekonominį bendradarbiavimą. Bet ir čia turi pasiūlymų – lietuviai galėtų įsteigti pas juos naudotų automobilių turgų. Marijampoliečius planuoja kviesti į tarptautinį dainos ir šokio festivalį, futbolo turnyrą, keistis moksleivių grupėmis. Jų krašte rengiami gausūs Livonijos turgūs, kuriuose labdaringai renkamos lėšos numatytam kilniam tikslui.

Valgos miesto meras K. Harkas teigė savo darbe susiduriantis su pasienio miesto specifika, todėl jį domina Marijampolės bendradarbiavimo abipus sienos geroji patirtis. Estijos atstovas teiravosi, kaip lietuviai stengiasi apsaugoti savo šalies produkciją nuo įsivežtų. Valgoje yra įdomus karinis muziejus, kurį ypač pamėgę mokiniai. Kas antrus metus vyksta teatro festivalis. Miestas turi sceną po atviru dangumi, pasirodymus gali stebėti penki tūkstančiai žiūrovų. K. Harkui labai patiko Marijampolės miesto išplanavimas, projektų pagalba atlikti miesto rekonstrukcijos darbai. Po apsilankymo įmonėje „Mantinga“ svečias gyrė tendenciją, kad Marijampolėje verslą vysto vietiniai žmonės. „Nes jei įmonę turi suomis, jis būna tol, kol jam naudinga“, – sakė svečias.

Marijampolės savivaldybės mero pavaduotoja Irena Lunskienė ir administracijos direktorius Sigitas Valančius pristatė perspektyvinius Marijampolės plėtros planus, Laisvosios ekonominės zonos galimybes. Savo akimis delegacija galėjo pamatyti „Arvi“ futbolo areną, pereiti miesto parkus, apžiūrėti Kraštotyros muziejaus eksponatus, Mažosios bazilikos lobyną, užsukti į Kultūros centrą ir ten pasiklausyti sakralinės muzikos koncerto. Svečiams įteikti Marijampolės nuotraukų albumai. Susitikime nutarta žingsnis po žingsnio rengti oficialaus bendradarbiavimo dokumentus. Sutartį planuojama pasirašyti Valkos-Valgos miestų jubiliejiniame renginyje kitų metų birželį.

Viešųjų ryšių tarnyba

Aurelijos Baniulaitienės ir Danguolės Micutienės nuotraukos.

Susitikimo savivaldybėje akimirka. Su Marijampolės savivaldybės vadovais po susitikimo. Svečiai mėgaujasi MANTINGOS produkcija. Svečiai apžiūri miesto centrą. Kraštotyros muziejuje Kraštotyros muziejuje pirmame plane - V.A.Krauklis ir Marika Post. lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE